لاغری در خواب با عسل | رژیم خواب زمستانی | سفیدانه

ممکن است احمقانه بنظر برسد! خوردن یک یا دو قاشق پر عسل طبیعی قبل از رفتن به رختخواب می‌تواند به خواب بهتر و همزمان به کاهش وزن کمک کند.

انتظار می‌رود بیان این موضوع در اکثر شما احساسی از نوع طغیان ایجاد کرده باشد. چطور خوراکی به این اندازه شیرین می‌تواند برای شما که شدیدا مراقب وزن خود هستید خوب باشد؟ آیا احمقانه بنظر نمی‌رسد که قبل از خواب کالری مصرف کنیم در حالیکه در کل روز در تلاشیم کالری کمتری دریافت کنیم؟ آیا از این موضوع ناآگاهیم که میزان متابولیسم بدن ما در طول شب پایین است و ما باید برای داشتن شکم صاف از خوردن دیروقت اجتناب کنیم؟ بدون شک این یکی از داستان‌های قدیمی بی‌اساس یا یکی از آن روش‌های محرومیت شدید در رژیم غذایی است.

در این نوشتار همراه ما باشید تا طرز فکر شما در مورد متابولیسم بدن را تغییر دهیم شما را مجاب می‌کنیم که به داشتن خواب با کیفیت توجه بیشتری داشته باشید و در مورد این خوراکی ارزشمند بهتر فکر کنید.

تنظیم گلوکز مغز برای لاغری در خواب با عسل

وقتی قندها از روده به داخل خون جذب می‌شوند، ابتدا توسط کبد، که تنها عضو موجود در بدن انسان با آنزیم فروکتوز برای پردازش قندهاست، جذب می‌شوند. فروکتوز در کبد به گلوکز تبدیل، در گلیکوژن کبد ذخیره و فقط زمانی آزاد می‌شود که سطح گلوکز خون پایین بیاید.

همچنین فروکتوز آنزیم گلوکز در کبد را تحریک می‌کند تا به کبد اجازه دهد هرچقدر گلوکز احتیاج دارد دریافت نماید. این اتفاق به عنوان پارادوکس فروکتوز نیز شناخته شده است. به عبارت دیگر فروکتوز شاخص گلیسیمیک گلوکز را پایین می‌آورد؛ فروکتوز وارد کبد می‌شود و دروازه‌های ورود گلوکز را باز می‌کند تا از افزایش سریع قند خون جلوگیری نماید. این تنظیم کننده طبیعی قند خون که در میوه‌ها، سبزیجات و عسل طبیعی وجود دارد، سطح قند خون را تنظیم و گلوکز خون را تثبیت می‌کند تا منبع انرژی منظمی از گلوکز برای مغز فراهم باشد.

هورمون استرس زیادی در بدن شما ترشح می‌شود؟

سوالات زیر جزء سوالاتی هستند که متخصصان رژیم خواب زمستانی از شما می‌پرسند تا مطمئن شوند کبد شما در طول شب سوخت کافی برای سوزاندن دارد:

  • آیا در طول شب از خواب بیدار می‌شوید؟
  • آیا در طول شب عرق می‌کنید؟
  • آیا در طول خواب رفلاکس معده را تجربه می‌کنید؟
  • آیا برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید؟
  • آیا صبح زود احساس حالت تهوع دارید؟
  • آیا وقتی بیدار می‌شوید احساس خستگی می‌کنید؟
  • آیا وقتی بیدار می‌شوید گلوی شما خشک است؟
  • آیا در طول شب گرفتگی عضلات را تجربه می‌کنید؟
  • آیا وقتی بیدار می‌شوید احساس ضعف می‌کنید؟

اگر پاسخ شما به هر یک از سوالات بالا مثبت است، بدین معناست که به احتمال زیاد بجای سوزاندن چربی بدن و بازسازی عضلات، بدن شما در زمان خواب هورمون‌های استرس ترشح کرده است.

لاغری در خواب با عسل (رژیم خواب زمستانی)

پشتوانه علمی در مورد خواص عسل طبیعی برای خواب زمستانی

رویکرد انقلابی به متابولیسم چربی‌ها در رژیم غذایی خواب زمستانی بر این باور است که عسل طبیعی یکی از ایده‌آل‌ترین غذاهاست که به سبب نسبت فروکتوز به گلوکز، می‌تواند مکانیسم انرژی‌رسانی به کبد در طول شب را انجام دهد.

آقای مایک مکلنس، داروساز و نویسنده کتاب «رژیم غذایی خواب زمستانی»، قاعده کلی متابولیسم بدن انسان و نقش اساسی گلیکوژن کبد در ریکاوری فیزیولوژیک که توسط دانشکده‌های علوم پزشکی و ورزشی نادیده گرفته شده بود را بازکشف نمود.

