ساخت صابون عسلی با فرایند سرد

صابون با «فرایند سرد» با ترکیبی از اسیدهای چرب و سدیم هیدروکسید (lye) ساخته می‌شود. اسیدهای چرب هر روغنی می‌تواند باشد. از روغن چربی گاو، پالم، تا روغن بادام زمینی، سویا یا زیتون می‌تواند باشد. ترکیب‌های این دستورالعمل طبق میل شما بی پایان است.

ساخت صابون به روش سرد ترکیبی از هنر و علم است. ساخت صابون از نوع جامد به اینگونه است که سهم مشخصی از سدیم هیدروکسید، آب و اسید چرب لازم است تا واکنش شیمیایی به نام saponifaction (فرایندی در صابون سازی) رخ دهد. در طول این فرایند، روغن‌ها و سدیم هیدروکسید تبدیل به صابون می‌شود که این پروسه حدود 6 هفته طول می‌کشد.

مراقبت‌های ویژه در ساخت صابون به روش سرد

ساخت صابون به روش سرد نیازمند سدیم هیدروکسید و ابزار محافظ مانند دستکش و عینک محافظ است. صابونی که با فرایند سرد حاصل می‌شود به دلیل سفت بودن ویژگی ماندگاری‌اش معروف است. بسته به روغن‌هایی که استفاده شده باشد قالب صابون شما می‌تواند خوب کف کند (روغن نارگیل خاصیت کف کنندگی خوبی دارد)، یا کف خفیفی داشته باشد (روغن زیتون به دلیل ویژگی نرم کنندگی‌اش معروف است) یا خیلی مرطوب کننده باشد (به کمک روغن‌هایی مانند کره شی، کاکائو یا روغن شاهدانه).

نقش عسل طبیعی در صابون

اضافه کردن عسل به ساخت صابون در فرایند سردمواد اولیه متنوعی برای تهیه صابون دست‌ساز وجود دارد. روغن‌ها، رنگ‌ها، افزودنی‌ها و روغن‌های معطر قالب عالی مورد نظر شما را بوجود می‌آورد. عسل یکی از افزودنی‌های محبوب برای تهیه صابون خانگی به روش سرد است. عسل ویژگی‌های متنوعی دارد که آن را تبدیل به ماده‌ای محبوب در مراقبت‌های پوستی نموده است. بخصوص اینکه عسل یک رطوبت‌گیر طبیعی است، به این معنا که رطوبت هوا را به خود جذب می‌کند. این خاصیت برای پوست عالی است چراکه رطوبت پوست را متعادل نگه می‌دارد. همچنین عسل حاوی آنتی اکسیدان و قندهای طبیعی است که می‌تواند کف کردن صابون در فرایند سرد را افزایش دهد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله «خواص عسل طبیعی برای پوست» را بخوانید.

چرا کار با عسل ممکن است سخت باشد؟

در حالی که عسل مزایای زیادی برای صابون و مراقبت از پوست دارد کار با آن می‌تواند کمی گمراه کننده باشد. اضافه کردن عسل به صابون فرایند سرد به این معاناست که شما قند بیشتری به آن اضافه کرده‌اید. قند منجر به افزایش دمای صابون می‌شود. اتفاق مشابهی زمانی که از شیر، آب میوه و پوره‌ها استفاده کنید به دلیل برخورداری از قند طبیعی رخ می‌دهد. زمانی که دمای صابون پس از ریخته شدن در قالب افزایش میابد به آن فاز ژل شدن می‌گویند. فاز ژل شدن در فرایند ساخت صابون سرد به مرحله‌ای از صابون سازی اطلاق می‌شود که صابون گرم، ژلاتینی و دمای آن تا 82 درجه سانتیگراد می‌رسد.

در بسیاری از موارد فاز ژل شدن چیز خوبی است. نتیجه آن می‌تواند روشن‌تر شدن رنگ و ظاهر درخشیده صابون باشد. اما وقتی صابونی می‌سازید که حاوی قند اضافه‌ای مانند عسل است احتمالا می‌خواهید که از فاز ژل شدن اجتناب کنید. قند مازاد می‌تواند فاز ژلی بسیار داغی را ایجاد کند. فاز ژلی داغ می‌تواند تَرک‌هایی در صابون ایجاد کند و یا نوعی خاصیت کاراملی به آن بدهد که منجر به تیره شدن رنگ داخل صابون می‌شود. اگر چنین اتفاقی افتاد صابون شما هنوز هم برای استفاده عالی است فقط ممکن است رنگی که شما می‌خواهید حاصل نشود.

