عسل درمانی در طب سنتی

عسل درمانی در فرهنگ‌های مختلف ریشه داشته است. برای مثال سومریان حدودا ۳۰٪ از درمان‌های دارویی خود را با عسل طبیعی انجام می‌دادند. در هند، عسل یکی از مهمترین عناصر طب کهن و سنتی هندوها یعنی سیدها و آیوروداست. در مصر باستان کاربرد عسل برای درمان بیماری‌های پوستی و چشمی اثبات شده است و همچنین از آن به عنوان مرهمی طبیعی‌ بر روی زخم‌ها و سوختگی‌ها استفاده می‌شده است. فرهنگ‌های دیگر نیز از عسل برای اهداف دارویی گوناگون بهره می‌برند. شما هم می‌توانید برای خرید عسل طبیعی و گنجاندن این خوراکی فوق‌العاده در رژیم غذایی خود اقدام کنید.

عسل درمانی در قرآن

در قرآن در آیات 68 و 69 سوره نحل (به معنای زنبور عسل) از عسل نام برده و به خلقت زنبور عسل اشاره شده و نشانه‌ای از آیات خداوند برای اهل فکر شمرده شده است.

عسل در قرآن مایه شفای همه مردم شمرده شده است. در جای دیگر (در سوره اسراء)،  قرآن را شفایی برای مومنین دانسته است. در قرآن کریم شفای جسم و روح با هم دیده شده است.

امروزه عسل کانون توجه بسیاری از تحقیقات علمیِ جوامع پزشکی قرار گرفته تا تصورات نیاکان ما را در ارتباط با کاربردهای فراوان عسل بررسی و اثبات نمایند.

عسل طبیعی خوراکی فوق‌العاده‌ای است که نمی‌توان از خواص بی‌نظیرش غافل شد. از ترکیب عسل و لیمو گرفته تا ترکیب عسل و سرکه سیب، عسل طبیعی در ترکیب‌های مختلف فوق‌العاده دیگری همچون عسل و دارچین، عسل و سیر، عسل و زنجبیل، عسل و سرکه سیب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. عسل طبیعی و ترکیب‌هایش روش‌های خانگی برای درمان برخی مشکلات سلامتی هستند. در ادامه ترکیب‌های مختلف با عسل طبیعی برای اهداف مختلف عسل درمانی را خواهید خواند.

توجه: مطالب این بخش جنبه راهنمایی دارد. از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

با کلیک روی هر یک از موارد زیر می‌توانید پیشنهاد ما را به ترتیب اولویت ملاحظه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام از پیشنهادها می‌توانید روی عنوان آن کلیک کنید تا به صفحه محصول هدایت شوید.

بهترین پیشنهادها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

پیشنهاد 1: پودر عصاره بره موم (بهترین ترکیب این پودر با عسل طبیعی گون گز است)

پیشنهاد 2: گرده گل

پیشنهاد 3: عسل طبیعی گون گز

پیشنهاد 4: عسل طبیعی اکالیپتوس، قنقال، کنار و آویشن

نحوه مصرف:

1- ترکیب بره موم، گرده گل و عسل طبیعی

به طور کلی بره موم خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. زنبورها در بدو ورود به کندو پاهای خود را با آن ضد عفونی می‌کنند. از آنجایی که بره موم خاصیت ضد باکتریایی دارد و از آن به عنوان قوی‌ترین آنتی بیوتیک در طبیعت نام برده می‌شود، برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. پيشنهاد می‌شود از ۲ تا ۳ گرم پودر بره موم به همراه ۳ تا ۱۰ گرم گرده گل و مكمل عسل طبیعی به صورت ناشتا با كمي آب استفاده شود. اگر به طعم آن علاقه ندارید پیشنهاد می‌کنیم پودر بره موم را داخل کپسول‌های خوراکی ریخته و مصرف کنید. حتما قبل از تصمیم به خرید موارد منع مصرف بره موم را مطالعه کنید.

2- ترکیب عسل طبیعی و دارچین

با این ترکیب سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید. برای این کار یک قاشق غذاخوری عسل طبیعیِ گون‌گز یا شوید را با یک چهارم قاشق غذاخوری دارچین و اگر لازم بود کمی آب ولرم مخلوط کرده و میل کنید. استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت و بدن را از حملات ویروسی و باکتریایی محافظت می‌کند.

بهترین پیشنهادها برای تقویت قوای جنسی و جسمی

پیشنهاد 1: ژل رویال

پیشنهاد 2: عسل طبیعی کُنار

پیشنهاد 3: عسل طبیعی گشنیز

نحوه مصرف:

1- معجون خرما و عسل

 1. برای تهیه این معجون به شیر بز هم نیاز دارید. چند عدد خرما را به مدت یک شب در شیر بز گذاشته تا خیس بخورد. سپس عسل طبیعی و هل را به این معجون اضافه و با مخلوط کُن یا همزن مخلوط کنید. معجون شما آماده نوشیدن است. این معجونِ فوق العاده علاوه بر تقویت قوای جنسی باعث افزایش تعداد اسپرم نیز می‌شود. مصرف این معجون می‌تواند منجر به برطرف شدن مشکلات نازایی در مردان و حتی بانوان شود.

2- معجونی از مغزیجات و عسل طبیعی

مغزهایی مثل پسته، بادام، بادام هندی، بادام زمینی و گردو، از جمله مواردی هستند که بسیار انرژی‌زا بوده و علاوه بر این اسپرم‌ساز نیز هستند. به عنوان یک راهکار ساده می‌توانید عسل و مغز را ترکیب و میل کنید. راه دوم این است که عسل طبیعی، شیر ولرم و پودر این مغزیجات را با یکدیگر مخلوط کنید. به این معجون می‌توانید دارچین هم اضافه کنید.

