آشنایی با خواص عسل طبیعی

عسل واژه‌ای عربي است که در فارسي آن را انگبين مي‌نامند. زنبور عسل توسط خرطوم كوچک خود شهد گل‌ها را می‌مکد و از راه دهان به كيسه بسيار كوچک خود به نام به كيسه عسلي وارد می‌كند. زمانی که ميزان شهد جمع‌آوری شده به حدود 40 ميلي‌گرم رسيد، گل‌ها را رها و به كندو برمی‌گردد. از هر سه گرم شهدی كه زنبور عسل به كندو می‌آورد، تقریبا يک گرم عسل به دست مي‌آيد. چون شهد گل‌ها حاوي 50 تا 80 درصد آب است، زنبورها بين راه و پيش از رسيدن به كندو مقداری از آبِ شهد را جذب مي‌كنند. اين عمل ميزان رطوبت عسل را به حدود 17 تا 25 درصد کاهش می‌دهد.

وقتی زنبور به کندو برمی‌گردد شهد گل را به زنبور دیگری منتقل می‌کند. فرایند انتقال بارها توسط زنبورها انجام می‌شود و زنبور عسل در فرایند تبدیل شهد به عسل، نوعی آنزيم به نام دياستاز به آن اضافه می‌كند. اين آنزيم به همراه مواد قندی و نشاسته‌ای كه چهار پنجم وزن عسل را تشكيل می‌دهند، عامل اصلي متبلور شدن يا رُس ‌زدن عسل به شمار می‌روند.

چهار پنجم وزن عسل را كربوهيدرات‌ها تشكيل می‌دهند. سایر مواد عسل عبارتند از: پروتئين، املاح معدنی، عناصر معطر، آنزيم‌ها، ويتامين‌ها، گرده گل و آب.

خواص عسل طبیعی بر هیچکس پوشیده نیست. عسل طبیعی از قديمی‌ترين و نخستين شيرين كننده‌هايی است كه انسان استفاده كرده است و گذشتگان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها عسل درمانی را پیش می‌گرفتند. این ماده خوراکی شامل قندهايی چون گلوكز، فروكتوز، مواد معدني همچون منيزيم، پتاسيم، كلسيم، كلريدسديم، گوگرد، آهن و فسفات است. همچنین ویتامین‌هایK ،C ،B6 ، B5 ،B2 ،B1 نيز براساس كيفيت و نوع عسل به نسبت‌هاي متفاوت در آن ديده می‌شود. علاوه بر موارد ذكر شده در حد كمی مس، يُد و روی نيز در عسل طبیعی وجود دارد.

عسل طبیعی يک ماده خوراکی شیرین است و به نظر می‌آید باید محيط مناسبی براي پرورش ميکروب‌ها باشد. اما ميکروب‌ها در معرض عسل طبیعی بقا ندارند. همین امر بیانگر مهمترین خاصیت عسل یعنی ضد ميکروب بودن آن است که می‌تواند به خوبی باعث بهبود زخم‌ها شود. از آنجایی که عسل طبیعی حاوي آنتي بيوتيک و آنزيم دياستاز است از گذشته برای از بين بردن پينه‌های دست و پا نیز از آن استفاده می‌کرده‌اند.

این ماده غذایی بسیار غنی و انرژی بخش است. حدودا ۸۰ درصد از قندهای ساده یا مونوساکاریدها ساخته شده که به سرعت جذب خون می‌شوند و هر ۱۰۰ گرم آن ۳۲۰ کالری ایجاد می‌کند.

خواص انواع عسل طبیعی

ایران با داشتن حدودا 8000 گونه گیاهی و 2000 گونه گیاهی انحصاری یکی از متنوع‌ترین پوشش‌های گیاهی دنیا را دارد. این تنوع گیاهی به تولید انواع عسل با کیفیت در دنیا منجر شده است. تنوع گیاهی و وجود گیاهان دارویی در کشورمان باعث شده است کیفیت عسل ما در جهان بسیار بالا باشد. خواص عسل طبیعی در انواع مختلف عسل‌ها و با توجه به نوع گیاه آن متفاوت است. در ادامه خواص انواع عسل طبیعی ایرانی را خواهید خواند. برای خرید انواع عسل طبیعی کلیک کنید.