در برخی موارد ترکیب قند با دمای بسیار بالا می‌تواند منجر به آتشفشان صابون شود. اتفاق مشابهی در استفاده از شیر نارگیل نیز افتاده است.

چقدر عسل در صابون استفاده کنیم؟

بطور کلی از 1 قاشق چایخوری عسل به ازاء هر 450 گرم صابون استفاده کنید. قطعا می‌توانید مقدار بیشتری استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید هرچه عسل بیشتری بریزید صابون داغ‌تری خواهید داشت. برخی از افراد عسل را مستقیما در مواد صابون میریزند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند عسل را در مقداری آب رقیق می‌کنند و سپس آن را در روند کار اضافه می‌کنند. اگر تا بحال از عسل در ساخت صابون استفاده نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم از طرح ساده‌ای برای صابون خود استفاده کنید. چراکه عسل منجر به تسریع بستن صابون و ضخامت آن می‌شود که این اتفاق اعمال طرح‌های چرخشی پیچیده در صابون را دشوار می‌کند.

وقتی از عسل در صابون فرایند سرد استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم دما را پایین نگه دارید. این کار از داغ شدن و کاراملی شدن عسل جلوگیری می‌کند. بسیاری از صابون‌سازان از روغن‌ها و قلیاب صابون‌پزی در دمای 38 تا 48 درجه سانتیگراد استفاده می‌کنند. وقتی در این دستور ساخت عسل اضافه می‌کنید بهتر است دمای محیط را حدود 38 درجه نگه دارید. هرچه عسل بیشتری ریختید دما را خنک‌تر نگه دارید. سپس برای اجتناب از ورود به فاز ژل شدن قالب را بلافاصله پس از ریختن صابون در آن حداقل به مدت 3 ساعت تا حداکثر یک شب در فریزر بگذارید. گاهی اوقات یخچال آنقدر خنک نیست که در این کار به شما کمک کند پس بهتر است از فریزر استفاده کنید.

تاثیر عسل در تهیه صابون

برای اینکه تاثیر عسل در فرایند صابون‌سازی را به شما نشان دهیم مواد صابون را به دو دسته تقسیم کردیم. یکی را در فریزر و دیگری را در دمای اتاق گذاشتیم. ما از دو قاشق چایخوری عسل طبیعی به ازاء هر 500 گرم استفاده کردیم. این مقدار بیشتر از آن چیزی بود که ما به شما توصیه کردیم. این مقدار عسل باعث شد صابون به شدت داغ شود. تصویر سمت چپ صابونی را نشان می‌دهد که در دمای محیط بوده و به شدت داغ شده است و صابون سمت راست در فریزر گذاشته شده است. صابونی که در فریزر بوده هم تقریبا داغ شده و بطور ناقص وارد فاز ژلی شده است. در ادامه دستور ساخت این صابون را بخوانید.

آیا میدانید سفیدانه کلی مطالب جالب در مورد تهیه کرم دست و صورت با عسل و همچنین تهیه لوسیون عسلی گردآوری کرده است؟ میتوانید برای مطالعه روی لینک کلیک کنید.

 

برای خرید عسل طبیعی، گرده گل یا ژل رویال
صابون عسلی | سفیدانه

مواد لازم:

1.9 کیلوگرم پایه صابون روغنی (بدون سدیم هیدروکسید)

286.3 گرم سدیم هیدروکسید قلیایی

654.8 گرم آب مقطر

12 قاشق چایخوری عسل طبیعی (2 قاشق به ازاء هر 450 گرم)

56.6 گرم روغن معطر لیموی شیرین مایر

56.6 گرم روغن معطر عسل

رنگ خوراکی لیمونات

  • اکسید زرد

صابون عسل و لیمو به روش سرد

نکات مهم در فرایند تهیه صابون به روش سرد

با این دستور حدود 3 کیلوگرم صابون تولید می‌شود که در دو قالب سیلیکونی 25 سانتی ریخته می‌شود. قبل از شروع به تهیه این صابون حتما به موارد امنیتی در مورد استفاده از سدیم هیدروکسید توجه نمایید. از دستکش، عینک محافظ و لباسی با آستین بلند استفاده کنید. از پرسه زدن کودکان، حیوانات خانگی و سایر عوامل حواس پرتی جلوگیری کنید و نگذارید به محل صابون‌سازی شما دسترسی داشته باشند. همیشه صابون را در محلی که تهویه مناسبی دارد درست کنید.