3- معجون سیاه دانه، عسل و گردو

مخلوطی از سیاه دانه، زعفران و پودر مغز گردو را با ۲۵۰ گرم عسل طبیعی مخلوط کنید. این معجون را درون یک ظرف در بسته نگهداری کنید. هر روز صبح یک قاشق مرباخوری یا چایخوری از این معجون را درون لیوانی از شیر بریزید، مخلوط و میل کنید.

بهترین پیشنهادها برای تقویت اعصاب

پیشنهاد1: عسل طبیعی یونجه

پیشنهاد 2: عسل طبیعی آویشن

پیشنهاد 3: عسل طبیعی پرتقال

پیشنهاد 4: عسل طبیعی گون یا گون‌گز

بهترین ترکیب‌ها برای تقویت حافظه و اعصاب

 1. برای تقویت اعصاب می‌توانید سبوس را در آب خیسانده و با عسل طبیعی مخلوط و میل کنید. همچنین خوردن مغز گردو با عسل طبیعی برای تقویت اعصاب بسیار مفید است. مصرف مخلوط عسل طبیعی با شیر ولرم و یا ترکیب عسل طبیعی با آب ولرم و آب لیموی تازه باعث انرژی‌زاییِ سریع و آرامش اعصاب می‌شود.
 2. برای درمان افسردگی هر شب یک لیوان عرق بهارنارنج با یک قاشق مرباخوری فَرَنجمُشک را با کمی عسل طبیعیِ جعفری یا پرتقال مخلوط و میل نمایید.
 3. برای تقویت حافظه عسل طبیعی و آب‌گرم را مخلوط و به صورت ناشتا بنوشید.

بهترین پیشنهادها برای بهبود علائم دوران قائدگی

پیشنهاد 1: عسل طبیعی یونجه

پیشنهاد 2: عسل طبیعی آویشن

پیشنهاد 3: عسل طبیعی گشنیز

پیشنهاد 4: عسل طبیعی پرتقال

بهترین ترکیب‌ها برای اختلالات دوران قاعدگی

1- ترکیب عسل و زنجبیل

زنجبیل تا حد زیادی به تنظیم عادت ماهانه کمک می‌کند و درد غیر قابل تحمل این دوران را تسکین می‌دهد. فقط نصف قاشق چایخوری ریشه‌ زنجبیل تازه را با یک فنجان آب به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید. این مخلوط را صاف کنید، بگذارید کمی خنک شود. برای بهبود طعم و کاهش درد، عسل طبیعی پرتقال یا آویشن را به آن اضافه کنید. سه بار در روز بعد از هر وعده غذا به مدت حدوداً یک ماه از آن بنوشید.

2- ترکیب عسل و تخم گشنیز

یک قاشق چایخوری تخم گشنیز را به دو فنجان آب اضافه کنید. آنها را بجوشانید تا زمانی که مقدار آب به نصف کاهش بیابد. ترکیب را صاف کنید، کمی صبر کنید تا ولرم شود، سپس مخلوط آن با عسل طبیعی گشنیز را میل کنید. این ترکیب را سه بار در روز و به مدت چند روز قبل از شروع پریودتان بنوشید. این درمان را به مدت یک یا دو ماه دنبال کنید. به جای استفاده از تخم گشنیز، می‌توانید به صورت روزانه آب گشنیز نیز بنوشید.

بهترین پیشنهادها برای رفع چین و چروک صورت

پیشنهاد 1: ژل رویال

پیشنهاد 2: عسل طبیعی یونجه(سرشار از ویتامین A و K)

پیشنهاد 3: گرده گل

پیشنهاد 4: صفحه خواص عسل برای پوست را حتما بخوانید و از نحوه تهیه انواع ماسک و کرم آگاه شوید.

ترکیب‌های مختلف برای جوان‌سازی پوست با عسل

1- ماسک عسل و تخم مرغ

یک عدد تخم مرغ را بشکنید، در فنجان بریزید. نصف قاشق چای خوری عسل طبیعی یونجه و یک قاشق غذاخوری شیر خشک به آن اضافه کنید. با چنگال خوب به هم بزنید تا کاملاً مخلوط شوند. این مخلوط را روی صورت و گردن بمالید و ۱۵ دقیقه دراز بکشید. سپس با آب گرم بشورید. دوباره همین کار را تکرار کنید و این بار با آب سرد بشویید. با تکرار روزانه این عمل می‌توانید به تدریج چین و چروک صورت خود را محو کنید.

2- ساخت کِرِم زیبایی ژل رویال

به طور سنتی از ژل رویال برای جوان ماندن و بهبود زیبایی پوست استفاده می‌شده است، زیرا ژلاتین موجود در آن مانع از پیر شدن پوست می‌شود، طراوت، شادابی و جوانی آن را حفظ می‌کند.

ترکیبات:

 • ژل رویال تازه ۱۰ گرم
 • عسل طبیعی ۱۰۰ گرم
 • گرده گل آسیاب شده ۳۰ گرم
 • ژل آلوورا ۵۰ گرم
 • آب مقطر ۵۰ میلی لیتر
 • عصاره بره موم (اختیاری)
 • ظرف پلاستیکی مات یا کلوئیدیِ دَر دار ۱۰۰ الی ۲۰۰ گرمی

روش تهیه کِرِم ژل رویال:

گرده گل را آسیاب کنید و در ظرف مات بریزید. برای خمیری شدن، مقداری عسل طبیعی یونجه به آن بیافزایید و خوب بهم بزنید. ژل آلوورا را به اندازه‌ای که کِرِمتان از حالت خمیری خارج نشود، اضافه کنید و مخلوط نمایید. سپس ژل رویال را به آن بیافزایید و اگر عصاره بره موم در اختیار داشتید می‌توانید چند قطره بریزید و ترکیب را به خوبی مخلوط کنید. کرم شما آماده است. درِ ظرف را ببندید و داخل فریزر نگهداری کنید. بهترین زمان مصرف این کرم ۲۰ روز است. از نگهداری بیش از این زمان جداً خوداری کنید و پس از هر بار مصرف درِ آن را خوب ببندید و به فریزر برگردانید تا تازه بماند.