فواید عسل طبیعی کُنار:

بسیاری از درمانگران شیوه‌های طبیعی بر این باورند كه عسل‌ طبیعی كنار در تقویت قوای جنسی و جسمی بسیار موثر است. همچنین برای درمان زخم‌های ‌دستگاه‌ گوارش به ‌ویژه روده و معده کاربرد دارد. می‌تواند مقاومت و توانایی دستگاه گوارش را افزایش داده و عملكرد این اندام‌ها در بدن را بهبود بخشد. گنجاندن این عسل در برنامه غذایی روزانه می‌تواند تاثیر زیادی بر كاهش ‌كلسترول خون داشته باشد. همچنین می‌تواند كمبود ویتامین c در بدن را جبران كند. از این‌ رو مصرف این عسل در زمان ابتلا به آنفلوآنزا یا سرماخوردگی می‌تواند مقدار زیادی از ویتامین c مورد نیاز بدن را تامین كند. از طرفی، اشتهای فرد بیمار را تحریك می‌كند تا او بتواند بر بی‌اشتهایی خود غلبه نماید.

فواید عسل طبیعی گَون:

افرادی كه قصد دارند با اصلاح رژیم غذایی برای درمان کم خونی خود اقدام كنند، بهتر است مصرف عسل‌ طبیعی گون را در برنامه غذایی خود بگنجانند. عسل گون كه از شهد گل‌های گیاه گون تهیه می‌شود از جمله مواد طبیعی است كه برای درمان ‌كم‌خونی مفید است. مصرف مستمر آن در وعده صبحانه می‌تواند به خونسازی در افراد مبتلا به كم ‌خونی كمك كند. از طرفی مصرف این عسل طبیعی در روزهای سرد پاییز و زمستان می‌تواند تاثیر زیادی بر درمان‌ خشونت ‌سینه و‌ حنجره داشته باشد. مصرف این عسل احتمال ابتلا به گرفتگی صدا در افرادی كه در این فصول دچار این عارضه می‌شوند را كاهش می‌دهد.

فواید عسل طبیعی آویشن:

عسلی كه از گل گیاه آویشن به دست می‌آید خواص درمانی آن را نیز دارا است. مصرف این عسل طبیعی را در برنامه‌ غذایی خود بگنجانید. در نتیجه از خواص درمانی و شفابخش آن برای درمان ‌سرفه و گلو دردهای ناشی از سرماخوردگی در فصل پاییز بهره ببرید. علاوه بر این، مصرف عسل طبیعی آویشن به زنانی كه دوره‌ قاعدگی دردناكی دارند توصیه می‌شود. مصرف روزانه این عسل منجر به کاهش‌ دردهای قاعدگی می‌شود. در كنار این موارد، عسل طبیعی آویشن یكی از عسل‌هایی است كه تاثیر مستقیم بر افزایش ‌آرامش اعصاب دارد. به ‌اصطلاحِ درمانگرانِ شیوه‌های طبیعی، این عسل مقوی مغز و اعصاب است.

فواید عسل طبیعی زول:

عسل طبیعی زول برای نفخ معده و روده بسیار موثر است، در درمان کولیت و فعال کردن کبد و تولید صفرا و ریختن آن در اثنی عشر روده و تجزیه و تحلیل چربی ها (تری گلیسیرید و کلسترول) بسیار خوب و موثر عمل کرده است، یبوست را از میان برده و روده ها را نرم می‌کند.

فواید عسل طبیعی قنقال:

خاصیت دارویی عسل طبیعی قنقال که از شهد گل قنقال به دست می‌آید برای کنترل اسپاسم و سرفه‌های خلط‌آور بسیار مورد توجه است؛ کنترل انواع سردرد (میگرنی، عصبی و قاعدگی) از دیگر خواص آن است.

