شمع با موم عسل | شمع با موم زنبور | شمع ارگانیک | سفیدانه

ما با درخواست‌های زیادی مبنی بر نحوه تشخیص شمع با موم عسل طبیعی مواجه شده‌ایم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم اطلاعاتی صادقانه برای طرفداران شمع با موم زنبور جمع‌آوری کنیم. چگونه بهترین شمع با موم زنبور را بخریم؟

ما این موضوع را از نقطه نظرات مختلف بررسی کردیم. ممکن است با شمع‌سازهای زیادی مواجه شوید که ادعا دارند شمع با بهترین موم زنبور را ساخته‌اند. در این نوشتار قصد داریم بی طرفانه به شما کمک کنیم. چراکه هیچ نظارتی بر فعالیت شمع سازی وجود ندارد و هیچ کس از سازنده شمع درخواست اثبات تبلیغ خود را نمی‌کند.

چگونه بهترین شمع با موم عسل طبیعی را بخریم؟

1. لیبل اطلاعات ایمنی

از هر جایی که شمع می‌خرید دقت کنید که لیبل اطلاعات ایمنی داشته باشد. دستورالعملی برای امنیت شمع وجود دارد و همه شمع‌ها باید راهنمایی‌های مرتبط را داشته باشند. حتی اگر شمع خیلی کوچک باشد باید روی بسته‌بندی یا دست‌گیره آن این اطلاعات ارزشمند ثبت شده باشد. درست است که داشتن دستورالعمل امنیتی هزینه‌بر است اما شمع‌سازان حرفه‌ای برای مشتریان خود ارزش قائل هستند.

2. به دنبال تجربه باشید

ابتدا مطمئن شوید برندی که قصد تهیه شمع با موم عسل طبیعی را دارید در زمینه عرضه محصولات طبیعی زنبور عسل فعال باشد. علاوه بر شناخت خوبی که نسبت به مواد طبیعی دارد در مجموعه خود از افراد با تجربه در این زمینه استفاده کرده باشد. شمع‌سازی علاوه بر اینکه هنر است علم هم هست. صدها نوع فیتیله برای انتخاب وجود دارد که بر نحوه سوختن شمع تاثیر می‌گذارد. یک فرد متبحر قبل از هر چیزی، در شمع‌سازی آزمون و خطای زیادی انجام داده است. آنقدر باید تست شود تا بهترین شمع برای فروش در بازار آماده شود. درست است که هزینه‌بر و زمان‌بر است اما مشتریان ارزشش را دارند.

3. تنها موم طبیعی موم عسل است.

از بین تمام موم‌هایی که می‌توان با استفاده از آن شمع‌سازی کرد، فقط موم عسل است که کاملا طبیعی بوده و توسط زنبور تولید شده است. تمام موم‌ها مانند سویا، نارگیل، پارافین و … باید از وضعیت اصیل خودشان خارج شده و به روغن و سپس به موم تبدیل شوند (دانه سویا، درخت پالم، نارگیل و نفت). این فرایند در کارخانه‌ها انجام می‌شود و با استفاده از فرمول‌های مشخص هر بار به نتایج یکسانی می‌رسند. اما زنبورها از روش دیگری برای ساخت موم استفاده می‌کنند و هر بار نتیجه متفاوت است.

4. هر مومی که ساخته می‌شود متفاوت است.

بسیاری از شمع‌سازان که کار شمع‌سازی با موم طبیعی زنبور را شروع می‌کنند بسیار نا امید می‌شوند، چراکه همیشه فکر می‌کنند شمع‌سازی با موم زنبور بسیار ساده‌تر از سایر روش‌های شمع‌سازی است. موم را آب کنی، فتیله را بگذاری و قالب را پر کنی و تمام، شمع ساخته شد. اما اینقدر هم ساده نیست. اگرچه موم نیازی به افزودنی‌هایی همچون تثبیت کننده، نگهدارنده و معطر کننده ندارد اما نمی‌توانید تصور کنید که شمع‌سازی با آن راحت است. موم زنبور تحت تاثیر متغیرهای طبیعی بیشتری نسبت به موم‌های کارخانه‌ای قرار دارد.

