[rev_slider slidertitle=”Website Intro” alias=”website-intro”]
خواص عسل برای پوست | سفیدانه

خواص عسل برای پوست

فواید مصرف عسل طبیعی برای بدن انسان در سرتاسر جهان شناخته شده است، آیا خواص عسل برای پوست هم به همان اندازه شناخته شده است؟ عسل طبیعی یک درمان خانگی و معجزه طبیعت است. قرن‌ها از این ماده خوراکی فوق‌العاده استفاده شده است و در تمام جهان شناخته شده است. طعم شیرینی دارد و به عنوان شیرین‌کننده در غذاها استفاده می‌شود.

عسل داروی قوی‌ای است که کاربردهای فراوانی نیز دارد و هیچگاه شهرت خود را از دست نخواهد داد. زنبورعسل تنها موجودی است که غذایی قابل مصرف برای انسان درست می‌کند. امروزه از عسل نه تنها برای درمان بیماری و داشتن بدنی سالم استفاده می‌شود بلکه به عنوان محصول موثری برای مراقبت از پوست نیز بکار می‌رود.عسل طبیعی یکی از مواد اولیه اصلی در محصولات مراقبت از پوست مانند صابون، کرم صورت، پاک کننده آرایش، لوسیون و … بحساب می‌آید. عسل یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بکار بردن روی پوست است.

ماسک عسل برای انواع پوست

انواع ماسک عسل

برای انواع پوست خشک، حساس، معمولی و چرب

لوسیون خانگی با عسل و موم

انواع لوسیون خانگی

لوسیون مایع و لوسیون قالبی

ساخت صابون خانگی با عسل طبیعی

انواع صابون و شامپو

صابون قالبی و شامپو با عسل طبیعی

انواع کرم دست و صورت با عسل طبیعی

انواع کرم با عسل

انواع کرم دست و صورت

خواص عسل برای پوست

همانگونه که پیشتر اشاره کردیم عسل طبیعی با برخورداری از مواد مغذی فراوان نقش فوق‌العاده‌ای در حفظ سلامت و زیبایی پوست صورت دارد.

1- خواص عسل در رطوبت‌دهی به پوست خشک

عسل به دلیل ویژگی‌های فروتنانه‌اش یکی از بهترین مرطوب‌کننده‌ها برای پوست خشک است. پوست خشک رطوبت کمی دارد و رنگ تیره‌ای دارد و معمولا به دلیل کمبود دریافت مواد مغذی و یا ژنتیکی ایجاد می‌شود. به راحتی می‌توانید با استفاده مستقیم عسل روی پوست رطوبت پوست خود را افزایش دهید. کافیست عسل را روی پوست بمالید و بگذارید به مدت 15 دقیقه روی پوست بماند. همچنین می‌توانید از ماسک‌های ترکیبی صورت که برای انواع پوست دسته‌بندی شده‌اند نیز استفاده کنید.

2- خواص عسل در درخشندگی پوست

علاوه بر خواص رطوبت‌دهی عسل می‌توان روی خاصیت درخشندگی آن نیز حساب باز کرد. اگر می‌خواهید پوستی درخشان داشته باشید هر روز از ماسک عسل استفاده کنید. عسل حاوی آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی فراوانی است که پوست شما را تغذیه کرده و باعث تازگی و درخشندگی آن می‌شود.

3- خواص عسل در کوچک کردن منافذ پوست

استفاده منظم از عسل طبیعی در کوچک کردن منافذ پوست موثر است. معمولا افرادی با پوست چرب منافذ بازی دارند. می‌توانید از ماسک‌های ترکیبی با عسل برای پوست چرب نیز استفاده کنید. استفاده از ترکیب عسل و آب گوجه هم می‌تواند در کوچک شدن منافذ پوست بسیار موثر باشد.

4- خواص عسل در درمان آکنه پوست

از ویژگی ضد باکتری و ضد تورمی عسل طبیعی می‌توان در درمان آکنه بهره برد. آکنه معمولا به دلیل عفونت باکتریایی و منافذ بسته ایجاد می‌شود. عسل طبیعی می‌تواند پوست را از آکنه خلاص کند و ورم پوست را کاهش دهد. کافیست در محل بوجود آمدن آکنه مقداری عسل بمالید و بعد از 15 دقیقه با آب ولرم بشورید. همچنین می‌تواند از ماسک‌های ترکیبی با عسل برای درمان آکنه نیز استفاده کنید.