فواید عسل طبیعی گشنیز:

در طب سنتی ایران برای بهبود بیماری های مختلف از این گیاه استفاده می‌کرده‌اند. خواص این عسل در بهبود ضعف جنسی و التهاب ‌مثانه و تاثیر آن در شستشوی مثانه و کلیه مد نظر بوده است. بهبود دردهای ‌مفصلی و عضلانی بهبود التهاب ‌پروستات، بهبود صرع و تشنج، از دیگر خواص این عسل شگفت‌‌انگیز است.

فواید عسل طبیعی گون گز:

گَوَن گیاهی وحشی از تیره نخود است که در دشت‌های ایران بیش از دویست گونه از آن وجود دارد. خوردن آنها در عین حال که مسهل است نیرو دهنده نیز می‌باشد. برای تقویت اعضای تنفس و گوارش بسیار نافع است. نرم‌کننده سینه و صاف‌ کننده صداست و برای تنگی نفس و سرفه‌های گرم و سرد بسیار مفید است. گل‌های گون معمولاً به رنگ ارغوانی، گاهی آبی یا سفید و نزدیک به انتهای شاخه‌های گل دهنده قرار دارند و دارای شهد فراوانی هستند.

فواید عسل طبیعی شوید:

کسانی که می‌خواهند معده خود را تقویت نمایند به آنها توصیه می‌شود تا از عسل شوید غافل نشوند. مادرانی که می‌خواهند شیر خود را بیشتر کنند می‌توانند این عسل را مصرف کرده و مقدار شیر خود را به میزان زیادی افزایش دهند. این عسل دارای اسیدهای معدنی زیادی است که نقش آرام‌بخشی خوبی را ایفا می‌کند. عسل طبیعی شِوید با خاصیت‌های دارویی خود توانسته طرفداران زیادی را جذب کند.

فواید عسل طبیعی یونجه:

یونجه از جمله گیاهان داروئی بسیار مفید است که برای افزایش ‌قدرت ‌حافظه و تقویت مغز‌ و اعصاب مناسب است. این عسل به نرم شدن روده‌ها کمک می‌کند و برای کسانی که یبوست دارند پیشنهاد می‌شود. عسل یونجه خون‌ساز است و برای افرادی که خون دماغ می‌شوند بسیار مفید است. اين عسل به دلیل برخورداری از میزان شهد بالای گل گیاه یونجه بسيار خوش عطر و طعم است. از بین عسل‌های طبیعی دارای بيشترين مقدار ویتامین‌های (A) و (K) است. برای اختلالات‌ عادت ‌ماهیانه خانم‌ها و افرادی که دچار لرزش‌‌ اندام شده‌اند مفید است. با خاصیت نشاط آوریش به انسان آرامش می‌دهد.

فواید عسل طبیعی اکالیپتوس:

به گفته متخصصان طب گیاهی، اکالیپتوس دارای خاصیت ضد میکروبی مناسبی در مقابل برخی از باکتری ‌ها است. در حالت کلی اثرات ضد میکروبی این گیاه بیشتر روی باکتری‌‌های گرم مثبت است. عسل اکالیپتوس برای درمان التهاب غشاء مخاطی و ضد‌ عفونی‌ مجاری‌ تنفسی مفید است.

همچنین ‌خلط ‌آور، کاهنده‌ قند‌خون و دافع ‌انگل است. اکالیپتوس ضد‌ برونشیت‌‌های‌ ساده یا عفونی است که با خروج خلط فراوان همراه است. همچنین وجود دو خاصیت توام قابض و ضد ‌میکروبی در اکالیپتوس، باعث شده که در بیماری‌‌های مختلف مجاری ادرار از آن استفاده شود. این گیاه برای درمان‌ آنفولانزا استفاده می‌شود و می‌‌تواند برخی از گونه‌های باکتری و همچنین برخی از انواع قارچ‌‌ها را از بین ببرد. مصرف این عسل در مدت زمان حاملگی و شیر دهی توصیه نمی‌شود.

