آیا شمع با موم عسل بهتر از شمع پارافینی است؟ شمع سویا چیست؟ چگونه برای خرید موم زنبور عسل اقدام کنیم؟ تفاوت شمع با موم و شمع پارافینی در چیست؟

10 دلیل که باید شمع با موم عسل را جایگزین شمع‌های پارافینی کنیم. شمع‌هایی که با موم عسل ساخته شده‌اند نسبت به شمع‌های پارافینی گران‌تر هستند. آیا دلیلی به غیر از ارزش زیبایی شناسی در انتخاب شمع با موم وجود دارد؟ (احتمالاً زمانی که شما با قیمت بالاتر این شمع‌ها مواجه می‌شوید این سوال را از خود می‌پرسید). آیا از خواص شمع با موم برای میگرن اطلاع دارید؟

مقایسه شمع پارافینی و شمع با موم طبیعی زنبور

اگر شما هر روز در خانه خود شمع می‌سوزانید و قیمت تنها دلیل این کار شما نیست، دلایل خوب زیادی وجود دارد که چرا شمع با موم خیلی بهتر از سایر شمع‌هاست و چرا شما باید شمع مومی را جایگزین کنید. همچنین مطالعه مقاله «قبل از خرید موم عسل باید بدانید» را نیز از دست ندهید.

