سوالات مردم
عسل طبیعی چه نوع عسلی است؟
آیا تمام عسل‌ها یکسان هستند؟
مگه عسلی مثل گشنیز معنی داره؟ آیا در عسل‌ها از اسانس استفاده شده؟
چطور ممکنه این تعداد تنوع در عسل طبیعی داشته باشیم؟
چرا رنگ عسل‌ها فرق داره؟
فرق عسل طبیعی، تغذیه‌ای و صنعتی در چیست؟
چطوری عسل طبیعی رو از تقلبی تشخیص بدیم؟
اگر بهترین راه تشخیص کیفیت عسل آزمایش است، آیا شما عسل‌های خود را آزمایش می‌کنید؟
آیا برای محصولات خود ضمانت بازگشت وجه دارید؟
عسل خام چیست؟
سفیدانه چه نوع عسلی ارائه می‌کند؟
آیا خودمان می‌توانیم عسل‌ها را به آزمایشگاه بدهیم؟
آیا عسلی که شکرک زده تقلبی است؟
آیا عسل خراب می‌شود؟ (درج تاریخ مصرف به چه معناست؟)
آیا شما هم عسل وحشی، کوهی یا جنگلی دارید؟
قیمت عسل طبیعی چقدر باید باشد؟
چرا عسل طبیعی گران است؟
چرا قیمت عسل‌ها متفاوت است؟ آیا در کیفیت فرق دارند؟
هزینه و نحوه ارسال سفیدانه
عسل طبیعی چه نوع عسلی است؟

عسل دارای 180 نوع ماده متفاوت است، 18 نوع اسید، 12 نوع ماده معدنی اصلی (کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سولفور و …)، 18 نوع اسید معدنی، 5 نوع آنزیم، 18 نوع بیوفلاوونوید، 26 ترکیب رایحه، 6 نوع ویتامین، 17 نوع ماده مُغذی معدنی جانبی (زینک، منگنز، آهن و …) و 8 نوع روغن. در تولید عسل طبیعی، زنبور از شهد گل‌ها تغذیه می‌کند. در صورتی که زنبور از مواد دیگری تغذیه کند این عسل طبیعی نبوده و اصطلاحا از آن به عنوان عسل تغذیه‌ای نام برده می‌شود.

آیا تمام عسل‌ها یکسان هستند؟

خیر. انواع مختلفی از عسل‌ با رنگ و بوی متفاوت وجود دارد. عسل طبیعی بر اساس گیاهانی که زنبور از آنها تغدیه کرده است، نامگذاری می شود. مثلا عسل طبیعی کُنار یا آویشن حاصل نوشیدن شهد گلهای کُنار و آویشن توسط زنبور است که هر کدام علاوه بر ویژگی‌های ظاهری متفاوت خواص متفاوتی هم دارند.

مگه عسلی مثل گشنیز معنی داره؟ آیا در عسل‌ها از اسانس استفاده شده؟

در هیچ یک از عسل‌های طبیعی سفیدانه از اسانس استفاده نمی‌شود. نام تمام عسل‌های طبیعی از گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده بدست می‌آید. در صورتی که پوشش گیاهی منطقه حدودا 70% از یک گل باشد نام عسل را از همان گل انتخاب می‌کنند. بدیهی است که در یک منطقه فقط یک گل رویش ندارد و این نام مطلق نیست ولی غالب است.

چطور ممکنه این تعداد تنوع در عسل طبیعی داشته باشیم؟

ایران با داشتن حدودا 8000 گونه گیاهی و 2000 گونه گیاهی انحصاری یکی از متنوع‌ترین پوشش‌های گیاهی دنیا را دارد که این تنوع گیاهی به تولید انواع عسل با کیفیت در دنیا منجر شده است. تنوع گیاهی و وجود گیاهان دارویی در کشورمان باعث شده است کیفیت عسل ما در جهان بسیار بالا باشد.

برای مثال بیش از 300 نوع یکتا عسل طبیعی در ایالات متحده تولید می‌شوند. عسل در طعم و رنگ متفاوت است و این بستگی به منبع شهد گلی دارد که از آن حاصل می‌شود. پس این تنوع در کشوری غنی مانند ایران بی منطق نیست.