5- خواص عسل در درمان جای زخم روی پوست

یکی از خواص سنتی و از بهترین خواص آن در درمان زخم‌ها است. عسل طبیعی می‌تواند به بازتولید سلول‌های پوستی کمک کند و ورم زخم را کاهش دهد. اگر زخمی روی صورتتان بوجود آمد، استفاده از عسل طبیعی یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان است.

6- خواص عسل در نرم کردن پوست

پوست سختی دارید؟ از عسل طبیعی برای نرم کردن آن استفاده کنید. می‌توانید عسل را با شیر مخلوط کرده و روی پوست بمالید. با استفاده منظم از ماسک‌های عسلی بعد از مدتی توانسته‌اید با کمترین هزینه پوستی فوق‌العاده داشته باشید.

7- خواص عسل در روشن کنندگی پوست

امروزه محصولات سفیدکننده فراوانی را می‌بینید که برای افزایش روشن کنندگی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید بجای استفاده از کرم صورت که مواد شیمیایی مضری نیز دارد از خواص عسل برای پوست خود بهره ببرید. حتی اگر به سرعت استفاده از کرم‌های کارخانه‌ای نتیجه نگرفتید اما مطمئن باشید با مصرف منظم عسل طبیعی نتیجه بسیار خوبی خواهید گرفت.

8- کاهش لکه‌های تیره

لکه‌های تیره اذیت کننده هستند و حتی می‌توانند اعتماد به نفس شما را کاهش دهند. لکه‌های تیره معمولا به دلیل نور خورشید یا زخم آکنه ایجاد می‌شوند. همیشه توصیه می‌شود که شما نباید به آکنه یا جوش صورت دست بزنید، چرا که پس از زخم شدن امکان باقی ماندن جای آن بصورت لکه تیری روی صورت وجود دارد.

9- خواص عسل در از بین بردن برنز شدن پوست

ممکن است از برنزه شدن پوست خود راضی نباشید. مخصوصا اگر آفتاب سوختگی در پوست صورت باشد که باعث خشکی و چروک روی پوست می‌شود. می‌توانید از عسل طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی استفاده کنید.

10- خواص عسل در ایجاد لب‌های مرطوب و قرمز

اگر می‌خواهید لب‌های خوش رنگ و با رطوبتی داشته باشید استفاده منظم از عسل طبیعی به عنوان ماسک لب بسیار توصیه می‌شود. برای اینکار بهتر است از عسل رُس زده استفاده کنید و یا در صورت عدم دسترسی مقداری عسل را با شکر مخلوط کرده و روی لب بمالید. این ترکیب پوست مرده را از روی لب‌های شما برمیدارد و خون را به جریان می‌اندازد که همین امر موجب خوش رنگی و افزایش رطوبت لب‌های شما می‌شود.

راهنمای خرید عسل طبیعی

این محصولات آرایشی را نخرید…

گروه کاری محیط زیست (ewg) اطلاعات جالبی برای مبارزه با نواقص قوانین لوازم آرایشی جمع‌آوری کرده است.

پیدا کردن محصولات آرایشی بهداشتی عالی که از مواد مضر ساخته نشده باشد هنوز کار دشواری است. گروه ewg هزاران ماده اولیه و لیبل‌های لوازم آرایشی بهداشتی را ارزیابی کرده‌اند تا تمام خطرات احتمالی در محصولات آرایشی و بهداشتی که روزانه مصرف می‌کنیم را شناسایی کنند.

جدول زیر دسته بندی را بر اساس محصولات انجام می‌دهد.

نوع محصولاجتناب‌ها
صابوناجتناب کنید: اگر تری‌کلوسان (Triclosan) یا تری کلوکاربان (Triclocarban) دارد.
مرطوب کننده پوست و محصولات مربوط به لباجتناب کنید: وجود ویتامین A در محصولات روزانه (به عنوان رتینیل پالمیتات، استات رتینیل، رتینوئیک اسید و رتینوئید شناخته می‌شوند).