شمع با موم طبیعی زنبور
شمع با پارافین
1- کمیاب و گران. هزینه شمع با موم حدودا 10 برابر شمع پارافینی است. تخمین‌ها حاکی از آن است که زنبورها باید 241 هزار کیلومتر پرواز کنند تا بتوانند شهد کافی برای تولید 2.7 کیلو عسل که حاصل آن 450 گرم موم است تولید کنند. زنبوردار فقط می‌تواند 450 تا 900 گرم موم بدست بیاورد.به راحتی در دسترس و ارزان است. 95% از شمع‌های دنیا را شمع‌های پارافینی تشکیل می‌دهند. یک بسته 100تایی شمع‌های وارمر از برند ایکیا کمتر از 10 دلار هزینه دارد.
2- توسط زنبورها ساخته شده و 100% طبیعی بدون هیچگونه ماده شیمیایی. قدیمی‌ترین شمع‌هایی که انسان می‌شناخته و از گذشتگان دور ارزش بسیاری نزد انسان داشته است. (توجه داشته باشید که هیچ نظارتی بر مواد بکار رفته در شمع وجود ندارد. شمع‌هایی که با نام «موم زنبور» از آن‌ها یاد می‌شود عمدتاً از پارافین ساخته شده‌اند و کمتر از 5% از موم زنبور در آن‌ها بکار رفته است. به دنبال شمعی که 100% از موم ساخته شده است باشید).شمع‌هایی که پایه اصلی آن‌ها نفت است و از تصفیه فرآورده‌های نفتی حاصل شده و تا 11 ترکیب سمی و شیمیایی مانند بنزن و تولوئن در خود دارد. سم دیزل مانند دود اگزوز آزاد می‌شود.
3- سازگار با محیط زیست، امن و غیر سمی. سوختی کاملاً تمیز با حداقل دود چرا که اصلا پایه نفتی ندارد. شمع‌هایی که با موم 100% ساخته شده باشد کاملاً طبیعی هستند، دستخوش هیچ فرآیند شیمیایی نشده و از نظر زیستی تجزیه‌پذیر است.لجن سیاهی که از 100% قدرت صنعت برای تغییر رنگ آن به سفید استفاده می‌شود که در این فرآیند دیاکسین سمی تولید می‌شود. سپس آکرولین، ماده شیمیایی سرطان‌زا، برای تبدیل لجن سیاه به لجن سفید اضافه می‌شود. نتیجه کار محصولی فوق‌العاده سمی است. با سوزاندن این شمع‌ها شما همین سموم را ایجاد می‌کنید. اگر شما بدانید که چقدر شمع‌های پارافینی سمی هستند بلافاصله آن‌ها را کنار می‌گذارید و محیط خانه خود را آلوده نمی‌کنید.
4- بوی بسیار خوبی دارند چرا که بطور طبیعی با بوی عسل و شهد گل‌ها معطر شده‌اند و عاری از کربن هستند.حاوی رنگ‌ها و اسانس‌های مصنوعی هستند و با سوختن سم و آلودگی ایجاد و به  محیط اضافه می‌کنند. در برخی از این شمع‌ها از فتیله سربی استفاده شده است. در استرالیا فروش شمع‌هایی که بیش از 0.06 سنت سرب در آن‌ها استفاده شده باشد ممنوع است.
5- نقطه ذوب بالایی دارد، (به عبارتی بالاترین نقطه ذوب را میان انواع وکس داراست) که نتیجه آن طولانی شدن زمان سوخت (2 تا 3 برابر) است و اگر چکه کند خیلی کم خواهد بود. این موضوع قیمت بالاتر آن‌ها را پوشش می‌دهد.ناکارآمد و کیفیت پایین. سریع می‌سوزد و به شدت چکه می‌کند که نشان می‌دهد خیلی نمی‌تواند اقتصادی باشد. ممکن است مواد شیمیایی خاصی برای جلوگیری از آب شدن و چکه کردن به آن اضافه شود.
6- سوخت قوی و روشن‌تر. بطور طبیعی نوری در طیف نور خورشید ایجاد می‌کند، این هدیه‌ای از طبیعت است.شعله‌ای ایجاد می‌کند که به آن اندازه قوی و درخشان نیست. گرمای محیطی و سبک آن به اندازه موم زنبور نیست.
7- هرچه سن شمع بیشتر شود سوخت زیباتری خواهد داشت. در طول زمان موم زنبور به سمت تولید شعله سفیدتر می‌رود (مخصوصاً در محیط خنک) که این موضوع یکی از ویژگی‌های مطلوب تلقی می‌شود.موم‌های مصنوعی در طول زمان به این زیبایی نمی‌رسند.
8- تنها شمعی که یون‌های منفی منتشر می‌کند و به تصفیه، پاک کنندگی و بهبود کیفیت هوا کمک می‌کند و روح تازه‌ای به بدن می‌بخشد. (یونیزه طبیعی)دوده سیاه و مضری تولید می‌کند که پسماند و لکه‌های سیاهی در سطوح داخل خانه بجا می‌گذارد.
9- هایپوآلرژیک است و برای کسانی که از آلرژی‌های محیطی، آسم یا حساسیت‌ها رنج می‌برند مناست است.افرادی که آلرژی یا آسم دارند از استفاده شمع‌های پارافینی منع هستند.
10- شمع با موم از منابع تجدیدپذیری به نام موم زنبور سرچشمه می‌گیرد.شمع پارافینی از منابع تجدید ناپذیری همچون نفت سرچشمه می‌گیرد.

احتمالاً در مورد شمع سویا هم سوال دارید. شمع‌های سویا هم مانند شمع پارافینی نقطه ذوب پایینی دارند و به قدرت و درخشانی شمع با موم نمی‌سوزند. اما بزرگترین نقطه ضعف این شمع‌ها این است که بدون مواد نگهدارنده فاسد می‌شوند. افزودنی‌ها، سفیدکننده‌ها و سفت کننده‌ها مواد اولیه رایجی هستند که در شمع‌های سویا استفاده می‌شوند. علاوه بر این، در بیشتر مواقع سویا از دانه‌های تغییر ژنتیک داده شده حاصل می‌شود که پسماندهای سمی سنگینی را در هوا می‌افشاند.

پنجره را باز کنید، یک شمع درمانی با موم روشن کنید، با یک فنجان چای داغ در مبل راحتی خود فرو بروید و بگذارید تمام استرس روز شما ذوب شود.