چرا رنگ عسل‌ها فرق داره؟

در فرهنگ‌های مختلف اعتقاد متفاوتی نسبت به رنگ عسل وجود دارد برای مثال ایرانی‌ها معتقدند عسل‌های تیره طبیعی هستند و در بین مردم برخی کشورها اعتقاد نادرستی وجود دارد که عسل «روشن و شفاف» به نوعی پاک‌تر و سالم‌تر از عسل تیره، مات یا کدر است. توجه داشته باشید عطر، طعم و رنگ عسل طبیعی فقط مربوط به گل هر منطقه است و دلیلی بر کم کیفیت یا با کیفیت بودن عسل نیست

فرق عسل طبیعی، تغذیه‌ای و صنعتی در چیست؟

اگر زنبور فقط از شهد گل‌ها تغذیه کرده باشد حاصل تلاش او عسل طبیعی خواهد بود.

اگر زنبور علاوه بر شهد گلها، از غذای کمکی مثل محلول آب و شکر هم تغذیه کرده باشد حاصل تلاشش را عسل تغذیه‌ای می‌نامیم.

عسلی که زنبور هیچ نقشی در تولید آن نداشته و کاملاً دست ساز است و به هیچ عنوان عسل نیست را عسل صنعتی یا مصنوعی می‌نامیم.

چطوری عسل طبیعی رو از تقلبی تشخیص بدیم؟

راهنمای کامل تشخیص و خرید عسل طبیعی را در لینک زیر بخوانید:

اگر بهترین راه تشخیص کیفیت عسل آزمایش است، آیا شما عسل‌های خود را آزمایش می‌کنید؟

تمام عسل‌های طبیعی ما بصورت دوره‌ای مورد آزمایش در آزمایشگاه‌های معتبر قرار می‌گیرند و برگه آزمایش آنها بصورت شفاف در اختیار عموم قرار گرفته است. شما می‌توانید از طریق پر کردن فرم زیر نتایج را دریافت نمایید.


آیا برای محصولات خود ضمانت بازگشت وجه دارید؟

از آنجایی که سفیدانه محصولات خود را مورد آزمایش قرار می‌دهد با خیال راحت ضمانت‌نامه بازگشت وجه را به همراه سفارش برای تمام مشتریان ارسال می‌کند.

عسل خام چیست؟

عسل خام عسلی است که در فرایند فیلتر گرده گل قرار نگرفته و حاوی دانه‌های ریز گرده گل است. با مصرف عسل خام درواقع با یک تیر دو نشان می‌زنید و علاوه بر خواص عسل طبیعی از فواید گرده گل نیز بهره می‌برید. معمولا همه انواع عسل‌ را بصورت خام ارائه نمی‌کنند، چراکه به علت وجود گرده گل، زود رُس می‌کند (شکرک می‌زند) و به دلیل باور نادرست مردم که عسل شکرک زده را نامرغوب می‌دانند، معمولا تولیدکنندگان از ارائه انواع عسل طبیعی خام اجتناب می‌کنند.

سفیدانه چه نوع عسلی ارائه می‌کند؟

سفیدانه علاوه بر عرضه بیش از 10 نوع عسل طبیعی دارویی به سراسر ایران سایر محصولات زنبور عسل از جمله ژل رویال، گرده گل، بره موم و موم را نیز ارائه می‌کند. همچنین در تلاش هستیم روز به روز به این تنوع اضافه کنیم. علاوه بر این سفیدانه برخی عسل‌ها را در دو نوع عسل طبیعیِ خام و عسل طبیعی خالص و در بسته‌بندی مناسب ارائه می‌کند.

آیا خودمان می‌توانیم عسل‌ها را به آزمایشگاه بدهیم؟

همه افراد می‌توانند عسل خود را به آزمایشگاه‌های معتبر برده و در ازاء پرداخت وجه درخواست آزمایش هر یک از فاکتورهای مورد نظرشان را داشته باشند. می‌توانید لیست برخی از آزمایشگاه‌های معتبر را با پر کردن فرم زیر دریافت کنید.


آیا عسلی که شکرک زده تقلبی است؟

بلوری شدن عسل در فرایند رُس کردن (شکرک زدن) یک فرایند کاملا طبیعی است که به علت وجود گلوکز در عسل اتفاق می‌افتد. به همین دلیل است که اگر دوست ندارید عسل شما رُس کند نباید آن را در یخچال و فریزر قرار دهید. عسل رُس کرده را به راحتی می‌توانید به حالت مایع برگردانید. کافی است آن را در معرض حرارت ملایم غیر مستقیم مثلاً روی رادیاتور شوفاژ قرار دهید.

آیا عسل خراب می‌شود؟ (درج تاریخ مصرف به چه معناست؟)

عسل طبیعی خراب نمی‌شود و می‌توان بصورت مهر و موم شده دهه‌ها و یا حتی قرن‌ها نگه داشت. اگرچه، عسل به تغییرات فیزیکی و شیمیایی در دوران انبار کردن حساس است؛ ممکن است رنگش تیره شود، عطر و طعم خود را از دست بدهد یا رُس کند.