فواید عسل طبیعی آفتابگردان:

عسل‌ طبیعی آفتابگردان یكی دیگر از عسل‌های مقوی و پر خاصیت است كه از شهد گل گیاه آفتابگردان تهیه می‌شود. این عسل زرد رنگ است و درمانگرانِ سنتی، آن را برای درمان ناراحتی‌ها و اختلال‌های تنفسی، تقویت ریه، تسكین سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی و همچنین برای از بین رفتن گرفتگی و خشونت سینه و گلو بسیار مؤثر می‌دانند. توصیه می‌کنیم عسل‌های درمانی را از فروشگاه‌های معتبر یا با مشاوره كارشناس تغذیه انتخاب كنید.

فواید عسل طبیعی پرتقال (مرکبات):

این گل سفید رنگ بر روی درخت مرکباتی مانند لیمو و نارنج می‌روید. عطر آن موجوب تقویت اعصاب و آرامش ‌بخش است و گل آن خواص درمانی بسیاری دارد. یکی از ویژگی‌های سودمند عسل بهارنارنج تاثیرگذاری آن در رفعبی‌‌خوابی است. دلیلش وجود ترکیبات آرام بخش و معطری است که باعث می‌شود شب‌ها راحت‌تر بخوابید.

فواید عسل طبیعی جعفری:

در طب سنتی این عسل برای زنان زائو و شیر ده و همچنین بیماری‌های کلیوی، دفع سنگ کلیه و مثانه توصیه شده است. زنان باردار از مصرف زیاد آن منع شده‌اند. امروزه مشخص شده است این ممنوعیت به علت وجود روغن apiole، تحریک کننده حرکات کلیه و رحم در شهد و عسل جعفری است. عسل طبیعی جعفری مملو از پتاسیم، آهن و ویتامین C است. علاوه بر خواص عمومی عسل‌ها دارای خواص ویژه‌ای برای مغز و اعصاب و تقویت حافظه است. بسیاری از خواص داروئی جعفری مدیون ویتامین‌ها و مواد معدنی آن است. جعفری منبع غنی از پتاسیم است که باعث پائین آمدن فشار خون می‌شود. همچنین به علت برخورداری از فولیک اسید به پیشگیری از بیماری‌های خونی و قلبی کمک می‌کند.

فواید عسل طبیعی بابونه:

عسل‌ طبیعی بابونه بهترین داروی طبیعی برای درمان‌ سردرد به‌ ویژه سردردهای ناشی از سرماخوردگی و میگرن است. برخی از درمانگرانِ سنتی این عسل را به‌عنوان یك مُسكن طبیعی برای كاهش درد بیماران‌شان توصیه می‌كنند. عسل بابونه كه از شهد گل گیاه بابونه به دست می‌آید می‌تواند به کنترل‌ دردهای‌ دوران‌ قاعدگی و کاهش‌ علائم ناشی‌ از‌ یائسگی کمک کند. مصرف یك قاشق غذاخوری از عسل بابونه پیش از خواب می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر كیفیت خواب فرد بگذارد. همچنین توان سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. این عسل طلایی‌ رنگ به افزایش‌ میزان‌ شیر زنان باردار كمك می‌کند. میزان ابتلا به گرفتگی و اسپاسم‌ عضلانی را در این گروه را به حداقل می‌رساند.

فواید عسل طبیعی ریحان:

گیاه ریحان، بومی فلات ایران است. این گیاه دارای ترکیبی به نام BCP است که دارای خاصیت ضد التهابی و ضد آرتروز است. گیاه ریحان سرشار از آنتی اکسیدان بوده و در بهبود تومورهای‌ سرطانی مفید است. ریحان که منبع خوبی از بتاکاروتن است به آسانی خودش را تبدیل به ویتامین A می‌کند. همچنین ریحان سرشار از منیزیم است که موجب تقویت‌ ماهیچه‌هاي‌ بدن به ويژه قلب خواهد شد. بدیهی است عسل طبیعی ریحان خواص دارویی این گیاه را نیز دارا است.