دستورالعمل تهیه صابون عسل و لیمو به روش سرد

آماده‌سازی مواد معطر: روغن معطر عسل و لیموی شیرین را در ظرف مناسب بریزید (حتما شیشه‌ای باشد). به آرامی هم بزنید و کنار بگذارید.

آماده‌سازی رنگ: 1 قاشق چایخوری اکسید زرد را در 1 قاشق غذاخوری روغن مایع سبک مانند روغن بادام شیرین یا روغن آفتاب‌گردان بریزید. سپس در ظرف جداگانه‌ای یک قاشق چایخوری رنگ خوراکی لیمونات را در یک قاشق غذاخوری روغن مایع سبک بریزید. از همزن کوچک برای از بین بردن گلوله شدن استفاده کنید.

1- اضافه کردن سدیم هیدروکسید

به آرامی و به دقت سدیم هیدروکسید را به آب اضافه کنید و خیلی آرام هم بزنید تا سدیم هیدروکسید کاملا در آب حل شود به گونه‌ای که مایع شفاف باشد. کنار بگذارید تا سرد شود.

2- اضافه کردن سدیم هیدروکسید

پایه صابون را کاملا آب کنید. زمانی که دمای ترکیب آب و سدیم هیدروکسید و ترکیب روغن‌ها به 38 درجه رسید مخلوط آب و سدیم هیدروکسید را به پایه صابون آب شده اضافه کنید و با استفاده از همزن برقی هم بزنید تا به محلول غلیظی برسید. اگر دوست دارید صابون سفت‌تری داشته باشید که سریع‌تر از قالب جدا شود می‌توانید مقداری سدیم لاکتات به ترکیب آب و سدیم هیدروکسید که خنک شده است اضافه کنید. برای این کار به ازاء هر 450 گرم پایه صابون یک قاشق چایخوری سدیم لاکتات نیاز دارید. برای این دستور شما به 4 قاشق چایخوری سدیم لاکتات نیاز دارید.

3- اضافه کردن ترکیب معطر

وقتی مخلوط شما به غلظت سبکی رسید ترکیب معطر خود را به آن اضافه کنید و چند ثانیه با همزن برقی هم بزنید تا مخلوط شوند.

4- اضافه کردن رنگ

یک قاشق غذاخوری از ترکیب رنگی که ساختید اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یکدست شود.

5- اضافه کردن عسل طبیعی

عسل طبیعی را به خمیر صابون خود اضافه کنید و از همزن برقی برای مخلوط کردن کامل آن استفاده کنید.

6- ریختن صابون در قالب

وقتی خمیر صابون شما به غلظت ضخیم و مناسبی رسید آن را داخل قالب بریزید. به یاد داشته باشید که این حجم از صابون 2 قالب نیاز دارد.از قاشق برای ایجاد طرح در سطح صابون استفاده کنید. الکل ایزوپروپیل 99% را روی قالب اسپری کنید تا از تشکیل حباب جلوگیری شود. سپس قالب را در فریزر بگذارید.

مواد لازم:

382 گرم روغن زیتون

382 گرم روغن نارگیل

382 گرم روغن شَحم گام

68 گرم روغن کرچک

124.5 گرم روغن بادام

29 گرم موم زنبور عسل

192 گرم سدیم هیدروکسید 5 درصد

410 گرم آب

56 گرم روغن اسانس دلخواه شما (مطمئن شوید که اسانس مورد استفاده شما سرعت بستن صابون را زیاد نکند)

درصد هر یک از مواد در این دستورالعمل به شرح زیر است:

28% روغن زیتون

28% روغن نارگیل

28% روغن شَحم گاو

5% روغن کرچک

9%روغن بادام

2% موم زنبورموم و کمی هم عسل باعث افزایش بستن صابون می‌شود (منظور از بستن یا گرفتن صابون حالتی است که مواد به ثبات رسیده و نقطه‌ای که روغن‌ها و سدیم هیدروکسید از هم جدا نمی‌شوند). به همین دلیل ما مواد اولیه را کمی متفاوت اضافه می‌کنیم.