بهترین پیشنهاد برای بهبود پروستات

پیشنهاد 1: گرده گل

پیشنهاد 2: عسل طبیعی گشنیز

پیشنهاد 3: عسل طبیعی کُنار

پیشنهاد 4: عسل طبیعی جعفری

نحوه مصرف:

انواع ترکیب‌ها با عسل و زنجبیل

 1. یک قاشق غذاخوری آب زنجبیل را به یک لیوان شیر یا آب ولرم اضافه کنید، گرده گل و عسل طبیعی جعفری، از هر کدام یک قاشق غذاخوری، را به این نوشیدنی بیافزایید و هر روز از آن بنوشید.
 2. یک قاشق غذاخوری خمیر (له شده) زنجبیل و یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را با هم ترکیب کنید و روزی یکبار از این ترکیب میل نمایید.
 3. نوشیدن روزانه ۱ یا ۲ فنجان چای زنجبیل، که با هر یک از عسل‌های طبیعی بالا شیرین شده باشد، مفید است.
 4. برای رفع معجزه‌آسای علائم پروستات مانند تکرر ادرار، بهترین دارو مصرف گرده گل است. نحوه تهیه و مصرف گرده را در صفحه محصول گرده گل بخوانید.

بهترین پیشنهادها برای تقویت معده و گوارش

پیشنهاد 1: عسل طبیعی شوید

پیشنهاد 2: عسل طبیعی کُنار

ترکیب‌های مختلف برای تقویت معده با عسل

 1. برای تقویت معده، پودر بالنگ را با عسل مخلوط و مصرف کنید.
 2. برای درمان زخم معده، انجیر و عسل را به نسبت مساوی مخلوط و میل نمایید.
 3. عسل طبیعی با آب گرم درد معده را بهبود می‌بخشد.
 4. برای بهبود ورم معده و روده و همچنین درمان یبوست یک قاشق غذا خوری پودر ریحان را در نصف لیوان آب دم کنید. بعد از صاف کردن، به آن عسل طبیعیِ شوید یا کُنار اضافه و روزی ۱ یا ۱/۵ لیوان میل نمایید.

بهترین پیشنهادها برای کاهش کلسترول و چربی خون

پیشنهاد 1: عسل طبیعی زول

پیشنهاد 2: عسل طبیعی یونجه

پیشنهاد 3: عسل طبیعی گشنیز

پیشنهاد 4: عسل طبیعی کُنار

پیشنهاد 5: عسل طبیعی شوید (کاهش چربی خون)

نحوه مصرف:

انواع ترکیب عسل و دارچین

 1. مخلوطی از عسل و پودر دارچین تهیه کنید و به جای مربا روی نان بمالید و به طور منظم در وعده صبحانه صرف کنید. این روش در کاهش کلسترول، جلوگیری از بروز حمله قلبی، تنفس راحت و تقویت ضربان قلب موثر است.
 2. دو قاشق غذاخوری عسل را با ٣ قاشق چایخوری پودر دارچین در یک لیوان چای، که دمای آن زیر ۴۰ درجه باشد، حل کنید و بنوشید. این کار میزان کلسترول خون را طی ٢ ساعت به ١٠ درصد کاهش می دهد.

بهترین پیشنهادها برای کاهش فشار خون

پیشنهاد 1: پودر عصاره بره موم

پیشنهاد 2: ژل رویال

پیشنهاد 3: عسل طبیعی زول

پیشنهاد 4: عسل طبیعی اکالیپتوس

ترکیب‌های مختلف برای کاهش فشار خون با عسل

 1. پيشنهاد مي‌شود كه از ۲ تا ۳ گرم پودر بره موم به همراه ۳ الي ۱۰ گرم گرده گل و مكمل عسل طبیعی به صورت ناشتا با كمي آب استفاده شود. اگر به طعم آن علاقه ندارید پیشنهاد می‌کنیم پودر آن را داخل کپسول‌های خوراکی ریخته و مصرف کنید. حتماً قبل از تصمیم به خرید موارد منع مصرف را مطالعه کنید.
 2. عسل، فشار به قلب را کاهش می‌دهد و اثر آرام بخشی روی رگ‌های خونی دارد. به همین دلیل، مصرف روزانه آن، به کاهش فشار خون کمک می‌کند.
 3. هر روز صبح با معده خالی، دو قاشق چایخوری عسل بخورید.
 4. می‌توانید یک قاشق چایخوری عسل طبیعی را با همین میزان آب زنجبیل و دو قاشق چایخوری پودر زیره سبز ترکیب کنید. روزی دو بار از این ترکیب بخورید.
 5. یک راه مؤثر دیگر این است که میزان برابری از آب ریحان و عسل را با هم مخلوط کنید. هر روز با معده خالی، بخورید.
 6. یک قاشق چایخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری آب پیاز یا زنجیل مخلوط کنید. روزی حداقل دو قاشق غذاخوری از این ترکیب بنوشید تا فشار خون و علایم آن را کم کنید.