آیا می‌دانید یک نفر از 3 نفر واکنش فیزیکی منفی به محصولات پر عطر و بو نشان می‌دهند؟ این یعنی در اتاقی که چند نفر نشسته‌اند احتمالا حداقل یک نفر از آنها سردرد یا در حالت وخیم‌تر میگرن را تجربه می‌کند. فردی که این واکنش واگرا را نشان می‌دهد حتی ممکن است از دلیل آن بی‌خبر باشد و در سکوت عذاب بکشد.

ممکن است شما جزء کسانی باشید که عاشق شمع معطر است و در عین حال یکی از سه بدشانسی باشید که نمی‌تواند سمت این شمع‌ها برود. به عنوان یک معتاد به شمع ممکن است از شنیدن اینکه همین شمع عامل محرک میگرن شما است ناراحت شوید. پیدا کردن دلیل سردرد ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد زمانی که یا به سر درد می‌گذرد یا به آزمایش‌های پزشکی. اما بهتر است بدانید که فقط شمع‌های معطر میگرن شما را تحریک نمی‌کنند بلکه هر بوی قوی دیگری مانند ادکلن یا شوینده‌ها نیز همین تاثیر را دارند.

طبق گفته موسسه ملی سلامت و کتابخانه ملی دارو 34.7 درصد افراد هنگامی که در معرض عطر و بوی قوی قرار می‌گیرند از سردرد یا میگرن‌های جدی‌تر رنج می‌برند.

این خبر برای معتادان به شمع، که در هر فصلی به دنبال عطرهای جدید تولید شده توسط شرکت مورد علاقه‌شان هستند، بسیار نا امید کننده است. احتمالا این افراد به کسانی که در اتاقی پر از آدم و عطر شمع‌های مختلف به حضور دارند حسادت می‌کنند. فقط لطفا وقتی به فکر برگزاری یک دور همی و خرید شمع هستید این آمارها را در ذهن داشته باشید.

شمع برای میگرن

چرا شمع‌هایی با موم زنبور بهترین انتخاب برای هدیه، مصرف شخصی و مهمانی‌ها هستند؟

اگر شما از شمع به عنوان هدیه استفاده می‌کنید بدانید که شمع‌های ساخته شده از موم زنبور تا وقتی که 100% طبیعی و بدون هیچ عطری باشند بهترین انتخاب هستند. مطمئن شوید که هیچ عطر مصنوعی ساخت بشر به شمع مومی شما اضافه نشده باشد، چرا که این عطرها هستند که سردرد و میگرن را تحریک می‌کنند. موم زنبور تنها نوعی از موم است که در حالت طبیعی و بدون نیاز به مواد معطر بوی خوشی دارد.

هیچ یک از سایر موم‌ها که در ساخت شمع بکار می‌روند به خودی خود بوی خوبی ندارند. در حقیقت آنها از بطن وجودی‌شان موم نیستند بلکه در فرایندهای صنعتی به موم تبدیل می‌شوند. پارافین، سویا، پالم و حتی موم نارگیل هیچ عطر ذاتی ندارند مگر آنکه در فرایند ساخت شمع عطری به آن افزوده باشند. اگر می‌خواهید شمعی بسوزانید که هم امن بوده و هم بوی خوبی داشته باشد موم زنبور عسل بهترین انتخاب است.

در این مقاله نمی‌خواهیم سایر شمع‌ها را نقد کنیم بلکه اطراف ما پر شده از شمع‌های بسیار زیبا و معطر که متاسفانه یک سوم جمعیت از اینکه در معرض این محصول آرامبخش و زیبا قرار بگیرند دچار مشکل می‌شوند. خریدن شمع با موم زنبور امن‌ترین روش هدیه دادن است. پس دفعه بعد که قصد خرید شمع به عنوان هدیه یا دورهمی داشتید شمع‌هایی با موم زنبور را در اولویت قرار دهید. نوشتار راهنمای خرید شمع با موم طبیعی را از دست ندهید.

راهنمای خرید عسل
راهنمای خرید موم عسل
راهنمای عسل درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up