آشنایی با خواص عسل طبیعی

عسل واژه‌ای عربي است که در فارسي آن را انگبين مي‌نامند. زنبور عسل توسط خرطوم كوچک خود شهد گل‌ها را می‌مکد و از راه دهان به كيسه بسيار كوچک خود به نام به كيسه عسلي وارد می‌كند. زمانی که ميزان شهد جمع‌آوری شده به حدود 40 ميلي‌گرم رسيد، گل‌ها را رها و به كندو برمی‌گردد. از هر سه گرم شهدی كه زنبور عسل به كندو می‌آورد، تقریبا يک گرم عسل به دست مي‌آيد. چون شهد گل‌ها حاوي 50 تا 80 درصد آب است، زنبورها بين راه و پيش از رسيدن به كندو مقداری از آبِ شهد را جذب مي‌كنند. اين عمل ميزان رطوبت عسل را به حدود 17 تا 25 درصد کاهش می‌دهد.

وقتی زنبور به کندو برمی‌گردد شهد گل را به زنبور دیگری منتقل می‌کند. فرایند انتقال بارها توسط زنبورها انجام می‌شود و زنبور عسل در فرایند تبدیل شهد به عسل، نوعی آنزيم به نام دياستاز به آن اضافه می‌كند. اين آنزيم به همراه مواد قندی و نشاسته‌ای كه چهار پنجم وزن عسل را تشكيل می‌دهند، عامل اصلي متبلور شدن يا رُس ‌زدن عسل به شمار می‌روند.

چهار پنجم وزن عسل را كربوهيدرات‌ها تشكيل می‌دهند. سایر مواد عسل عبارتند از: پروتئين، املاح معدنی، عناصر معطر، آنزيم‌ها، ويتامين‌ها، گرده گل و آب.

خواص عسل طبیعی بر هیچکس پوشیده نیست. عسل طبیعی از قديمی‌ترين و نخستين شيرين كننده‌هايی است كه انسان استفاده كرده است و گذشتگان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها عسل درمانی را پیش می‌گرفتند. این ماده خوراکی شامل قندهايی چون گلوكز، فروكتوز، مواد معدني همچون منيزيم، پتاسيم، كلسيم، كلريدسديم، گوگرد، آهن و فسفات است. همچنین ویتامین‌هایK ،C ،B6 ، B5 ،B2 ،B1 نيز براساس كيفيت و نوع عسل به نسبت‌هاي متفاوت در آن ديده می‌شود. علاوه بر موارد ذكر شده در حد كمی مس، يُد و روی نيز در عسل طبیعی وجود دارد.

عسل طبیعی يک ماده خوراکی شیرین است و به نظر می‌آید باید محيط مناسبی براي پرورش ميکروب‌ها باشد. اما ميکروب‌ها در معرض عسل طبیعی بقا ندارند. همین امر بیانگر مهمترین خاصیت عسل یعنی ضد ميکروب بودن آن است که می‌تواند به خوبی باعث بهبود زخم‌ها شود. از آنجایی که عسل طبیعی حاوي آنتي بيوتيک و آنزيم دياستاز است از گذشته برای از بين بردن پينه‌های دست و پا نیز از آن استفاده می‌کرده‌اند.

این ماده غذایی بسیار غنی و انرژی بخش است. حدودا ۸۰ درصد از قندهای ساده یا مونوساکاریدها ساخته شده که به سرعت جذب خون می‌شوند و هر ۱۰۰ گرم آن ۳۲۰ کالری ایجاد می‌کند.

خواص انواع عسل طبیعی

ایران با داشتن حدودا 8000 گونه گیاهی و 2000 گونه گیاهی انحصاری یکی از متنوع‌ترین پوشش‌های گیاهی دنیا را دارد. این تنوع گیاهی به تولید انواع عسل با کیفیت در دنیا منجر شده است. تنوع گیاهی و وجود گیاهان دارویی در کشورمان باعث شده است کیفیت عسل ما در جهان بسیار بالا باشد. خواص عسل طبیعی در انواع مختلف عسل‌ها و با توجه به نوع گیاه آن متفاوت است. در ادامه خواص انواع عسل طبیعی ایرانی را خواهید خواند. برای خرید انواع عسل طبیعی کلیک کنید.