بهترین پیشنهادها برای افزایش شیر مادر

پیشنهاد 1: عسل طبیعی گشنیز

پیشنهاد 2: عسل طبیعی شوید

پیشنهاد 3: عسل طبیعی قنقال

پیشنهاد 4: عسل طبیعی جعفری

ترکیب‌های مختلف برای افزایش شیر مادر با عسل

 1. ۱۰۰ گرم سیاهدانه را آسیاب کنید بلافاصله با مقدار مناسبی عسل طبیعی (حدود یک کیلو) مخلوط و روزی ۳ قاشق چایخوری میل کنید.
 2. نوشیدن ماء‌الشعیر طبی با عسل می‌تواند موجب افزایش شیر مادر شود. در زمان مصرف با مقدار مناسب آب و یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی مخلوط و مصرف کنید.
 3. آبمیوه‌های طبیعی، که در منزل تهیه شده باشد، را با عسل طبیعی شیرین و مصرف کنید. (در مجموع در دوران شیردهی بهتر است مصرف خوراکی‌های آبکی را افزایش دهید.)
 4. ۱۰ عدد مغز بادام خام پوست کنده را با یک لیوان آب و ۳ قاشق غذاخوری عسل طبیعی، به مدت 5 دقیقه در مخلوط کُن، مخلوط کنید تا معجون یکنواختی به دست آید؛ سپس آنرا خنک بنوشید.

بهترین پیشنهادها برای بهبود کم‌خونی

پیشنهاد 1: عسل طبیعی یونجه

پیشنهاد 2: عسل طبیعی زول

پیشنهاد 3: عسل طبیعی گون یا گون گز

پیشنهاد 3: عسل طبیعی کُنار

نحوه مصرف:

1- عسل طبیعی و گیاه اَفسَنتین

۵ تا ۶ گرم از برگ گیاه افسنتین را در یک لیتر آب جوش بریزید، چند دقیقه بجوشانید بعد از خنک شدن آن را صاف و با یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی شیرین کنید. قبل از ناهار و شام یک فنجان میل کنید. این جوشانده برای درمان کم خونی بسیار موثر است. اَفسَنتین، گیاهی شفابخش است که هم به طور وحشی می‌روید و هم آن را کشت می‌کنند و به راحتی می‌توانید آن را از عطاری‌ها تهیه کنید.

2- عسل طبیعی و تره

۲۰ گرم آب تره را با عسل طبیعی مخلوط کنید و روزانه ۲ تا ۳ فنجان میل کنید که درمان کامل و خوبی برای کم خونی است.

بهترین پیشنهادها برای افراد دیابتی

پیشنهاد 1: عسل طبیعی زول

پیشنهاد 2: عسل طبیعی اکالیپتوس

پیشنهاد 3: عسل طبیعی قنقال

پیشنهاد 4: عسل طبیعی کُنار

توصیه:

افراد دیابتی حتماً با نظر پزشک عسل مصرف کنند. بطور کلی بیماران دیابتی باید روزانه مقدار مشخصی کربوهیدرات مصرف کنند. از آنجایی که عسل حاوی کربوهیدرات است، حتماً باید تحت کنترل و طبق رژیم خود عسل را در برنامه غذایی داشته باشند.

مقدار و نوع کربوهیدرات مصرفی بر سطح قند خون تأثیر می‌گذارد. افراد دیابتی برای حفظ قند خون در سطح امن باید کربوهیدرات دریافتی را به 45 تا 60 گرم در هر وعده غذایی محدود کنند. همچنین انتخاب کربوهیدراتِ سالم، با فیبر بالا، (non-processed) و کنترل مقدار آن اهمیت زیادی دارد.

البته عسل طبیعی از شکر تصفیه شده شیرین‌تر است، بنابراین از مقدار کمتری عسل برای شیرین کردن استفاده می‌شود.

بخوانید: آیا افراد دیابتی می‌توانند عسل بخورند؟

بهترین پیشنهاد برای تقویت لثه و دندان

پیشنهاد 1: موم-عسل (با یک تیر دو نشان بزنید. برای کسانی که هم موم می‌خواهند و هم عسل)

پیشنهاد 2: پودر عصاره بره موم

پیشنهاد 3: عسل طبیعی گشنیز

بهترین پیشنهاد برای کمبود ویتامین C

پیشنهاد 1: عسل طبیعی یونجه

پیشنهاد 2: عسل طبیعی کُنار

پیشنهاد 3: عسل طبیعی جعفری

نحوه مصرف:

عسل طبیعی (ترجیحاً عسل طبیعی خام) و سیر

۱۰ حبه سیر را خُرد و یا له کنید. سیر خُرد شده را داخل یک ظرف شیشه‌ای تمیز و در دار ریخته و مقدار مناسبی مثلاً ۳۵۰ گرم عسل طبیعی روی آن بریزید. عسل باید روی سیر را بپوشاند و کمی هم فضای خالی در ظرف باقی بماند. در ظرف را محکم ببندید و آن را به مدت ۱ هفته در مکان تاریک و دمای اتاق نگهداری کنید. پس از یک هفته شربت سیر و عسل طبیعی شما آماده است. به مدت ۷ روز یک قاشق غذاخوری از این ترکیب را ناشتا و یا قبل از خواب با آب ولرم مخلوط و میل نمایید. ۲ الی ۳ هفته مصرف را قطع و مجدداً برای ۷ روز این درمان را تکرار کنید.

بهترین پیشنهادها برای بهبود گرفتگی صدا و رفع خشونت سینه

پیشنهاد 1: عسل طبیعی آویشن

پیشنهاد 2: عسل طبیعی گون و یا عسل طبیعی گون‌گز

پیشنهاد 3: عسل طبیعی قنقال

ترکیب‌هایی برای بهبود گرفتگی صدا

1- عسل طبیعی و آب

یکی از آسان‌ترین روش‌ها مخلوط کردن عسل طبیعی با آب گرم است. صبح‌ها از این محلول میل و یا آن را قرقره کنید. می‌توانید عسل را در شیر گرم نیز حل کنید و میل نمایید. (آب یا شیر در حال جوش یا خیلی داغ نباشند).

2- عسل طبیعی و انجیر

انجیر خشک را با مقداری آب بپزید تا حالت ژله‌ایی پیدا کند. این محلول را صاف کنید و با عسل طبیعی آویشن مخلوط کنید تا قوام پیدا کند و سپس آن را میل نمایید.

