بره موم خام

خواص درمانی بره موم بسیار شگفت انگیز است. یکی از ابتدایی‌ترین خواص بره موم برای کسانی است که زیاد سرما می‌خورند. همچنین تحقیقاتی در مورد خواص بره موم در درمان سلول های سرطانی انجام شده است که در این نوشتار به آن می‌پردازیم.  10 خاصیت اصلی بره موم را در این مقاله بررسی می‌کنیم. برای خرید بره موم کلیک کنید.

خواص بره موم در درمان بیماری‌ها

10- خواص بره موم در از بین بردن باکتری ها

در مطالعه‌ای توانایی ضد باکتریایی بره موم در دهان و به طور خاص‌تر روت کانال مورد بررسی قرار گرفت.

محققان بره موم را با کلسیم هیدروکسید که خاصیت ضد میکروبی مؤثری دارد مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند در درمان میکروب‌های مشابه، بره موم بطور قابل توجهی قدرتمندتر از کلسیم هیدروکسید عمل می‌کند.

 

9- خواص بره موم در کاهش فشار خون

نیتریک اکسید ماده‌ای مهم برای سلامت قلب است. غشاء داخلی عروق خونی از ماده نیتریک اکسید برای سیگنال دادن به آرامش عضلات پیرامون استفاده می‌کنند؛ که نتیجه آن بازتر شدن رگ‌ها و افزایش جریان خون است.

کاهش طبیعی نیتریک اکسید نقش مهمی در ایجاد فشار خون بالا دارد. بدون آن دچار سکته قلبی خواهید شد.

ترشح آنزیمی به نام هیدروکسیلاز تیروزین (به اختصار TH)، تولید نیتریک اکسید را محدود می‌کند. محققان گمان بردند بره موم می‌تواند آنزیم TH را کاهش دهد که نتیجه آن کاهش فشار خون است. برای اثبات این موضوع از تعدادی موش استفاده کردند و آن‌ها را به مدت 15 روز با ماده‌ای به نام nitro-l-arginine methyl ester برای افزایش فشار خون تغذیه کردند. سپس به مدت 5 روز آن‌ها را با بره موم تغذیه کردند. نتایج نشان داد بره موم فعالیت آنزیم TH را در موش‌ها کاهش داد. در نتیجه بره موم به عنوان تنظیم کننده فشار خون پیشنهاد شده است.

اگر شما از فشار خون بالا رنج می‌برید، بهتر است مصرف عسل خام را هم تجربه کنید که تحقیقات اطمینان بخشی نشان داده است فشار خون را کاهش می‌دهد.

بطور سنتی از بره موم برای درمان سرما خوردگی و آنفولانزا استفاده می‌کرده‌اند و این مطالعه ویژگی‌های قدرتمند ضد باکتری بره موم را نیز ثابت کرده است. الان متوجه می‌شویم که چرا بره موم بطور مؤثری در درمان گلو درد نقش دارد.

 

خواص بره موم برای پوکی استخوان
خواص بره موم برای پوکی استخوان

8- خواص بره موم در درمانی بیماری های استخوانی

یکی دیگر از خواص بره موم کمک کنندگی آن به ساخت و حفظ بافت سالم برای استخوان‌هاست. اخیراً محققان تأثیر ماده قوی‌ موجود در بره موم به نام Caffeic Acid Phenethyl Ester را بر توقف یا معکوس کردن بیماری‌های پوکی استخوانی بررسی کردند.

محققان دریافتند که این ماده موجود در بره موم در کاهش التهابات ناشی از بیماری‌های استخوان بسیار موثر است و حتی ممکن است بره موم درمانی احتمالی برای بیماری‌های تحلیل استخوان مانند پوکی استخوان باشد.

اگر شما از کاهش تراکم استخوان رنج می‌برید و یا سابقه آن را در خانواده خود دارید، مصرف روزانه مقدار مشخصی بره موم کار عاقلانه‌ای بنظر می‌رسد.