(retinyl palmitate, retinyl acetate, retinoic acid, retinol)

ضد عفونی کننده دستانتخاب کنید: اتانول یا الکل اتیل در حداقل الکل 60%
ضد آفتاباجتناب کنید:

SPF بالاتر از 50

اکسی بنزون (Oxybenzone)

اسپری ضد آفتاب

حاوی رتینیل پالمیتات (Retinyl palmitate)

افزودنی دافع حشرات

انتخاب کنید:

کلاه یا سایه بان وسط روز

اکسید روی یا تیتانیوم دی‌اکسید به عنوان عناصر فعال در غیر اینصورت از آووبنزون 3 درصد.

SPF 15 تا 50 بسته به موقعیت زمانی خارج از خانه، میزان سایه ابر و رنگ پوست شما.

مراقبت از مواجتناب یا محدود کنید:

رنگ کردن دائم به رنگ تیره

مواد شیمیایی صاف کننده مو

خمیر دنداناجتناب کنید: تری کلوسان
ناخناجتناب کنید:

فرمالدهید یا فرمالین در پولیش، سفت کننده‌ها و سایر محصولات مربوط به ناخن.

تولوئن، تری فیل فسفات (TTP)، دی بوتیل فتالات (DBP) در پولیش.

اگر باردار هستید از پولیش کردن ناخن‌ها خودداری کنید.

نکاتی برای کودکان

والدین می‌توانند با انتخاب‌های مناسب و استفاده از محصولات بهداشتی کمتر برای کودکان‌شان و رد کردن ادعای بازاریاب‌ها به نکات زیر توجه کنند:

نوع محصولاجتناب‌ها
دستمال مرطوب نوزاداجتناب از:

  • Bronopol.
  • DMDM hydantoin.
  • Fragrance.

 

کرم پودراجتناب از:

  • BHA.
  • Boric acid.
  • Fragrance.
خمیر دندانتا زمانی که کودک شما بتواند خوب دهان خود را شسته و تف کند از مقدار کمی خمیر دندان بدون فلورید استفاده کنید (نه برای کودکان زیر دو سال)

برای کودکان 6 سال یا کوچک‌تر از خمیر دندان مقوی کودک استفاده کنید. فقط به اندازه یک نخود روی مسواک بگذارید و کودک را هنگام شستن و آب کشیدن زیر نظر بگیرید تا قورت دادن به حداقل برسد.

ضد آفتابکودکان زیر 6 سال نباید از ضد آفتاب استفاده کنند. برای بچه‌های بزرگتر از لباس مناسب و پوشش دار استفاده کنید و از ضد آفتابی که UVA خوب و محافظ UVB دارد استفاده کنید. به مقدار کافی استفاده کنید و هرازچندگاهی آن را تمدید کنید.
پودر بچهاجتناب کنید. همانند دود اگزوز یا دود سیگار، ذرات معلق کوچک می‌تواند ریه‌های ظریف و در حال تکامل نوزاد شما را تخریب کند.
نکاتی برای نوجوانان

نوجوانان از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند. بعضی وقت‌ها بیش از حد اینکار را انجام می‌دهند. از ژل مو تا لوازم آرایش چشم و شوینده‌های بدن مانند لوسیون‌ها. آگاهی از اینکه کدام یک سالم و کدام یک مضر هستند اهمیت زیادی دارد.

می‌دانید چرا؟ گروه EWG دریافتند بدن دختران جوان با مواد شیمیایی که بطور رایج در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود آلوده است. در حقیقت آنها 16 ماده شیمیایی سمی مانند فتالات (phthalates)، تریکلوزان (triclosan) و پارابین (parabens) را در نمونه خون و ادرار 20 دختر نوجوان شناسایی کردند. مطالعات زیادی این مواد شیمیایی را به آسیب‌هایی همچون اختلالات هورمونی نسبت داده‌اند.

موضوع بدتر این است که برخی از این نوجوانان به اینکه در معرض مواد شیمیایی اختلال هورمونی قرار بگیرند حساسیت دارند

در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد شرکت‌کنندگان در این آزمایش اقرار داشتند که بطور میانگین از 17 محصول مراقبت شخصی در طول روز استفاده می‌کنند، عددی که 40% بیشتر از مصرف یک زن بالغ است.