بهترین پیشنهادها برای تنگی نفس و سرفه‌های خلط‌آور

پیشنهاد 1: عسل طبیعی گشنیز

پیشنهاد 2: عسل طبیعی قنقال

نحوه مصرف:

1- عسل طبیعی و فلفل سیاه

این ترکیب برای سرفه‌های خلط دار مفید است و در درمان سرفه‌های خشک کاربرد ندارد. یک قاشق مربا خوری فلفل سیاه را به ۲ قاشق مربا خوری عسل طبیعی اضافه کنید و در یک لیوان آب ولرم حل و میل کنید. از این نوشیدنی دو مرتبه در روز استفاده شود.

بهترین پیشنهادها برای درمان سرما خوردگی و سرفه‌های خشک

پیشنهاد 1: عسل طبیعی آویشن

پشنهاد 2: عسل طبیعی چهل گیاه

بهترین ترکیب‌ها برای درمان سرما خوردگی

 1. عسل طبیعی و آب لیموی تازه: در یک لیوان آب ولرم، ۲ قاشق چای خوری عسل طبیعی را به همراه ۲ قاشق چای خوری آب لیموی تازه به خوبی هم بزنید و بنوشید. از این روش درمانی می‌توانید سه الی چهار مرتبه در روز استفاده کنید.
 2. عسل طبیعی و گیاه آویشن: گیاه آویشن با کاهش التهابات دستگاه تنفسی به نرم شدن گلو و تسکین سرفه‌ها و گرفتگی صدا کمک می‌کند. مقداری گیاه آویشن را بجوشانید آن را صاف کرده و پس از آنکه ولرم شد از عسل طبیعی برای شیرین کردن آن استفاده کنید. از این دمنوش صبح‌ها بعد از مصرف صبحانه و شب‌ها قبل از خوابیدن استفاده کنید. در این دمنوش همچنین می‌توانید از گل اکالیپتوس استفاده کنید.
 3. عسل طبیعی و گیاه رُزماری و نعنا: می‌توان آن‌ها را به صورت جوشانده همراه با عسل طبیعی مصرف کرد، دقیقاً مانند جوشانده آویشن.
 4. عسل طبیعی و پیاز: یک عدد پیاز متوسط را خرد کنید. سپس پیازها را در دو لیوان آب به مدت یک ربع بجوشانید. آن را از صافی رد کنید و پس از ولرم شدن به آن دو قاشق عسل طبیعی و آبِ یک عدد لیمو ترش اضافه کنید. از این نوشیدنی می‌توانید سه مرتبه در روز استفاده کنید.
 5. عسل طبیعی و موز: دو عدد موز رسیده را له کنید. موزها را داخل یک لیوان آب جوش بریزید. بعد از خنک شدن به آن عسل طبیعی اضافه کنید. بعد از نیم ساعت از این محلول استفاده کنید. می‌توان تا ۴ مرتبه در روز از این محلول استفاده کرد.

بهترین پیشنهادها برای بهبود دردهای استخوانی و عضلانی

پیشنهاد 1: عسل طبیعی گشنیز

پیشنهاد 2: عسل طبیعی قنقال

پیشنهاد 3: عسل طبیعی اکالیپتوس

بهترین ترکیب‌ها برای تسکین دردهای استخوانی با عسل

 1. برای تخفیف درد مفاصل عرق نعنای طبیعی (بدون رنگ) یا عرق بهار نارنج یا شربت گلاب یا از شربت عسل یا شربت زعفران استفاده کنید. می‌توانید مقداری عرق بیدمشک هم اضاف کنید.
 2. استفاده از ترکیب عسل، دارچین و مقداری زنجبیل (جوشانده زیره یا جوشانده چوب دارچین) بجای چای و قهوه و نسکافه (تقریبا 5 دقیقه بجوشد و 15 دقیقه دم بکشد) با عسل طبیعی شیرین کنید و نصف لیوان صبح و نصف لیوان شب میل کنید. این ترکیب فقط برای سرد مزاج‌ها توصیه می‌شود. انتخاب عسل طبیعی طبق مزاج را در این صفحه بخوانید.
 3. لبنیات مزاج سردی دارد، ولی می‌توانید شیر را با عسل طبیعی و زنجبیل مخلوط کنید که سردی آن کم شود.

بهترین پیشنهادها برای تقویت کبد و طحال

پیشنهاد 1: عسل طبیعی زول

پیشنهاد 2: عسل طبیعی گون یا گون‌گز

پیشنهاد 2: عسل طبیعی قنقال

بهترین ترکیب‌ها برای تقویت کبد با عسل

 1. برای درمان کبد چرب یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خام و تصفیه ‌نشده را در یک لیوان آب گرم بریزید و به آن عسل طبیعی اضافه کنید. دوبار در روز و پیش از صرف غذا آن را میل کنید. این کار را برای چند ماه ادامه بدهید.
 2. مقدار خیلی کمی آب زرشک را با عسل طبیعی مخلوط و میل کنید.
 3. برای محافظت از کبدتان و اسیر نشدن در دام کبد چرب، روزانه سه تا چهار فنجان چای سبز را با عسل طبیعی میل نمایید.
 4. برای تقویت طحال، نیم مثقال زعفران را پودر کنید و در یک لیوان آب جوش حل کنید؛ و هر روز یک قاشق از آن را در نصف لیوان آب خنک بریزید، به آن دو قاشق گلاب و یک قاشق عسل طبیعی بیافزایید و به مدت ده الی چهل روز مصرف کنید.