براستی عسل طبیعی معجزه‌ای در بین خوراکی‌هاست. تحقیقات زیادی ثابت کرده‌اند که خواص عسل طبیعی آن را تبدیل به بهترین جایگزینِ شیرین کننده‌های صنعتی کرده است. متأسفانه، همه عسل‌ها، از نظر کیفیت، یکسان نیستند. بیشتر عسل‌هایی که در فروشگا‌ه‌ها فروخته می‌شوند تا حد زیادی رقیق شده‌اند؛ بطوری که نمی‌توان آن را عسل نامید. بیشتر این عسل‌ها بیش از حد از صافی رد شده‌اند و یا حرارت زیادی دیده‌اند؛ که این کارها موجب از بین رفتن کلیه مواد غذایی و معدنی عسل می‌شود. شما می‌توانید برای خرید عسل طبیعی به فروشگاه آنلاین سفیدانه سر بزنید. در ادامه به بررسی بهترین درمان‌های خانگی با عسل طبیعی می‌پردازیم.

هزاران سال است که مردم از عسل طبیعی برای درمان استفاده می‌کنند. این نسخه‌های درمانی، از سرماخوردگی معمولی گرفته تا سوختگی را بهبود داده‌اند. در ادامه 5 مورد از بهترین درمان‌های خانگی با عسل طبیعی را بخوانید.

۵- خواص عسل در کاهش وزن

استفاده از عسل طبیعی به جای شکر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. عسل طبیعی به دلیل داشتن شاخص گلیسمیک * کمتر نسبت به شکر، آهسته‌تر هضم می‌شود. بنابراین، عسل طبیعی به عنوان چربی ذخیره نشده و به انرژی تبدیل می‌شود.

* شاخص گلیسمیک، معیاری است برای اندازه‌گیری سرعت بالا رفتن سطح گلوکز یا همان قند خون پس از خوردن نوع مشخصی از غذا.

۴- خواص عسل در کمک به گوارش

فارغ از کاربردهای متعددِ عسلِ طبیعی، نقش آن در درمان‌های گوارشی به اثبات رسیده است. مصرف یک قاشق غذاخوری بعد از هر وعدۀ غذایی یا دو بار در روز برای مشکلات گوارشی مؤثر بوده است.

۳- خواص عسل در رهایی از جوش‌ها

عسل طبیعی دارای خواص ضد باکتریایی و مقادیری هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) است؛ در نتیجه به بهبود جوش‌ها کمک می‌کند. به سادگی یک قاشق چای‌خوری از عسل را میان دستان‌تان گرم کنید و بر روی ناحیة عفونی به نرمی پخش کنید. برای مدت ۱۰ دقیقه عسل را به همان حال بگذارید، سپس با آب بشویید و به آهستگی خشک کنید. انواع ماسک صورت را بخوانید.

۲- خواص عسل در درمان سوختگی

بهبود سوختگی‌ها در رتبۀ دوم لیستِ درمان با عسل طبیعی قرار دارد. به علت همان خواص ضد باکتریایی، عسل در درمان سوختگی‌ها نیز مؤثر است. برای درمان سوختگی، ناحیۀ عفونی را بشویید، سپس عسل را بر روی آن پخش کنید و آن را با پارچه تمیز ببندید.

۱- خواص عسل در تسکین سرماخوردگی و گلو درد

فوائد عسل طبیعی در تسکین سرماخوردگی و گلو درد نیز ثابت شده است. نوشیدن ترکیب‌های مناسب چای و عسل، همچون چایِ عسل-دارچین، می‌تواند سرماخوردگی را سریع متوقف کند.

در حالی که درمان‌های زیادی با عسل طبیعی انجام می‌شود، این 5 مورد از موفق‌ترین آنها هستند. فقط مطمئن شوید عسلی که مصرف می‌کنید حتما طبیعی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.