نوجوانان می‌توانند با کاهش مصرف محصولات مراقبت از بدن، داشتن نگاه بدبینانه به تبلیغات، حساس بودن به مواد اولیه و توجه به راهنمایی‌های گروه EWG انتخاب‌های امن‌تری برای سلامتی خود داشته باشند. جایگزین‌های بهتری هم وجود دارند. از خواص عسل برای پوست غافل نشوید.

 

نوع محصولاجتناب‌ها
محصولات ضد آکنهاجتناب از:

تریکلوسان (Triclosan)

پارابن (Parabens)

PEGs and ceteareth

ادکلن، اسپریفتالات (Phthalate)

رایحه خوشبو کننده (Fragrance) معمولا در لیست مواد اولیه یافت می‌شود.

لوازم آرایشیاجتناب از:

Loose powders.

ویتامین A که معمولا از آن به عنوان رتینول، رتینیل استات یا رتینیل پالمیتات یاد می‌شود)

پیشنهاد می‌شود از مواد آرایشی خطرناک خیلی سطحی استفاده کنید.

ضد آفتابآفتاب سوختگی در کودکان و نوجوانان خطر ابتلا به مرگبارترین نوع سرطان پوست به نام ملانوم را افزایش می‌دهد.

از سولاریوم اجتنبا کنید. سولاریوم پوست شما را در معرض 15 برابر UV خورشید قرار می‌دهد. استفاده از سولاریوم قبل از 30 سالگی خطر ابتلا به سرطان ملانوم را 75% افزایش می‌دهد.

نکاتی برای خانم‌ها

خانم‌ها روزانه از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند که بیش از 150 ماده اولیه مختلف در آنها بکار رفته است. بسیاری از مواد شیمیایی این محصولات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در عمق پوست شما نفوذ کنند و واقعا این کار را می‌کنند. بنابراین برخی از مواد اولیه رایج وارد بدن شما می‌شوند.

آیا مقدار مواد شیمیایی که در بدن ما یافت می‌شود منجر به آسیب‌های بیولوژیکی می‌شود؟ تحقیقات بیشتر پرده از این موضوع بر خواهد داشت. اما در حال حاضر چند مطالعه انجام شده، اختلال غدد درون‌ریز و تغییرات متابولیک در بچه‌ها را به نوع خاصی از فتالات مرتبط کرده‌اند. همواره توصیه می‌کنیم از خواص عسل برای پوست خود بهره ببرید.

 

نوع محصولاجتناب‌ها
محصولات ضد پیریاجتناب از:

هیدروکسید اسید آلفا و بتا (اسید لاکتیک و اسید گلیکولیک).

سازمان FDA اسپانسر مطالعاتی شده است که دریافتند آسیب‌های ناشی از UV روی کسانی که از محصولات حاوی اسید هیدروکسید آلفا استفاده می‌کنند دو برابر است.

رنگ مواستفاده از رنگ‌های تیره و دائمی مو را به حداقل برسانید. بسیاری از آنها حاوی مواد افزودنی زغال سنگ شامل آمینو فنول، دی آمین بنزن و فنیل ان دی آمین هستند که همگی به سرطان ربط دارند.
روشن کننده پوستاز روشن‌کننده پوست که حاوی هیدروکینون باشید بپرهیزید. سازمان FDA بابت این ماده شیمیایی سفید کننده هشدار داده است که می‌تواند منجر به بیماری پوستی به نام ochronosis شود که می‌تواند به زخم‌ها (لکه‌های) آبی- سیاه غیر قابل برگشت تبدیل شود.

روشن کننده‌هایی که بصورت غیر قانونی وارد می‌شوند احتمالا حاوی جیوه هستند که می‌تواند به مسمومیت بزرگسالان، کودکان و مخصوصا مسمومیت در دوران بارداری شود. محصولاتی که مشخصات مواد اولیه روی آنها درج نشده است را خریداری نکنید و از خرید آنهایی که حاوی جیوه (mercury)، کالومل (calomel) یا کلرید جیوه (mercurio chloride) هستند بپرهیزید.

مواد شیمیایی صاف کننده مو
راهنمای تشخیص عسل
راهنمای خواص عسل
راهنمای عسل درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up