بهترین پیشنهادها برای تسکین انواع سردرد

پیشنهاد 1: عسل طبیعی قنقال

بهترین ترکیب‌ها برای تسکین سردرد با عسل

 1. سردرد ناشی از اخلاط اربعه: اگر عصب سر به تنهایی درد گرفت و فشار درد در پشت سر بود، ۲۰ گرم پودر سیاه دانه را با ۸۰ گرم عسل طبیعی مخلوط کنید و روزی یک قاشق غذاخوری صبح ناشتا میل نمایید.
 2. سر درد میگرنی: ۵۰ گرم گل بنفشه را در یک لیتر آب بجوشانید و با عسل طبیعی شیرین و روزی ٣ تا ۴ فنجان میل نمایید. مخلوط عسل طبیعی و آبلیمو تازه هم به سردردهای میگرنی کمک می‌کند. پژوهشگران سوئدی معتقدند که ۶۰ درصد سردردهای میگرنی با عسل طبیعی قابل درمان هستند.
 3. سردرد عصبی: در صورتی که نوع سردرد عصبی باشد، ١٥ گرم برگ سوسنبر خشک را در یک لیتر آب جوش دم کنید و سپس آن را صاف و با عسل طبیعی شیرین کنید و روزی ٣ فنجان بنوشید. این نسخه برای سردردهای ناشی از سوء هاضمه هم مؤثر است.
 4. سردرد ناشی از قاعدگی: یک لیوان جوشانده انیسون و سیاه دانه را با عسل طبیعی شیرین کنید و همراه با کمی پودر میخک صبح و شب میل نمایید.
 5. سرگیجه در افراد بلغمی مزاج: هر روز صبح و ظهر و شب قهوه را با دارچین مانند چای دم کنید و هر بار یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید و بنوشید.

بهترین پیشنهادها برای تقویت عمومی بدن

پیشنهاد 1: عسل طبیعی چهل گیاه

پیشنهاد 2: عسل طبیعی یونجه

پیشنهاد 2: عسل طبیعی خام کُنار

بهترین ترکیب‌ها برای تقویت عمومی بدن با عسل

ارده کنجد را با عسل طبیعی مخلوط و هر روز صبح به عنوان صبحانه میل کنید.

بهترین پیشنهادها برای کاهش ریزش مو

پیشنهاد 1: عسل طبیعی کُنار

پیشنهاد 2: عسل طبیعی یونجه

پیشنهاد 3: ارده کنجد سبوس‌دار

بهترین ترکیب‌ها برای کاهش ریزش مو با عسل

 1. قبل از دوش گرفتن مخلوطی از مقداری روغن زیتون داغ، یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق پودر دارچین را به مدت ۵ تا ١۵ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.
 2. ارده کنجد سبوس‌دار را با عسل مخلوط و در وعده صبحانه میل کنید.

پیشنهاد 1: پودر عصاره بره موم

پیشنهاد 2: عسل طبیعی شوید

پیشنهاد 3: عسل طبیعی گون (کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی، مانند تهوع، استفراغ و اسهال)

برای آشنایی با خواص بره موم و نحوه مصرف آن کلیک کنید.

بهترین پیشنهادها برای رفع جوش سرسیاه

پیشنهاد 1: عسل رُس (برای آگاهی از موجودی با ما تماس بگیرید)

پیشنهاد 2: عسل خامه‌ای گون

پیشنهاد 3: عسل طبیعی آویشن

پیشنهاد 4: ترکیب‌های عسلی برای پوست مستعد به آکنه

بهترین ترکیب‌ها برای رفع جوش سرسیاه با عسل

مواد لازم برای تهیه اسکراب صورت: 2 تا 3 توت فرنگی رسیده، 2 قاشق غذا خوری عسل رُس کرده، 2 قاشق غذا خوری بلغور جو دو سر.

بلغور جو دو سر را به مدت 3 تا 5 ثانیه در مخلوط کن پودر کنید. توت فرنگی‌ها را بشورید و له کنید. سپس عسل را به آن اضافه کنید. این اسکراب را روی صورت با حرکت دایره‌ای به مدت 3 تا 5 دقیقه بمالید. اجازه دهید این ترکیب به مدت 10 دقیقه جذب پوست شما شود. سپس صورت خود را با آب سرد بشورید و از کرم مورد علاقه‌تان استفاده کنید.

بهترین پیشنهادها برای رفع کیست تخمدان

پیشنهاد 1: عسل رازیانه

پیشنهاد 2: عسل سیاهدانه

پیشنهاد 3: عسل بابونه

پیشنهاد 4: عسل اسطوخدوس

بهترین ترکیب‌ها برای رفع کیست تخمدان

 1. یک قاشق غذاخوری بابونه شیرازی را با نصف لیوان آب جوش به مدت پنج دقیقه دم کنید و بعد از صاف کردن همراه با عسل بنوشید. این دمنوش علاوه بر درمان کیست تخمدان، به کاهش دردهای ناشی از کیست نیز کمک می کند. دمنوش بابونه را باید روزی دو تا سه بار نوشید.
 2. سیاهدانه را، از گذشته تا به امروز، برای از بین بردن کیست تخمدان استفاده می‌کردند. سیاهدانه باید همراه با عسل استفاده شود. برای این منظور ترکیبی از عسل و سیاه دانه درست کنید. ترکیب یک جزء سیاهدانه معادل ۱۰۰ گرم با دو جزء عسل معادل ۲۰۰ گرم، ترکیبی مناسب برای استفاده از سیاهدانه است. خانم‌های مبتلا به کیست تخمدان باید یک قاشق مرباخوری از این ترکیب را قبل از هر وعده غذا میل کنند.
 3. رازیانه گیاهی است که در درمان کیست تخمدان از آن استفاده می‌شود. نکته‌ای که باید در رابطه با رازیانه در نظر داشت، این است که رازیانه را باید در مواردی که کیست نسبتاً بزرگ است استفاده کرد، چون رازیانه دارویی قوی برای درمان کیست تخمدان محسوب می‌شود. بهترین روش استفاده از آن ترکیب یک لیوان عرق رازیانه به همراه یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی است. این ترکیب را باید ۴۰ دقیقه قبل از خواب نوشید.

