خرید عسل سفید - خرید عسل خامه ای - قیمت عسل خامه ای- خواص عسل خامه ای - نیم کیلویی - سفیدانه

عسل خامه ای گون

110,000 تومان

ناموجود

عسل خامه‌ای از آسیاب عسل رُس بسته گون بدست می‌آید.

خلاصه خواص:

 • درمان کم خونی
 • کاهش فشار خون
 • بهبود عملکرد کبد
 • کاهش عوارض شیمی درمانی
 • تقویت بدن
اطلاعات بیشتر و خرید

اگر از دوستداران عسل باشید حتما واژه‌هایی مانند عسل خام، خالص و تقلبی به گوشتان خورده است. در این مقاله به تفاوت عسل خام و خالص می‌پردازیم و خواص عسل خام را به تفصیل بیان می‌کنیم.

عسل خام چیست | خواص عسل خام | سفیدانه

عسل خام چیست؟

یکی از واضح‌ترین تعاریفِ عسلِ خام این است: یک مایع شیرین که مستقیما از کندو برداشت شده است. همان شهد گل است که توسط زنبور جمع‌آوری و در کندو ذخیره شده است. از این رو کلمه خام به معنای حرارت ندیده، صاف نشده، آفت ندیده و پردازش نشده است. این عسل طبیعی یا اصیل است.

یکی از فاکتورهایی که عسل خام را منحصر به فرد می‌کند وجود گرده گل است. از زمان‌های دور گرده گل یکی از برترین و مُغذی‌ترین غذاهای طبیعت به شمار می‌آمده.

مزایای عسل خام در مقایسه با عسل خالص

 • طعم بهتر
 • آنزیم‌های بیشتر
 • آنتی اکسیدان بیشتر
 • وجود این باورکه توانایی از بین بردن آلرژی را دارد.

شما می توانید به صفحه خواص انواع عسل طبیعی تک گل بروید و کلی مطالب با ارزش بخوانید.

تفاوت عسل خام و خالص

خالص یا طبیعی به این معناست که عسل آلوده نیست و با هیچ ماده دیگری مخلوط نشده است. منظور ما از مواد موارد زیر است:

 • شکر
 • شیره ذرت
 • طعم دهنده‌های مصنوعی یا طبیعی

عسلِ خالص می‌تواند همان عسلِ خام باشد و برعکس. در صورت اضافه شدن هرگونه افزودنی به عسل (چه افزودنی‌های طبیعی و چه مصنوعی)، دیگر نمی‌توان آن عسل را طبیعی، خالص و یا خام نامید.

عسل طبیعی هیچگونه افزودنی ندارد. این افزودنی‌ها می‌تواند رنگ، طعم دهنده و هرگونه ماده مصنوعی باشد. هرگونه افزودنی باید روی لیبل درج شود که متاسفانه به دلیل عدم نظارت صحیح، کارخانه‌های بسته‌بندی کننده هیچگونه علائمی از افزودنی‌ها را به لیبل خود نمی‌زنند.

طبق مطالعات اخیر اگر بتوانید مصرف قند تصفیه شده را با عسل خام جایگزین کنید شاهد مزایای بی‌نظیر آن خواهید بود.

خواص عسل خام

عسل خام بر هر دردی درمان است، از کمبود انرژی گرفته تا مشکلات خواب و آلرژی‌های فصلی. مصرف عسل خام در مقایسه با رژیم‌هایی که حاوی شکر و شربت ذرت با فروکتوز بالا است به کاهش وزن هم کمک می‌کند. برای گفتن خواص بی‌نظیر عسل خام هیجان زده هستیم بنابراین در ادامه به خواص این خوراکی شیرینِ همیشه دوست‌داشتی و طبیعی می‌پردازیم.

8 خاصیت درمانی عسل خام

1- عسل خام برای مدیریت سلامت وزن

مطالعات محققان ارتباطی بین مصرف عسل و کاهش وزن یافته‌اند. مطالعه‌ای در دانشگاه ساندیگو دریافتند که جایگزینی شکر با عسل از وزن‌گیری جلوگیری می‌کند و قند خون را نیز کاهش می‌دهد. همچنین نتایج نشان می‌دهد عسل طبیعی در مقایسه با شکر تری‌گلیسیرید خون را کاهش می‌دهد.