رژیم خواب زمستانی
رژیم خواب زمستانی

به مغز گرسنه خود غذا بدهید تا از تولید هورمون استرس جلوگیری کنید.

 

 

 

 

مغز انسان تنها 2% از حجم کل بدن او را تشکیل می‌دهد اما یکی از نیازمندترین ارگان‌های بدن به انرژی است که 20 برابر بیشتر از هر سلول دیگری در بدن انرژی می‌سوزاند. همچنین امکان ذخیره انرژی بسیار محدودی دارد.

کبد تنها عضوی از بدن است که هم می‌تواند گلوکز مورد نیاز مغز را ذخیره و هم آزاد کند. بنابراین حصول اطمینان از ذخیره مناسب گلیکوژن کبد طی 8 ساعت ناشتا بودن در طول شب بسیار مهم است. اگر با کبدی تهی به رختخواب بروید مغز دستور به تولید هورمون استرس (آدرنالین و کورتیسول) می‌دهد تا پروتئین موجود در عضلات برای انرژی مورد نیازش تبدیل به گلوکز شود. تولید مازاد هورمون استرس نه تنها بر خلاف هدف کاهش وزن ما کار می‌کند بلکه در بلندمدت مشکلاتی از جمله چاقی، بیماری قلبی، پوکی استخوان، دیابت، ضعف سیستم دفاعی، فشار خون، افسردگی و سایر مشکلات نگران کننده ایجاد می‌کند.

متابولیسم چربی‌های هنگام خواب متفاوت از زمان ورزش کردن است.

وقتی در مورد برنامه کاهش وزن صحبت می‌کنید باید بدانید که بدن انسان چهار نوع سوخت می‌سوزاند.

 1-چربی‌ها (adipose) 2-چربی ذخیره شده در بافت عضلات (triglycerides)، 3-گلوکز ذخیره شده در گلیکوژن کبد و 4- گلوکز ذخیره شده در ذخایر گلیکوژن عضلات.

نرخ سوخت و ساز بدن هنگام ورژش یا ایروبیک 20% از چربی و 80% گلوکز است و هنگام خواب یا استراحت دقیقا برعکس است یعنی 20% گلوکز و 80% چربی!

باید بدانید که چربی بدن (adipose) سوختی است که انرژی مورد نیاز برای ریکاوری فیزیولوژیکی را فراهم می‌کند (متابولیسم خواب) و این چربی انحصارا چربی بدن است و نه چربی عضلات. به عنوان مثال، یک فرد کم تحرک که ورزش نمی‌کند 2400 کالری در روز نیاز دارد. بنابراین میزان متابولیک 100 کالری در ساعت است. مصرف شبانه در طی 8 ساعت خواب 800 کالری است. و اگر متابولیسم استراحت کردن 20% گلوکز و 80% چربی باشد، در طی شب، 160 کالری از گلوکز و 640 کالری از منبع چربی بدن مورد نیاز است.

اگر این فرد به باشگاه برود و 1000 کالری مصرف کند، با در نظر گرفتن نسبت 20% چربی و 80% گلوکز، برای مثال 200 کالری از منبع چربی و 800 کالری از منبع گلوکز خرج می‌کند. هنگام ورزش، از منبع چربی عضلات استفاده می‌شود (triglycerides) و چربی بدن به مقدار مساوی و حدودا 100 کالری در طول ورزش مصرف می‌شود. که این مقدار عبارت است از 11 گرم. در زمان ریکاوری (هنگام خواب) نرخ متابولیسم ممکن است پایین باشد، اما سالم است و چربی‌ها را می‌سوزاند. بنابراین اگر در رژیم کاهش وزن خود فقط به دنبال اندازه‌گیری میزان متابولیسم باشیم، از نکته اصلی غافل می‌شویم.

متابولیسم چربی‌ها در طول شب را با عسل طبیعی بهینه کنید.

مشکل اصلی اغلب ما این است که نمی‌توانیم متابولیسم چربی (20%:80%) هنگام خواب و کبدی تهی را بهینه کنیم. ما هورمون‌های استرس را که متابولیسم گلوکز را مهار می‌کنند، فعال می‌کنیم که این امر به نوبه خود باعث مهار متابولیسم چربی می‌شود. خبر خوب این است که متابولیسم استرس می‌تواند به راحتی با خوردن عسل طبیعی قبل از خواب کنترل شود چراکه سوخت کافی برای کبد در هنگام شب را فراهم می‌کند. عسل طبیعی بطور هوشمندانه‌ای بدون نیاز به هضم، انحصارا برای کبد منبع پایدار گلیکوژن تولید می‌کند که نیاز مغز برای فعالیتش در هنگام 8 ساعت خواب تامین می‌شود.

راهنمای خرید عسل

راهنمای طبع عسل‌ها

راهنمای عسل درمانی

راهنمای تشخیص عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up