بهترین پیشنهاد برای رفع عفونت واژینال

پیشنهاد 1: عسل طبیعی چهل گیاه

مطالعه پزشکی در سال 2015 روی 70 زن که به عفونت ولوواژینیت کاندیدایی مبتلا بودند نشان داده است ترکیب عسل و ماست بسیار موثرتر از کرم کلوتریمازول در درمان این عفونت عمل می‌کند.

بهترین ترکیب‌ها رفع عفونت واژینال با عسل

 1. خوردن عسل طبیعی از طریق گردش خون عفونت را از بدن خارج می‌کند.
 2. استعمال خارجی: برای این کار 2 قاشق غذاخوری عسل طبیعی (حدود 30 میلی لیتر) و یک قاشق غذاخوری ماست خالص، بدون افزودنی و شیرین نشده را مخلوط کنید. قبل از استعمال محل عفونت را کاملاً تمیز بشویید و خشک کنید. روی توالت فرنگی بنشینید و محلول را در محل عفونت بمالید. می‌توانید از انگشت خود یا سرنگ خشک و تمیزِ 20 سی سی(بدون سوزن) برای تزریق به واژن استفاده کنید. با انگشتان خود محلول را داخل واژن کنید و برای 10 دقیقه نگه دارید. سپس محل عفونت را بشویید و با دستمال تمیز خشک کنید. این کار را دو بار در روز، یکبار صبح و بار دیگر شب قبل از خواب انجام دهید.

دختران مجرد می‌توانند مقداری عسل را شب‌ها روی گاز استریل (یا پارچه آب ندیده) بریزند و کاملاً گاز را آغشته با عسل کنند. آن را روی محل عفونت بگذارند و طاقباز بخوابند تا کم کم عسل به داخل واژن هدایت شود.

بهترین پیشنهادها برای درمان ناباروری زنان و مردان

پیشنهاد 1: ژل رویال و جایگزینی شکر با عسل طبیعی

ژل رویال تنها یکی از مواد غذایی پیشنهاد شده در کنار اجتناب‌های ضروری در رژیم باروری است. تحقیقات نشان داده است که مصرف منظم ژل رویالِ با کیفیت هورمون‌ها را تنظیم می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد ژل رویال مقاله «نقش ژل رویال در درمان ناباروری» را بخوانید.

بهترین پیشنهادها برای ضد عفونی کردن معده و روده

پیشنهاد 1: عسل طبیعی اکالیپتوس

پیشنهاد 2: عسل طبیعی بابونه

پیشنهاد 3: عسل طبیعی زول

بهترین ترکیب‌ها برای ضد عفونی روده و معده

1- ترکیب میخک و عسل طبیعی

گیاه میخک را با آب بجوشانید و کمی عسل طبیعی به آن اضافه کنید و به مدت 10 روز با شکم خالی آن را بنوشید. پس از مدتی کوتاه با این روش انگل‌ها و باکتری‌ها به راحتی از طریق مدفوع از بدن خارج می‌شوند. البته مصرف دانه‌های پایاپا و کدو حلوایی نیز به راحتی دستگاه گوارش و معده را ضد عفونی می‌کنند.

2- ترکیب بابونه و عسل طبیعی

یک قاشق مرباخوری پودر گل بابونه را  در یک لیوان ریخته، آب جوش اضافه کرده و به‌مدت ۵ دقیقه دم کنید. سپس صاف کرده و یک قاشق مربا خوری عسل طبیعی و یک قاشق مرباخوری روغن کتان به آن اضافه و هم بزنید. پس ولرم شدن، کم کم بنوشید. روزانه تا سه فنجان از این مسهل طبیعی مصرف نمایید.

بهترین پیشنهادها برای خواب و آرامش بهتر و بیشتر

پیشنهاد 1: عسل طبیعی آویشن

پیشنهاد 2: عسل طبیعی گشنیز

بهترین ترکیب‌ها برای آرامبخشی بیشتر

هیچ داروی خواب‌آوری موثرتر از نوشیدن یک لیوان شربت عسل طبیعی یا یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی قبل از خواب نیست.

بهترین پیشنهادها برای جلوگیری از پوکی استخوان

پیشنهاد 1: عسل طبیعی گشنیز

پیشنهاد 2: عسل طبیعی بادام

بهترین ترکیب‌ها برای جلوگیری از پوکی استخوان

1-ترکیب سنجد، شیر و عسل

ترکيب پودر سنجد، شير و عسل طبیعی مي‌تواند از بروز بيماري‌هايي مانند پوکي استخوان جلوگيري کند و به طو کلي قواي استخواني را بهبود بخشد؛ يک قاشق غذا‌خوري پودر را در يک ليوان شير، بريزيد و با يک قاشق غذاخوري عسل گشنیز آن را شيرين کنيد و روزانه يک وعده از آن را با غذا يا ميان‌وعده ميل کنيد.

این ترکیب همچنين از بروز خستگي‌هاي زودهنگام پيشگيري مي‌کند چراکه اغلب خستگي‌هاي زودهنگام به دليل کمبود منيزيم و کلسيم ايجاد مي‌شود که با مصرف اين ترکيب، خستگي رفع مي‌شود و شادابي و انرژي به بدن بازمي‌گردد.

با 14 روز خوردن اين معجون ساده، معجزه آن را مشاهده کنيد؛ 70 يا 72 روز مصرف آن، مکمل درماني بسيار مناسبي براي مبارزه با پوکي استخوان و آلزايمر است.