مطالعه دیگری از دانشگاه وایومینگ نشان داده است که عسل خام توانایی فعالسازی هورمون‌های تحریک اشتها را داراست. در یک آزمایش کور بطور تصادفی، واکنش هورمون‌های اشتها و شاخص گلیسیمیک در 14 خانمی که مشکل چاقی نداشتند و در صبحانه خود از عسل و یا شکر مصرف کرده‌ بودند اندازه‌گیری شد. بطور کلی محققان نتیجه گرفتند که مصرف عسل تاثیرات ضد چاقی دارد.

2- عسل خام به عنوان ضد آلرژی به گرده

عسل خام گرده گل دارد که به عنوان دفع کننده عفونت‌ها شناخته شده است. بطور طبیعی آلرژی را از شما دور می‌کند و سیستم ایمنی بدن شما را بهبود می‌بخشد. توانایی عسل خام در جلوگیری از آلرژی بر پایه مفهومی به نام ایمن درمانی است. چگونه؟ زنبورهای یک منطقه برای جمع آوری گرده گل از یک گل به گل دیگر می‌روند، همان گرده‌ای که برای شما مشکل ساز است و به آن آلرژی دارید. وقتی شما عسل خام بخورید گویی همان گرده‌های گل را وارد بدن خود کرده‌اید. بعد از گذشت زمان کسانی که از آلرژی‌های فصلی در عذاب هستند حساسیت خود را از دست می‌دهند و علائم آلرژی را کمتر تجربه می‌کنند. مقاله کامل زیر با عنوان «نقش گرده گل در درمان آلرژی» را بخوانید.

مطالعه‌ای که در سال 2013 انجام شده است نشان می‌دهد مصرف عسل خام با دوز بالا (یک گرم به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن/ روزانه) می‌تواند علائم آلرژی را در دوره زمانی هشت هفته بهبود بخشد.

3- عسل خام، منبع طبیعی انرژی

عسل خام حاوی حدود %80 قند طبیعی، %18 آب و  %2 درصد مواد معدنی، انواع ویتامین، گرده گل و پروتئین است. اصلا تعجب ندارد که عسل به عنوان سوخت انرژی بدن شناخته می‌شود. این خوراکی انرژی را به شکل گلیکوژن کبدی تولید می‌کند که به سادگی جذب می‌شود. به همین دلیل است که عسل خام برای شروع صبحگاهی پر انرژی و همچنین منبع انرژی برای قبل و بعد از ورزش به حساب می‌آید.

مطالعات آزمایشگاه مواد غذایی ورزشی دانشگاه ممفیس نشان داده است دقیقا برای قبل از ورزش، عسل خام یکی از بهترین انتخاب‌های کربوهیدراتی است. مقاله‌ای با عنوان «گرده گل برای ورزشکاران» را بخوانید.

4- عسل خام، نیروگاه آنتی اکسیدان

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف مقدار مشخصی عسل خام بطور روزانه سطح آنتی اکسیدان‌هایی که در ارتقاء سلامت بدن شما نقش دارند را افزایش می‌دهد. آنتی اکسیدان‌ها به انسداد رادیکال‌های آزاد که دلیل بروز بیماری‌ها هستند کمک می‌کند. همچنین سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد و به عنوان بازدارنده بروز بسیاری از بیماری‌ها عمل می‌کند. عسل حاوی پلی فِنل، آنتی اکسیدانی قوی است که نشان داده در کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان بسیار خوب عمل می‌کند.

در مطالعه‌ای به 25 نفر روزانه یک قاشق غذاخوری عسل به مدت 29 روز، در کنار رژیم عادی غذایی‌شان داده شد. تست خونی که قبل و بعد از این آزمایش از افراد گرفته شد بطور روشنی ارتباط بین مصرف عسل و افزایش سطح پلی‌فنل‌ها برای مبارزه با بیماری‌ها را نشان داده است.