صابون خانگی با موم زنبور

دستورالعمل تهیه صابون خانگی با موم زنبور:

1- آماده کردن قالب

اول از همه قالب تمیزی آماده کنید. از پلاستیک حباب دار دقیقا به اندازه کف قالب، استفاده کنید (حباب‌ها به سمت بالا باشد). یک تکه هم برای روی قالب نگه دارید. با اینکار یه طرح لانه زنبوری برای صابون خودتون درست می‌کنید.

2- تهیه روغن و موم زنبور

روغن‌ها را در یک ظرف روی شعله آب کنید و موم را به آن اضافه کنید. خوب هم بزنید تا موم کامل آب شود. از آنجایی که نقطه ذوب موم حدود 62 درجه سانتیگراد است مجبورید دمای روغن را بیشتر از حالت معمول افزایش دهید. سپس اجازه دهید سرد شود.

3- خنک شدن محلول

اگر حوصله نداشتید برای سرد شدن عادی محلول وقت بگذارید می‌توانید ظرف محلول را در یک ظرف آب سرد بگذارید تا خنک شود. شما شاهد سرد شدن روغن و سفت شدن آن در لبه‌های ظرف خواهید بود. برای جلوگیری از سفت شدن روغن مُدام محلول را هم بزنید. وقتی دما به حدود 48 درجه سانتیگراد رسید ظرف را از آب خارج کنید.

4- اضافه کردن عسل

مقداری از محلول روغنی را جدا کنید و عسل را به مابقی آن اضافه کنید. خوب هم بزنید. از آنجایی که عسل حاوی آب است خیلی خوب با روغن حل نمی‌شود اما شما سعی کنید به کمک همزن این کار را انجام دهید. توصیه می‌کنیم از عسل‌هایی که رطوبت کمتری دارند استفاده کنید؛ مانند عسل کُنار.

5- اضافه کردن مخلوط روغنی

مخلوط روغن و عسل که در مرحله 4 تهیه کردید را به مابقی محلول روغنی خود اضافه کنید و خوب هم بزنید. از آنجایی که موم تمایل به سفت شدن و عسل تمایل به جدا و ته نشین شدن دارد مطمئن شوید که قبل از اضافه کردن سدیم هیدروکسید محلول را خوب هم زده باشید.

6- اضافه کردن سدیم هیدروکسید

سدیم هیدروکسید را اضافه کنید و فقط به کمک کفگیر یا انتهای همزن برقی به آرامی هم بزنید. شاهد ضخیم شدن آن حتی اگر همزن را خاموش کنید، خواهید بود. بعد از اینکه به مدت یک دقیقه یا بیشتر محلول صابون را خوب هم زدید به آرامی روغن اسانس خود را اضافه کنید. چند چرخش کوچک با همزن به محلول وارد کنید. صابون شما برای قالب‌گیری آماده است.

7- ریختن صابون در قالب

صابون را داخل قالب بریزید و برای داشتن طرح شش ضلعی روی آن را با پلاستیک حباب‌دار بپوشانید. حباب‌ها به سمت صابون باشد و کمی هم فشار دهید.

8- حالت ژلی مانند صابون داخل قالب

ترکیب موم و عسل وضعیت ژلی و داغی را داخل قالب ایجاد می‌کند. یکی از عکس‌های بالا صابون را بعد از گذشت 45 دقیقه نمایش می‌دهد که دمای مرکز آن حدود 93 درجه سانتیگراد است. گاهی اوقات در این شرایط شاهد لایه‌ای از روغن روی صابون خواهید بود. طوری که بنظر می‌آید صابون در حال جدا شدن است. تجربه نشان داده است که بهترین راه این است که صابون را به حال خود رها کنید. روغن خود به خود در فرایند سرد شدن به صابون برمی‌گردد. این اتفاق برای صابون‌های ما هم افتاد.