فواید عسل طبیعی شاه بلوط:

این عسل را می‌توان از طریق رنگ قرمز-قهوه‌ای خاصش شناخت. این عسل خواص درمانی زیادی دارد؛ زیرا بسیار آنتی‌بیوتیک است. دسترسی به این عسل بسیار دشوار است؛ بسیاری از افراد طعم این عسل را دوست ندارند. این عسل برای تمام بیماری‌ها مفید است. به درمان جراحات، عفونت‌های دستگاه ادرار و سیستم گردش خون ضعیف کمک می‌کند. یک قاشق غذاخوری از این عسل قبل از خواب مصرف کنید تا یبوست را به صورت طبیعی درمان نمایید.

عسل طبیعی گندم سیاه:

این عسل، تیره‌ترین عسل دنیا محسوب می‌شود و مزه تندی دارد. البته مزه این عسل بد نیست؛ اما بسیار زیاد است. عسل گندم‌سیاه سرشار از مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان است. به همین دلیل یک عسل همه‌کاره و مفید محسوب می‌شود. این عسل برای افرادی که کم‌خونی یا سرفه‌های مزمن دارند، فوق‌العاده مفید است.

فواید عسل طبیعی بادام:

همان‌طور که تصور می‌کنید، رنگ عسل بادام، زرد مایل به قهوه‌ای است و طعم بادام بطور قوی در آن احساس می‌شود. تقریباً تمام عسل‌های بادام از کالیفرنیا می‌آیند. بسیاری از افراد طعم این عسل را دوست ندارند؛ زیرا طبق گفته این افراد، طعم تلخی دارد. دسترسی به این عسل بسیار دشوار است؛ زیرا معمولاً به تولیدکنندگان مواد غذایی فروخته می‌شود. بسیاری از افرادی که به بادام حساسیت دارند، می‌توانند این عسل را بخورند (با این حال بهتر است احتیاط کنید). در ایران نیز به مقدار محدودی عسل بادام برداشت می‌شود.

فواید عسل طبیعی مریم گلی:

عسلی که از گیاه مریم‌گلی تهیه می‌شود، ممکن است رنگ‌های مختلفی داشته باشد؛ زیرا چند نوع مریم‌گلی وجود دارد. در نتیجه اگر رنگ‌های مختلف این نوع عسل را دیدید، از زرد روشن تا سبز کم‌رنگ، تعجب نکنید. این عسل ته‌مزه نسبتاً تلخی دارد؛ اما آرام‌بخش است و روحیه را بهبود می‌بخشد. عسل مریم‌گلی، زمانی که به چای اضافه شود، فوق‌العاده مؤثر واقع خواهد شد. به توقف سرفه کمک می‌کند و شش‌های گرفته را باز می‌کند. این عسل به عنوان ماده‌ای که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، شناخته شده است.

فواید عسل طبیعی اقاقیا:

شاخص گلیسیمیک در این عسل پایین است که این امر به معنای تنظیم بهتر قند خون است. در طب سنتی روس‌ها از عسل اقاقیا برای درمان برخی بیماری‌ها مانند عفونت تنفسی، بی‌خوابی و بیماری‌های کلیوی استفاده می‌کنند. این عسل به عنوان عسلی انرژی‌زا و مناسب برای رشد کودکان شناخته شده است.

فواید عسل طبیعی زرشک:

عسل زرشک دارای طبعی سرد و مرطوب است. برای مشکلات کبدی اعم از چربی کبد یا ترشح آنزیم کبدی غیرطبیعی و یا عدم کارکرد منظم آن بسیار مفید است. همچنین برای پایین آوردن فشار خون ناشی از مشکلات کبدی مناسب است. در ضمن برای رفع و جلوگیری از آفت دهان و حساسیت و آلرژی پوستی ناشی از مشکلات کبدی توصیه می‌شود. عسل زرشک در تصفیه خون و رفع چربی خون به شما کمک می‌کند.

