آیا عسل گرمی است؟ آیا طبع عسل ها با هم متفاوتند؟ آیا همه افراد چه طبع گرم و چه طبع سرد می‌توانند عسل بخورند؟

در این صفحه پاسخ سوالات خود را در مورد طبع عسل ها دریافت می‌کنید.

مزاج شناسی علمی وسیع و گسترده است که کاربردهای فراوانی برای تشخیص و درمان مشکلات جسمی و روحی دارد. در حقیقت نوع غذایی که می‌خوریم می‌تواند بر تمامی اعضای بدن ما از مغز و اعصاب گرفته تا قلب و معده و کبد و کلیه ها تاثیر گذار باشد؛ در بعضی از انواع مزاج، خوردن یک غذای نامناسب می‌تواند عواقب زیادی داشته باشد.

به همین دلیل برآن شدیم محصولات‌مان را طبق طبع‌شان دسته‌بندی کنیم تا هم کمکی به انتخاب دقیق‌تر شما کرده باشیم و هم باورهای اشتباهی که افراد را از مصرف فرآورده‌های طبیعی مانند عسل طبیعی بی‌بهره می‌کند تعدیل کنیم.

اگر مزاج خود را می‌شناسید بلافاصله به پایین صفحه بروید و محصول مناسب خود را انتخاب کنید. برای کسانی که نسبت به مزاج خود آگاهی ندارند مروری خواهیم داشت به انواع مزاج و ویژگی‌های هر یک.

طبع عسل چیست؟

بطور کلی طبع عسل گرم است اما منشا گلی که عسل از آن حاصل می‌شود می‌تواند بر طبع عسل تاثیر بگذارد و طبع عسل را به سمت معتدل و سرد سوق دهد. سفیدانه محصولات خود را بر اساس مزاج افراد دسته‌بندی کرده است. افرادی با مزاج گرم می‌توانند محصولات طبع سرد یا متعادل و افرادی که مزاج سرد دارند می‌توانند از محصولاتی با طبع گرم استفاده کنند.

همه افراد چه دارای مزاج گرم یا مزاج سرد باشند می‌توانند بدون نگرانی عسل بخورند. رعایت اعتدال در مصرف هر ماده خوراکی همواره توصیه شده است و عسل طبیعی نیز از این قانون مستثنی نیست. برخی عسل ها طبع گرم تری نسبت به سایر عسل دارند مانند عسل آویشن که افراد با مزاج سرد می‌توانند در مصرف آن محتاط‌تر باشند.

عسل طبیعی آویشن
عسل طبیعی زول
عسل طبیعی گون گز
عسل طبیعی شوید
عسل طبیعی گون
عسل طبیعی یونجه
عسل طبیعی کُنار
عسل طبیعی گشنیز
عسل طبیعی اکالیپتوس
عسل طبیعی قنقال
عسل طبیعی پرتقال
عسل طبیعی چهل گیاه
آیا به دنبال عسل درمانی هستید؟
محصولتون رو پیدا نکردین؟

تفاوت مزاج و طبع

طبع چیست؟

طبع در حقیقت حالت بدنی است که فرد با آن متولد می‌شود و نمی‌توان آن را عوض کرد. در چگونگی شکل گرفتن طبع عوامل زیادی از جمله وراثت، منطقه جغرافیایی، تغذیه و… تأثیرگذار هستند.
بسته به این که در چه خانواده‌ای و در چه اقلیم جغرافیایی به دنیا آمده‌اید، یکی از این طبع‌ها را خواهید داشت.
  • طبع سرد
  • طبع گرم
  • طبع معتدل

مزاج چیست؟

در کتاب ذخیره خوارزمشاهی که کتابی در زمینه پزشکی سنتی است ذکر شده، مزاج از ترکیب عناصر چهارگانه آب، آتش، خاک و باد در بدن پدید می‌آید. افرادی که از مزاج خاصی برخوردار هستند می‌توانند با تغییر شرایط زندگی مانند نوع تغذیه‌ای که دارند، بدن سالم‌تری داشته باشند.