9- برش صابون

بعد از 24 تا 48 ساعت بعد صابون شما آماده است. روکش حباب دار را بردارید و صابون‌ها را برش بزنید.

شامپوی سر با عسل طبیعی | سفیدانه

مواد لازم:

اول از همه یک بطری آماده کنید و ادامه دستور را دنبال کنید.

½ فنجان شیر نارگیل پرچرب شیرین نشده

½ فنجان شامپو بچه خفیف

1/3 فنجان عسل طبیعی

7 قطره روغن اسانس پرتقال شیرین

2 قاشق چایخوری گلیسیرین گیاهی (اختیاری)

شامپوی سر عسل و شیر نارگیل

این دستور تهیه شامپوی بدن یکی از محبوب‌ترین‌ها بین خانم‌ها بوده چرا که بسیار نرم کننده است. خیلی سریع باید از این شامپو استفاده کنید چراکه حاوی شیر نارگیل است. مواد را در فریزر بگذارید و برای هر بار استفاده مقدار مورد نیاز خود را بردارید.

دستورالعمل تهیه شامپوی عسل و شیر نارگیل:

تمام مواد را داخل بطری بریزید. بطری را خوب هم بزنید تا عسل بخوبی عسل شود.

توجه: قبل از به کار بردن هر یک از مواد زیر برای موهای رنگ شده یا تحت درمان حتما تحقیق کنید.

مواد لازم:

1 c آب فیلتر شده و جوشیده

2 قاشق غذاخوری از گیاه مناسب (طبق جدول بالا)

1c صابون مایع کاستیل

2 قاشق غذاخوری روغن مناسب (طبق جدول بالا)

½ c عسل خام گرم شده

1 تا 2 قاشق چای خوری اسانس روغن مورد نیاز (انتخابی)

شامپوی سر با عسل طبیعی

دستورالعمل تهیه شامپوی سر با عسل طبیعی

  1. اجازه دهید آب در حال جوش و گیاه دارویی شما به مدت 4 ساعت خیس بخورد (برای جلوگیری از ورود گردو غبار روی ظرف را بپوشانید). نتیجه این کار احتمالا چای نام دارد.
  2. با استفاده از یک صافی، برگ‌ها را از آب جدا کنید. محلول را به جوش بیاورید (روی گاز یا مایکروویو). آن را در یک بطری شیشه‌ای دردار بریزید (مثل یک شیشه قدیمی سرکه)
  3. صابون مایع کاستیل ، روغن و عسل را به آن اضافه کنید (اگر موی چربی دارید نصف روغن را بریزید و یا بطور کلی آن را حذف کنید). در ظرف را ببندید و محکم تکان دهید تا مواد با هم مخلوط شوند.
  4. اسانس دلخواه خود را به آن اضافه کنید.
  5. قبل از استفاده اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود.

نحوه استفاده از شامپو

1- خوب تکان دهید.

2- محلول را روی سر و موهای خود اسپری کنید.

3- پوست سر را به مدت یک دقیقه ماساژ دهید.

4- آب‌کِشی کنید.

مواد لازم:

1 قاشق چایخوری عسل طبیعی

4 فنجان آب گرم

2 قاشق چایخوری گلیسیرین گیاهی (اختیاری)

نرم کننده موی سر با عسل

دستورالعمل تهیه نرم کننده موی سر با عسل

عسل را در آب گرم بریزید. افرادی که موی بلوند دارند ممکن است بخواهند کمی آب لیمو هم اضافه کنند. بعد از اینکه موی خود را با شامپو شستید این محلول را روی سر اسپری کنید. بگذارید خشک شود. نیازی به آب کشیدن نیست.

مواد لازم:

½ فنجان عسل طبیعی

¼ فنجان روغن زیتون یا روغن بادام زمینی یا روغن سویا

براق کننده مو با عسل و روغن زیتون

دستورالعمل تهیه براق کننده موی سر با عسل

عسل و روغن زیتون را مخلوط کنید. هر بار مقدار کمی را به موهایتان بزنید. سر خود را با کلاه رنگ مو بپوشانید. پس از 30 دقیقه با شامپو بشویید و بطور عادی خشک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up