مطالعات نشان داده‌اند عسل حاوی آنتی اکسیدانِ مبارز با بیماری‌ها به نام flavonoids pinocembrin، pinostrobin، chrysin است. پینوکمبرین از فعالیت‌های آنزیمی حمایت می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که این ماده آپوپتوزِ بسیاری از سلول‌های سرطانی را تحریک می‌کند. (آپوپتوز: ساز و کار مرگ برنامه‌ریزی ‌شده سلولهای دوهسته‌ای که در پی ساز و کارهای درون‌سلولی و به‌ویژه قطعه‌قطعه شدن ژنگان رخ می‌دهد را آپوپتوز یا مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلول می‌گویند). نتایج تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که کریسین، هورمون تسترون در مردان را افزایش می‌دهد و نتایج خوبی در بدن‌سازی حاصل می‌شود. اما تحقیقاتی که روی انسان‌ها انجام شده باشد تاثیری از افزایش سطح تستسترون نشان نمی‌دهد.

5- عسل خام برای بهبود وضعیت خواب

عسل خام وضعیت خواب را به دو روش بهبود می‌بخشد.

 • با مصرف عسل قبل از خواب گلیکوژن کبد را بازسازی می‌کند که این امر از وقوع بحران کمبود سوخت برای مغز که باعث بیدار شدن شما می‌شود جلوگیری می‌کند.
 • دوم اینکه خوردن عسل خام با ایجاد پرش کوچکی در سطح انسولین خون، باعث آزادسازی ملاتونین در مغز می‌شود. همین موضوع منجر به آزادسازی تریپتوفان در مغز می‌شود. تریپتوفان به سروتونین و سپس به ملاتونین تبدیل می‌شود.

ملاتونین نیز سیستم ایمنی بدن را تقویت و به بازسازی بافت در طول خواب کمک می‌کند. ثابت شده است که خواب بد عامل ریسک فشار خون، چاقی، دیابت نوع 2، بیماری قلبی، سکته مغزی و آرتروز است. نه تنها ثابت شده که عسل به خواب طبیعی کمک می‌کند بلکه بطور طبیعی ریسک ابتلا به این بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

6- عسل خام برای التیام جراحت و زخم

استفاده از پانسمان آغشته به عسل به بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. آقای پیتر چارلز مولان در دانشگاه وایکاتو نیوزیلند یافته‌هایی در چندین مطالعه داشته است. یافته‌های ایشان نشان می‌دهد عسل به عنوان یک ضد میکروب طبیعی تاثیر شگرفی در بهبود زخم دارد. همچنین دریافته است که عسل با مایعات بدن واکنش نشان داده و هیدروژن پراکسید تولید می‌کند که محیطی نا امن برای باکتری‌ها ایجاد می‌شود.

علاوه بر این غلظت هیدروژن پراکسیدِ تولید شده در مقایسه با سایر داروهای رایج برای زخم‌ها کمتر بوده و بنابراین تخریب سیتوتوکسیک بوسیله هیدروژن پراکسید بسیار کم است.

برای درمان سوختگی و زخم‌ها عسل را مستقیم روی محل آسیب دیده بمالید و یا محل را با پانسمان ببندید و هر 24 تا 48 ساعت پانسمان را تعویض کنید.

همچنین مطالعاتی بر تاثیرگذاری عسل در درمان انواع مختلف زخم پوستی انجام شده است. عسل منجر به کاهش درد، سایز و بوی بد مشکل زخم پوستی می‌شود.

7- عسل خام و کمک به دیابت

مصرف عسل خام می‌تواند ریسک رشد دیابت را کاهش دهد و در درمان دیابت نیز کمک کننده باشد. ترکیب عسل خام و دارچین می‌تواند برای سلامت و مدیریت قند خون موثر واقع شود. به همان اندازه که برای ورم لثه و آکنه موثر است. مقاله کامل با عنوان «آیا افراد دیابتی می‌توانند عسل بخورند؟» را بخوانید.

8- عسل خام به عنوان شربت طبیعی سینه

ثابت شده است که عسل خام به اندازه شربت سینه در درمان سرفه موثر است. شواهد علمی زیادی نشان می‌دهند که یکبار مصرف مقدار مشخصی عسل در روز می‌تواند ترشحات مخاطی را کاهش و سرفه را بهبود دهد. در یکی از مطالعات نشان داده شده است که عسل دقیقا به اندازه دیفن هیدرامین و دکسترومتورفان، که داروهای شناخته شده در درمان سرفه هستند، موثر است. مقدار توصیه شده برای درمان سرفه، نصف تا دو قاشق چایخوری عسل قبل از خواب است.

راهنمای خرید عسل
راهنمای طبع عسل‌ها
راهنمای عسل درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up