چرا موم‌ها متفاوت هستند؟

موم زنبور به دلایل زیر با هم متفاوت هستند:

– منطقه‌ای که زنبور فعالیت داشته است

زنبورها هرجایی که زندگی کنند به دنبال غذا می‌گردند و در هر منطقه‌ای که باشند گل‌ها و گیاهان متفاوتی وجود دارد. این موضوع در عطر موم تاثیرگذار است. موم‌های جمع‌آوری شده از مناطق مختلف عطر متفاوتی دارند. همین موضوع در مورد عسل طبیعی هم صادق است. بنابراین عطر و رنگ شمع با موم عسل طبیعی از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است.

– فرایند موم‌گیری هنگام برداشت عسل

یکی از عوامل بزرگ و البته خیلی مهم این است که نحوه برخورد زنبوردار با موم یا هنگام برداشت عسل چگونه بوده است. زنبورداران با وجدان هنگام برداشت عسل بسیار با احتیاط نسبت به موم خود برخورد می‌کنند. اگر شرکت شمع‌سازی که از آن شمع می‌خرید با چنین زنبورداری همکاری کند قطعا شما شمع خوب و خوش عطری خریده‌اید و می‌توانید از سوختن شمع لذت ببرید. اگر موم در معرض گرمای شدید یا نزدیک دود زیاد بوده باشد احتمالا شمع مطلوبی حاصل نخواهد شد. اغلب شمع‌سازهای حرفه‌ای موم‌های طبیعی قابل اعتمادی پیدا می‌کنند. به یاد داشته باشید دسترسی به موم طبیعی کار راحتی نیست و نیاز به تجربه و شناخت نسبت به محصولات زنبور عسل دارد.


موم زنبور چه فرایندی را طی کرده است؟

شمع با موم عسل
شمع با موم عسل

برخی از شمع‌سازان موم مورد نیاز خود را در مقادیر زیاد و در بلوک‌های بزرگ از کندودار تهیه می‌کنند که قبل از بکار بردن این موم در شمع‌سازی حتما باید از فیلتر عبور کند. روش دیگر این است که موم را در بلوک‌های کوچکتر از خرده فروشان موم تهیه کنند. مدیریت بلوک‌های کوچک راحت‌تر است و بدون نیاز به فیلتر آماده ذوب کردن است. خرده‌فروشان موم زنبور از روش‌های مخصوص به خود برای خرید موم و فیلتر آن استفاده می‌کنند و تا وقتی لیبل 100% طبیعی روی آن باشد شمع‌سازان می‌توانند با اطمینان خرید کنند.

 

برخی شرکت‌های بزرگ شمع‌سازی از موم وارداتی استفاده می‌کنند و آنهایی که معتبر هستند از کارشناسان تعیین کیفیت برای اطمینان از کیفیت موم‌هایشان استفاده می‌کنند.

چطور بدانم که اصالت مومی که سازنده شمع استفاده کرده به کجا برمی‌گردد؟

تنها راه این است که شرکت شمع‌ساز مورد علاقه شما خودش بگوید که اصالت موم‌هایش به کجا برمی‌گردد. اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد حتما بپرسید. اما راه دیگر این است که یکبار از محصولاتشان امتحان کنید تا مطمئن شوید. شمع‌سازان حرفه‌ای برای باقی ماندن در بازار هیچگاه شمع‌های کم کیفیت عرضه نمی‌کنند.

چرا رنگ شمع‌های ساخته شده از موم عسل متفاوت است؟

شما می‌توانید 10 نوع مختلف شمع با موم بخرید که تمام آنها رنگ مخصوص به خودشان را دارند. حتی شمع‌هایی که از یک سازنده شمع می‌خرید هم می‌توانند رنگ رنگ‌های متفاوتی داشته باشند.