2- ترکیب تخم گشنیز و عسل طبیعی

دو قاشق چای‌خوری تخم گشنیز را در یک فنجان آب گرم بریزید و بگذارید به مدت پنج تا ۱۰ دقیقه بماند، سپس مقداری عسل گشینز به آن اضافه کنید و روزانه ۲ بار این محلول را بنوشید.

3- ترکیب بادام، دارچین و عسل

یک فنجان بادام را شب قبل خیس کنید و روز بعد، آن‌ها را پوست بکنید و در آسیاب بریزید، سپس ۲ تا ۲ و نیم فنجان آب به آن بیفزایید. به پوره به دست آمده کمی پودر دارچین و عسل طبیعی گشنیز یا بادام اضافه و دوباره آن‌ها را مخلوط کنید. این معجون را از صافی عبور دهید و هر روز آن را بنوشید. همچنین می‌توانید ۱۰ عدد بادام را در آب به مدت یک شب خیس کنید، سپس پوست آن‌ها را بکنید و یک فنجان شیر گرم به آن‌ها بیفزایید. کمی زعفران، هل و پودر زنجبیل به این مخلوط اضافه کنید و روزانه ۲ بار، قبل از صبحانه و خواب این ترکیب را بنوشید.

بهترین پیشنهادها برای افزایش اشتها و وزن

پیشنهاد 1: عسل طبیعی یونجه

پیشنهاد 2: گرده گل

بهترین ترکیب‌ها برای افزایش اشتها و وزن

1- ترکیب شیر و عسل طبیعی

نوشیدن این ترکیب هنگام شب منجر به افزایش وزن می‌شود. به عبارتی در هنگام شب سرعت فرایند هضم کاهش می‌یاید. بنابراین بدن شما کربوهیدرات بیشتری جذب می‌کند و منجر به اضافه وزن می‌شود. برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان و افزایش وزن باید بطور مکرر و در مقدار بیشتری این ترکیب را میل کنید که این امر عواقب دیگری نیز خواهد داشت.

بهترین پیشنهادها برای افزایش انرژی و نشاط روزانه

پیشنهاد 1: عسل طبیعی آویشن

پیشنهاد 2: عسل طبیعی بادام

پیشنهاد 3: عسل طبیعی گون‌گز

 

بهترین ترکیب‌ها برای افزایش انرژی و نشاط روزانه

1- ترکیب بادام، عسل و خرما

مواد لازم: 50 گرم مغز بادام خام و پوست‌کنده، 2 قاشق غذاخوری عسل، 10 خرمای رسیده و پوست کنده و بدون هسته و 3 لیوان آب سرد یا شیر کم‌چرب.

برای تهیه این نوشیدنی انرژی‌زا باید بادام‌ها را همراه با خرما، عسل و آب یا شیر داخل مخلوط‌کن بریزید و آن‌قدر آن‌ها را با یکدیگر مخلوط کنید که مایع یکنواختی به دست بیاید. این نوشیدنی علاوه بر افزایش نشاط و انرژی، برای آرتروز و پوکی استخوان هم بسیار مفید است.

2-ترکیب زنجبیل و عسل

نصف قاشق مرباخوری پودر یا به اندازه یک بند انگشت کامل از زنجبیل تازه را خرد کرده و با دو لیوان آب جوشانده و بگذارید ولرم شود. سپس چند قطره آب لیموی تازه و مقداری عسل به آن اضافه و میل نمایید. نوشیدن این دمنوش مخصوصا صبح‌ها نشاط و انرژی زیادی به شما می‌دهد.

3- ترکیب چند مغز و عسل

مواد لازم: 20 مغز بادام خام و پوست‌کنده، 4 مغز گردو، 15 مغز پسته خام و پوست‌کنده، 5 مغز بادام هندی خام، 10 چلغوز خام و پوست‌کنده، 3 قاشق غذاخوری عسل، 7 خرمای رسیده و پوست‌کنده و بدون هسته، 1 قاشق غذاخوری کنجد خام، 1 قاشق غذاخوری پودر نارگیل، 5 لیوان شیر کم‌چرب یا آب سرد و نصف قاشق چای‌خوری زعفران ساییده.

برای تهیه این نوشیدنی انرژی‌زا باید تمام این مواد را داخل مخلوط‌کن بریزید و آن‌قدر آن‌ها را با یکدیگر مخلوط کنید که مایع یکنواختی به دست بیاید.

بهترین پیشنهادها برای درمان آمفیزم و برونشیت

پیشنهاد 1: عسل طبیعی اکالیپتوس

پیشنهاد 2: عسل طبیعی آویشن

بهترین ترکیب‌ها برای درمان آمفیزم و برونشیت

1- بخور اکالیپتوس

گیاه اکالیپتوس یکی از بهترین درمان‌های گیاهی عفونت ریه و التهاب سینه به شمار می‌رود. از این گیاه می‌توانید به دو صورت جوشانده و استنشاقی استفاده کنید. برای مصرف استنشاقی این گیاه ابتدا مقداری از گیاه خشک آن را در نیم لیتر آب بجوشانید سپس از بخور آن استفاده کنید. همچنین از جوشانده برگ اکالیپتوس نیز برای درمان سرفه و گلو درد می‌توان استفاده کرد.

2- ترکیب آب لیموی تازه و عسل

آب لیمو و عسل به نجات شما می‌آیند. این نوشیدنی سبُک درست قبل از خواب توصیه می‌شود تا گلو درد را تسکین و دستگاه تنفسی را در طول شب مرطوب نگه دارد.

در آب گرم یک لیمو و دو قاشق سوپ خوری عسل مخلوط کنید و آن را بنوشید. این ترکیب به کاهش خلط نیز کمک می‌کند.

نیازتون رو پیدا نکردین؟

راهنمای طبع عسل‌ها
راهنمای تشخیص عسل
راهنمای خواص عسل

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up