عسل طبیعی هیچگاه فاسد نمی‌شود و می‌تواند در قفسه‌ها عمر نامحدودی داشته باشد. اما برای عرضه در فروشگاه‌ها و اهدافی که آنها دارند معمولا تاریخ مصرف 2 سال یا بیشتر روی محصولات قید می‌شود. عسل طبیعی، آب بسیار کمی دارد (بطور نرمال کمتر از 18%)، و از طرفی محیطی بسیار اسیدی دارد. این محیط شرایط را برای رشد هرگونه باکتری بسیار سخت می‌کند. اگر باکتری نتواند رشد کند پس عسل نمی‌تواند فاسد شود. مقاله نحوه نگهداری و ذخیره عسل طبیعی در کوتاه مدت و بلند مدت را بخوانید.

آیا شما هم عسل وحشی، کوهی یا جنگلی دارید؟

همه ما تمایل داریم عسل طبیعی مصرف کنیم. نه پول اضافه برای هدر دادن داریم و نه قصد فروش سلامتی‌مان را که قیمتی گزاف دارد. ما منکر وجود کندوهای طبیعی نیستیم اما می‌دانیم که مقدارشان بسیار کم و یافتن‌شان دشوار است که همین موارد باعث می‌شود یابندگان، این عسل‌ها را به مصرف شخصی یا حداکثر محلی برسانند. امکان عرضه گسترده این نوع عسل‌ها به نحوی که در تبلیغات این فروشنده‌ها شاهد هستیم وجود ندارد. بهتر است از فروشندگان این نوع عسل‌ها برگه آزمایش بخواهید. در صورتی که فروشنده نسبت به کیفیت عسل خود مطمئن باشد هیچ ابایی از آزمایش محصول خود نخواهد داشت.

قیمت عسل طبیعی چقدر باید باشد؟

قیمت عسل طبیعی هر ساله توسط مدیر عامل اتحادیه زنبورداران اعلام می‌شود و قیمت محصولات سفیدانه از این قیمت‌گذاری تبعیت می‌کند.

چرا عسل طبیعی گران است؟

یکی از دلایل عمده گرانی عسل طبیعی قوانین و مقررات حاکم بر زنبورداری و محصولات آن، جهت کسب گواهینامه‌ و ضمانت‌های اصالت محصول است. زنبورداران باید اطمینان حاصل کنند که کندوهایشان در محلی به دور از هرگونه آلودگی زیست محیطی قرار دارد. زنبورداران بطور سالانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا ارزیابان مطمئن شوند به زنبورها شکر داده نمی‌شود. از طرفی عسل طبیعی فقط در طول فصل بهار و تابستان برداشت می‌شود و معمولا کسانی که عسل طبیعی عرضه می‌کنند مقدار محدودی را بطور سالانه به فروش می‌رسانند. همه این عوامل باعث گران‌تر شدن عسل طبیعی می‌شود.

چرا قیمت عسل‌ها متفاوت است؟ آیا در کیفیت فرق دارند؟

تفاوت در قیمت عسل‌ها به فاکتورهایی همچون کمیابی و میزان تقاضا بستگی داشته و قیمت پایین‌تر یک نوع عسل به هیچ وجه به کیفیت ارتباط ندارد. تمامی عسل‌ها از ارزیابی‌های یکسانی عبور کرده‌اند و در نتیجه کیفیت مشابهی دارند.

هزینه و نحوه ارسال سفیدانه

سفیدانه سفارش تهرانی‌ها را با پیک و سفارش سایر استان‌ها را از طریق پست ارسال می‌کند.

هزینه ارسال برای مبالغ بیش از 150 هزار تومان برای تمامی استان‌ها رایگان است. برای سفارش‌های کمتر از 150 هزار تومان هزینه ارسال در تهران 10 و برای سایر استان‌ها 15 هزار تومان محاسبه می‌شود.

سوالتون اینجا نبود؟
سوالات زنبورداری
زنبوردار برتر ایران | آقای لسانی

آیا در مورد محصولات ما سوال دارید:

مشاوره رایگان

شما می‌توانید پاسخ سوالات عمومی و تخصصی در مورد محصولات طبیعی را در شبکه‌های اجتماعی ما به آدرس Sefidaneh@ بپرسید.

پشتیبانی مشتریان

در صورت وجود هرگونه ابهام می‌توانید با شماره 09357268145 و یا 77081545 تماس بگیرید.

فهرست