با توجه به ترکیب عناصر چهارگانه (آب، آتش، باد، خاک) در بدن فرد دو دسته مزاج وجود دارد، مزاج معتدل و مزاج نامعتدل.
مزاج‌های اصلی عبارتند از:
  • مزاج گرم و خشک (صفراوی) – عنصر غالب: آتش
  • مزاج گرم و تر (دموی) – عنصر غالب: باد
  • مزاج سرد و خشک (سوداوی) – عنصر غالب: خاک
  • مزاج سرد و تر (بلغمی) – عنصر غالب: آب
مزاج شناسی
مزاج شناسی

خصوصیات جسمانی:

لاغر اندام هستند. رنگ چهره و سفیدی چشم آنان به زردی می‌زند. پوستی گرم و خشک دارند. دارای موی سر خشک، ضخیم و عموما تیره رنگ می‌باشند. عطش زیاد و دهانی خشک دارند. گرمایی هستند و تحمل فصل تابستان را ندارند و بهترین فصل برای ایشان فصل زمستان است. کم خواب هستند. تمایل به خوردن ترشی‌ها مثل لواشک و سرکه و هم چنین خوراکی‌های سرد مثل خیار و کاهو دارند و به خوردن خوراکی‌های شیرین و ادویه جات کمتر تمایل نشان می‌دهند.

خصوصیات روانی:

زود عصبانی شده و زود هم آرام می‌شوند. افرادی پر جنب و جوش، پر انرژی، باهوش و پرحرف هستند.

خصوصیات جسمانی:

درشت اندام و دارای پوستی سرخ و سفید و موهای پرپشت هستند. خواب خوبی دارند گرچه تحمل بی‌خوابی هم برایشان راحت است. این افراد نه تحمل گرمای زیاد را دارند و نه تحمل سرمای زیاد، ولی در کل تحمل سرما برایشان راحت‌تر است. علاقه‌مند به شیرینی، ترشی و تقریبا همه نوع غذا را می‌خورند. دهانشان کم رطوبت است و کم تشنه می‌شوند. اشتهای زیاد و خوراک خوبی دارند.

خصوصیات روانی:

انسان‌هایی جسور و شجاع هستند. معمولا پیشرو و رهبر گروه می‌باشند. به طور معمول انسان‌های آرامی هستند ولی هنگام عصبانیت ممکن است رفتارهای مخاطره آمیز داشته باشند. خوش مشرب، خون گرم و روابط عمومی خوبی دارند. علاقمند به شعر، موسیقی و … نیز می‌باشند.

خصوصیات جسمانی:

چاق و پرچربی هستند. موهای کم پشت و نازک و عموما روشن دارند. دارای پوستی نرم و مرطوب و سفید هستند. تشنه نمی‌شوند  و دهان مرطوبی دارند. خواب زیادی دارند. تمایل به مصرف گرمی‌ها مثل شیرینی و ادویه دارند و تمایلی به خوردن سردی‌ها مانند ترشی از خود نشان نمی‌دهند. اشتهای زیاد و خوراک فراوان دارند، توان هضم غذا در آنها کم است، معده نفاخی داشته و گاهی یبوست دارند و گرایش زیاد به شیرینی و شوری دارند.

خصوصیات روانی:

این افراد کم انرژی و کُند هستند. معمولا صبور و آرام هستند و کمتر عصبانی می‌شوند. معمولا در کارهایی که نیاز به صبر و حوصله زیاد دارد موفق‌تر هستند. معمولا از فعالیت‌های بدنی زیاد و سریع اجتناب می‌کنند.

خصوصیات جسمانی:

اندامی لاغر دارند. کم خواب هستند. بینی خشکی دارند. افراد با این مزاج پوست خشک و بدون رطوبت و تیره دارند. موی سر، خشک و ضخیم یا مجعد و سیاه مات است و معمولا کم مو هستند. به شیرینی و گرمی‌ها نسبت به سردی‌ها تمایل بیشتری نشان می‌دهند. بیشتر تمایل به هوای گرم دارند و در فصل بهار راحت‌ترند. اشتها زیاد، ولی خوراک کم است، توان هضم غذا بسیار کم است، نفخ معده فراوان و یبوست دارند.

خصوصیات روانی:

افرادی دقیق، منظم، دوراندیش و محاسبه‌گر هستند و بسیاری از فلاسفه و دانشمندان در این دسته قرار دارند. علائم سایر مزاج‌ها ترکیبی از علائم بالاست. مثلا علائم مزاج سرد برآیندی از علائم مزاج سرد و خشک و مزاج سرد و تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up