 

خواص بره موم در درمان آلرژی فصلی
خواص بره موم در درمان آلرژی فصلی

7- خواص بره موم در درمانی آلرژی

یکی از مزیت‌های شگفت انگیز بره موم نقش آن در کاهش علائم ناشی از آلرژی‌های فصلی است. محققان بره موم را به مدت دو هفته به موش‌ها خوراندند و دریافتند که بطور قابل توجهی ترشح هیستامین از غدد مَست (Mast) مهار شده است. هیستامین ماده‌ای است که منجر به ظهور علائمی همچون عطسه و آبریزش بینی و چشم‌ها می‌شود و معمولاً زندگی را دشوار می‌کند. آنتی-هیستامین معروف‌ترین داروی ضد آلرژی است که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد. بنابراین در فصول آلرژی‌زا فقط به مصرف گرده گل اکتفا نکنید، بلکه روزانه مقدار مشخصی بره موم را اضافه کنید.

 

6- خواص بره موم در از بین بردن سلول های سرطانی پروستات

سرطان پروستات رایج‌ترین سرطان در مردان است. اما خبرهای هیجان انگیزی در مورد این بیماری مرگبار وجود دارد. یکی از مزایای بره موم جلوگیری و ممانعت از بروز این سرطان است (حداقل در لوله‌های آزمایش).

محققان تأثیر بره موم در از بین بردن دو نوع رایج سرطان را در آزمایشگاه بررسی کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که بره موم بطور قابل توجی در از بین بردن سلول‌های سرطانی نقش داشته است و همچنین در جلوگیری از علائم شیمی درمانی ناشی از سرطان پروستات مؤثر است.

 

5- خواص بره موم در از بین بردن سلول های سرطانی روده بزرگ

دانشمندان به تازگی بر آن شدند که خواص ضد سرطان و ضد میکروبی بره موم را همزمان بررسی کنند.

ابتدا 4 نوع میکروب بیماری‌زا را در معرض بره موم گذاشتند. همانطور که بسیاری از افراد می‌دانند، و سال‌ها از بره موم برای درمان سرماخوردگی استفاده کرده‌اند، بره موم فعالیت بسیار قوی ضد میکروبی از خود نشان داد.

سپس دانشمندان بره موم را روی سلول‌های سرطان روده بزرگ آزمایش کردند. آن‌ها دریافتند که بره موم منجر به مرگ سلول‌های سرطانی بوسیله نکروز* شده است؛ به این معنا که خون رسانی به سلول‌ها را قطع و فقط منجر به مرگ سلول‌های سرطانی شده است، نه سلول‌های سالم و زنده.

شیمی درمانی خلاف این کار را انجام می‌دهد و باعث مرگ هر دو سلول‌های سالم و سرطانی می‌شود و به همین دلیل است که شیمی درمانی چنین اثرهای جانبی مخربی دارد.

خلاصه اینکه این تحقیق بسیار امیدوار کننده است. برخی از افرادی که سابقه عمر طولانی دارند تأثیر بره موم و سایر فرآورده‌های زنبور را برای نسل‌ها تجربه کرده‌اند. نتیجه این تحقیقات نوین چرایی عمر طولانی این افراد، زندگی سالم و جشن‌های صد سالگی را آشکار می‌سازد.

 

4- خواص بره موم در درمان مسمومیت غذایی

خواص بی‌نظیر بره موم شامل درمان مسمومیت غذایی نیز می‌شود. هدف از مطالعه اخیر این بود که خاصیت ضد میکروبی بره موم روی میکروب‌هایی که منجر به مسمومیت رایج غذایی می‌شود را بررسی کند. (16 Campylobacter jejuni)

محققان دریافتند که بره موم مانع رشد 3 میکروب رایج در مسمومیت غذایی شده است. (C. jejuni، Enterobacter faecalis، Staphylococcus aureus)

در ادامه آن‌ها اذعان داشتند که از بره موم می‌توان به عنوان پشتیبان درمان سنتی عفونت‌ها استفاده نمود. مخصوصاً زمانی که آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ نقشی در مقابله با این میکروب‌ها ایفا نمی‌کنند.

 

3- خواص بره موم در حفاظت از دندان و لثه آسیب دیده

خواص بره موم برای دندان آسیب دیده
خواص بره موم برای دندان آسیب دیده

با صداقت بگوییم که درک این مطالعه کمی دشوار بود، اما سعی کردیم به بهترین شیوه آن را ساده کنیم و خلاصه ارائه دهیم.