چرا رنگ موم‌ها با هم فرق دارند؟

تمام موم‌ها یکسان نیستند. از آنجایی که موم زنبور در کاخانه ساخته نمی‌شود نمی‌توان روی تمام مراحل تولید آن کنترل داشت چراکه موم طبیعی توسط زنبور تولید می‌شود. بسته به اینکه زنبور در کدام منطقه کشور زندگی می‌کند مشخص می‌شود که گل‌ها و گیاهان آن منطقه که با آنها سروکار دارد چه هستند و همین موضوع نه تنها روی رنگ موم بلکه روی عطر و بوی موم نیز تاثیر می‌گذارد. حتی رنگ موم با توجه به اینکه در کدام قسمت کندو قرار داشته متفاوت است.

موم سرپوش:

رنگ بسیار روشنی دارد. از این موم برای پوشش سلول‌های ذخیره عسل استفاده می‌شود. این موم بوی لطیف عسل را به خود می‌گیرد.

موم شانه عسل:

این موم از لحاظ رنگ عمیق‌تر است و رگه‌های طلایی بیشتری دارد. موم شانه عسل عطر قوی‌تری از عسل دارد چرا که در تماس مستقیم با عسل قرار داشته است.

موم شانه نوزادان:

این موم بسیار تیره‌تر از سایر موم‌هاست چرا که محل به دنیا آمدن تمام زنبورها بوده است. موم شانه نوزادان معمولا عطر شیرین عسل ندارد و حتی ممکن است بسته به اینکه چه مدت در کندو بوده است بوی ناخوشایندی داشته باشد. سازندگان شمع معمولا با آگاهی از موم شانه نوزادان برای ساخت شمع استفاده نمی‌کنند.

دلایل دیگری برای متفاوت بودن رنگ موم‌ها وجود دارد که ربطی به زنبورها ندارد.

در فرایند تولید عسل، زنبوردار ممکن است موم شانه نوزادان که تیره است را با موم سرپوش و یا موم شانه عسل مخلوط کند.

دلیل دیگری که ممکن است موم را به قهوه‌ای تیره تبدیل کند نحوه برداشت عسل از موم است. روش‌های زیادی برای برداشت عسل وجود دارد. برخی از این روش‌ها ملایم هستند در حالی که برخی از این روش‌ها ممکن است به موم حرارت زیادی وارد کند و رنگ موم را به قهوه‌ای تبدیل کند.

سازندگان شمع هم ممکن است در حین ساخت شمع باعث تغییر رنگ موم شوند. وارد کردن حرارت بیش از حد به موم رنگ و عطر موم طبیعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین شمع‌سازان با تجربه بسیار مراقب هستند تا به اشتباه رنگ و بو را تغییر ندهند.

هنگام خرید شمع با موم طبیعی بهتر است از بین رنگ‌های روشن مانند کرم، زرد و طلایی انتخاب کنید. شمع‌هایی از این طیف رنگی، بوی خوب عسل متساطع می‌کنند و با روشن شدن درخشش طلایی زیبایی ایجاد می‌کند.

همچنین شما می‌توانید از موم کاملا سفید برای مراسم‌های خاص مانند عروسی استفاده کنید. اگرچه موم طبیعی در ابتدای ساختش توسط زنبورها کاملا سفید است و با گذر زمان و با توجه به اینکه در معرض رنگ عسل و گرده گل قرار می‌گیرد تغییر می‌کند.

برای رسیدن به رنگ اولیه موم یعنی سفید، استخراج کنندگان موم از سیستم فیلترینگ طبیعی یا مواد شیمیایی استفاده می‌کنند. در روش طبیعی فیلترینگ تمام رنگ و تقریبا تمام عطر عسل از آن گرفته می‌شود. کسانی که شمع‌هایی با موم طبیعی سفید برای عروسی می‌خرند از بوی شمع صرف نظر می‌کنند و در ازاء آن شعله روشن‌تر، سوخت طولانی و بدون چکه و شمع خالص دریافت می‌کنند.

قبل از خرید موم این مقاله را بخوانید
بیشتر بخوانید
راهنمای تشخیص عسل
راهنمای خرید عسل
راهنمای عسل درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up