برای کسانی که صفرایشان خوب کار نمی‌کند و یا اینکه صفرای خودشان را کاملاً برداشته‌اند، بسیار مفید است. مصرف یک قاشق غذاخوری صبح ناشتا و شب قبل از خواب برای رهایی از مشکلات گفته شده الزامی است. برای مشکلات پوستی مصرف کِرِم جوانه گندم همراه با استعمال خارجی عسل زرشک روزی 2 تا 3 ساعت روی پوست، لازم است.

فواید عسل طبیعی اسطوخدوس:

این نوع خاص عسل به علت تحریک بدن به جذب هرچه بیشتر آهن و کلسیم موجود در غذاها، در درمان و پیشگیری از بیماری‌هایی مانند کم خونی و پوکی استخوان بسیار موثر است. افراد دارای دندان‌های ضعیف و استخوان‌های لاغر و شکننده و همچنین خانم‌های باردار می‌توانند با مصرف عسل اسطوخودوس این مشکل را حل نمایند. همچنین با خوردن روزانه یک قاشق از این عسل، حساسیت‌های فصلی ناشی از کمبود کلسیم به کلی برطرف می‌شود. شایان ذکر است که مصرف خالص‌ترین و مرغوب‌ترین عسل اسطوخودوس، می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب العلاج و پیشگیری از سرطان، بسیار موثر باشد.

فواید عسل طبیعی زولنگ:

زولنگ از جمله گیاهان مکملی با پتاسیل‌های ناشناخته بوده که رو به فراموشی است. این گیاه دارای مصارف متعددی همچون سبزی کاری و گُل کاری است. عسل طبیعی که از این گیاه حاصل می‌شود خواص زیادی دارد. مدر، مُسکنِ درد، اشتهاآور و آنتی اکسیدان است. محققان به تازگی دریافتند که از گیاه زولنگ می‌توان برای کاهش آهن خون در بیماران تالاسمی هم استفاده کرد.

فواید عسل طبیعی جاشیر:

جاشير باز کننده‌ مجاري‌ ادراري بوده و در رفع مشکلات ادراري موثر است. همچنين بيماري‌‌هاي‌ کليوي را رفع کرده، مقوي سيستم دستگاه عصبي بوده و برطرف‌ کننده‌ رعشه و لرزش اندام است. عسل این گیاه برای تقویت‌ بینایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فواید عسل طبیعی شبدر:

شبدر سفید و قرمز تصفیه‌ کننده‌ خون هستند. بنابراین، می‌توان از آنها برای حفظ سلامت‌ کبد و دستگاه گوارش استفاده نمود. این گیاه همچنین در بهبود بیماری‌های تنفسی بسیار مفید است. شبدر یک ضد‌ آسم طبیعی است.

از آنجا که شبدر یک منبع غنی از مواد معدنی است، به عملکرد مناسب هورمون‌ها در غدد بدن انسان کمک می‌کند. شبدر به عنوان یک دیورتیک در نظر گرفته می‌شود و در نتیجه به کاهش‌ التهابات‌ ناشی‌ از نقرس کمک می‌کند. خوردن شبدر تازه مسهل است و خوردن خشک آن شکم را بند می‌آورد.

فواید عسل طبیعی سیاه دانه:

سیاه دانه دارای ماده‌ای به نام نیگلون می‌باشد. این ماده در بدن آنتی هیستامین (ماده ‌ای ضد آلرژی) تولید می‌کند که در معالجه آسم بسیار مؤثر است. روغن‌های موجود در آن خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دارند و باکتری‌ها و قارچ‌های مختلف را از بین می‌برند. ضد سنگ‌ کلیه و مثانه و تصفیه‌ کننده‌ خون است. در درمان کیست تخمدان نیز به کار می‌رود.