واضح است که جراحات ناشی از سوانح موقعیت چالش برانگیزی را پس از درمان، به دلیل بروز عوارض جانبی مانند التهاب، برای پزشکان ایجاد می‌کند. در این مطالعه محققان نقش تسکین دهندگی بره موم را بررسی کردند. اساساً آن‌ها به دنبال بررسی نقش بره موم در کنترل التهاب دندان بوده‌اند؛ دندانی که بر اثر سانحه کاملاً خارج شده و مجدداً تحت عمل جراحی سر جایش قرار گرفته است.

آن‌ها دریافتند که، بله، بره موم واقعاً کمک می‌کند. واقعیت این است که بره موم فعالیت ضد میکروبی بسیار قوی‌ای در بسیاری از مناطق بدن دارد. مسئولیت بسیاری از بیماری‌ها مانند آرتروز، بیماری قلبی، آلزایمر و … بر عهده التهابات است.

اغلب تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که اصلی‌ترین خاصیت درمانی بره موم در حقیقت خاصیت ضد التهابی آن است.

بخت با کسانی که بطور منظم بره موم مصرف می‌کنند یار است، چرا که التهابات و در نتیجه بیماری‌های کمتری را تجربه می‌کنند که منجر به سلامتی روز افزون و طول عمر می‌شود.

 

2- خواص بره موم در کاهش استرس و بهبود عملکرد ورزشکاران

یکی از دلایلی که مزایای بره موم به این اندازه گسترده است وجود بی‌نهایتِ آنتی اکسیدان‌هاست.

اکنون محققان کشف کرده‌اند که آنتی اکسیدان‌های موجود در بره موم بی‌نهایت برای ورزشکاران مفید است. طبق گفته مجله علوم غذا (Journal of Food Science)، ترکیبات موجود در بره موم ممکن است از ایجاد گرمای شدید ورزشکاران جلوگیری کند.

ماده‌ای به نام caffeic acid phenethyl ester) CAPE) در بره موم وجود دارد که طیف وسیعی از فعالیت‌های بیولوژیکی را همچون آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد ویروسی داراست.

شوک گرمایی اصلی‌ترین عاملی است که به دلیل خستگی و کمبود آب در ورزش‌های طولانی مدت ایجاد می‌شود. محققان از 30 دوچرخه سواری که به مدت 2 تا 4 سال قبل از انجام آزمایش در تمرینات مقاومتی حضور داشتند تست خون گرفتند.

محقق اصلی بیان کرد که نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد ماده CAPE (یکی از قویترین ترکیب‌ها در بره موم) فقط ممکن است عملکرد  ورزشکار را بهبود بخشد. پس ورزشکاران بدانند که بهتر است مصرف بره موم را مخصوصاً در فصل تابستان در برنامه غذایی خود بگنجانند. این امر ممکن است به شما مزیت طبیعی و رقابتی خوبی بدهد.

 

1- خواص بره موم در از بین بردن زگیل

خواص بره موم برای زگیل
خواص بره موم برای زگیل

در تجربه شخصی بره موم توانسته کمتر از دو هفته زگیل کف پا را از بین ببرد و هیچگاه برنگردد. در مجله بین‌المللی Dermatology در نوامبر سال 2009 گزارش شده است که محققان دریافتند بره موم واکنش قوی‌ای در مقابله با زگیل از خود نشان داده است.

در یک تست 3 ماهه آزمایش کور‌ و بصورت تصادفی، 135 بیمار با انواع مختلف زگیل، بره موم بصورت خوراکی دریافت کردند.

بیمارانی که مبتلا به آکنه و نوع رایج زگیل بودند با بره موم تحت درمان قرار گرفتند که برای %75 از بیمارانِ مبتلا به آکنه و %73 از مبتلایان به زگیل بهبود حاصل شد. این نتایج بطور قابل توجهی بهتر از نتایج حاصل از درمان با ریشه گیاه اکیناشیا (یا placebo) است.

راهنمای تشخیص عسل
راهنمای طبع عسل‌ها
راهنمای عسل درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up