براستی عسل طبیعی معجزه‌ای در بین خوراکی‌هاست. تحقیقات زیادی ثابت کرده‌اند که خواص عسل طبیعی آن را تبدیل به بهترین جایگزینِ شیرین کننده‌های صنعتی کرده است. متأسفانه، همه عسل‌ها، از نظر کیفیت، یکسان نیستند. بیشتر عسل‌هایی که در فروشگا‌ه‌ها فروخته می‌شوند تا حد زیادی رقیق شده‌اند؛ بطوری که نمی‌توان آن را عسل نامید. بیشتر این عسل‌ها بیش از حد از صافی رد شده‌اند و یا حرارت زیادی دیده‌اند؛ که این کارها موجب از بین رفتن کلیه مواد غذایی و معدنی عسل می‌شود. شما می‌توانید برای خرید عسل طبیعی به فروشگاه آنلاین سفیدانه سر بزنید. در ادامه به بررسی بهترین درمان‌های خانگی با عسل طبیعی می‌پردازیم.

هزاران سال است که مردم از عسل طبیعی برای درمان استفاده می‌کنند. این نسخه‌های درمانی، از سرماخوردگی معمولی گرفته تا سوختگی را بهبود داده‌اند. در ادامه 5 مورد از بهترین درمان‌های خانگی با عسل طبیعی را بخوانید.

۵- خواص عسل در کاهش وزن

استفاده از عسل طبیعی به جای شکر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. عسل طبیعی به دلیل داشتن شاخص گلیسمیک * کمتر نسبت به شکر، آهسته‌تر هضم می‌شود. بنابراین، عسل طبیعی به عنوان چربی ذخیره نشده و به انرژی تبدیل می‌شود.

* شاخص گلیسمیک، معیاری است برای اندازه‌گیری سرعت بالا رفتن سطح گلوکز یا همان قند خون پس از خوردن نوع مشخصی از غذا.

۴- خواص عسل در کمک به گوارش

فارغ از کاربردهای متعددِ عسلِ طبیعی، نقش آن در درمان‌های گوارشی به اثبات رسیده است. مصرف یک قاشق غذاخوری بعد از هر وعدۀ غذایی یا دو بار در روز برای مشکلات گوارشی مؤثر بوده است.

۳- خواص عسل در رهایی از جوش‌ها

عسل طبیعی دارای خواص ضد باکتریایی و مقادیری هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) است؛ در نتیجه به بهبود جوش‌ها کمک می‌کند. به سادگی یک قاشق چای‌خوری از عسل را میان دستان‌تان گرم کنید و بر روی ناحیة عفونی به نرمی پخش کنید. برای مدت ۱۰ دقیقه عسل را به همان حال بگذارید، سپس با آب بشویید و به آهستگی خشک کنید. انواع ماسک صورت را بخوانید.

۲- خواص عسل در درمان سوختگی

بهبود سوختگی‌ها در رتبۀ دوم لیستِ درمان با عسل طبیعی قرار دارد. به علت همان خواص ضد باکتریایی، عسل در درمان سوختگی‌ها نیز مؤثر است. برای درمان سوختگی، ناحیۀ عفونی را بشویید، سپس عسل را بر روی آن پخش کنید و آن را با پارچه تمیز ببندید.

۱- خواص عسل در تسکین سرماخوردگی و گلو درد

فوائد عسل طبیعی در تسکین سرماخوردگی و گلو درد نیز ثابت شده است. نوشیدن ترکیب‌های مناسب چای و عسل، همچون چایِ عسل-دارچین، می‌تواند سرماخوردگی را سریع متوقف کند.

در حالی که درمان‌های زیادی با عسل طبیعی انجام می‌شود، این 5 مورد از موفق‌ترین آنها هستند. فقط مطمئن شوید عسلی که مصرف می‌کنید حتما طبیعی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up