در روش‌های عسل درمانی سنتی سیاه دانه به عنوان یک داروی گیاهی بسیار مفید شناخته شده است. قدیمی‌ترین مرجع که از سیاه دانه نام برده، کتاب اشعیا بوده است. روغن سیاه دانه نیز در منطقه معبد توت‌عنخ‌آمون (در مصر) یافت شده و نقش بسیار مهمی ‌در زندگی مردم مصر باستان داشته است. این گیاه، بومی‌جنوب و جنوب غرب آسیا است. ترکیب عسل و سیاه دانه ترکیبی استثنایی در بهبود سلامت بدن انسان می‌باشد.

در این مقاله خواص مصرف ترکیب روغن سیاه دانه و عسل را بررسی می‌کنیم.

خواص عسل و سیاه دانه

1- خواص ترکیب عسل و سیاه دانه در کاهش وزن

از آنجایی که سیاه دانه و عسل هر دو منبع مُغذی هستند، مصرفشان به عملکرد بدن شما کمک می‌کند. علاوه بر این عسل جانشین فوق‌العاده‌ای برای شکر بوده، مزایای زیادی داشته و ریسک ابتلا به امراضی که  به دلیل استفاده از شکر ایجاد می‌شود، از جمله چاقی را به شدت کاهش می‌دهد. بنابراین مصرف عسل طبیعی به عنوان جایگزین شکر کمک بسیاری به کاهش وزن می‌کند.

2- ترکیب عسل و سیاه دانه، آنتی اکسیدان قوی

ترکیب عسل و سیاه دانه
ترکیب عسل و سیاه دانه

می‌دانیم که عسل و روغن سیاه دانه هر دو دارای مزایای فوق‌العاده برای سلامتی بدن هستند. در نتیجه این خوراکی‌ها با برخورداری از مواد مُغذی، دو سطح از آنتی اکسیدان‌ها را افزایش داده‌اند. به عنوان مثال عسل حاوی فلاونوئیدهای گُلی است که به عنوان یک ویژگی قوی آنتی اکسیدانی شناخته می‌شود و به مهار تخریب کلاژن در بدن کمک می‌کند. بنابراین به هیچ وجه در مصرف روغن سیاه دانه و عسل شک نکنید، چرا که این ترکیب با ویژگی آنتی‌اکسیدانی خود از بدن شما در مقابل بیماری‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

 

 

3- ترکیب عسل و سیاه دانه به عنوان ضد التهاب

دو عنصر تیموکینون و تیموهیدروکینون، روغن سیاه دانه را تبدیل به دارویی ضد التهاب کرده که از بدن در مقابل بیماری‌های ناشی از ویروس و باکتری محافظت می‌کند.

4- ترکیب عسل و سیاه دانه در جلوگیری از سرطان

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که روغن سیاه دانه فعالیت ضد سرطانی دارد که به ویژگی ضد التهابی آن مرتبط است. همانند حالتی که در خاصیت ضد التهابی گفتیم، در این مورد، سیاه دانه مانعی قدرتمند برای مبارزه با باکتری‌ها، ویروس‌ها و ریسک ابتلا به سرطان ایجاد می‌کند. علاوه بر این، مطالعات دیگری نشان می‌دهند که روغن سیاه دانه، رشد تومر بر اثر ویروس‌ها را تا 50 درصد مهار و از تخریب سلول‌ها جلوگیری می‌کند. در نتیجه این تحقیقات آمده است که روغن سیاه دانه در جلوگیری و درمان سرطان نقش بسزایی دارد.

درمان سرطان لوزالمعده

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، روغن سیاه دانه در پیشگیری و درمان سرطان موثر است. نتایج مطالعه دیگری نشان می‌دهد که مصرف روغن سیاه دانه 80‌ درصد سلول‌های سرطانی لوزالمعده را تخریب می‌کند. چه آمار فوق‌العاده‌ای!

درمان سرطان سینه

روغن سیاه دانه نقش موثری بعد از شیمی‌درمانی و دریافت تشعشعات دارد. به نحوی که به غیرفعال‌سازی سلول‌های سرطانی و جلوگیری از التهاب و بازسازی سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. بنابراین پیشنهاد شده است که با مصرف منظم روغن سیاه دانه، سلامت بدن خود را تضمین کرده و ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهید. در واقع هم عسل و هم سیاه دانه خاصیت ضد باکتریایی، ضد التهاب و ضد سرطانی دارند.

درمان سرطان روده بزرگ

مطالعه دیگری در خصوص تاثیر روغن سیاه دانه در درمان سرطان نشان داده است که این ماده ارزشمند، درمان ایده‌آلی برای کاهش وجود تومرها در ریه‌، مِری و دستگاه گوارش است. همچنین از آنجایی که سیاه دانه حاوی تیموکینون است، این ماده مُغذی در کاهش رشد سلول‌های سرطان سینه، دهانه رحم، لوزالمعده و سلول‌های تومرهای مغزی موثر خواهد بود. خواص بره موم برای درمان سرطان را نیز بخوانید.

5- ترکیب عسل و سیاه دانه در پیشگیری از آسم و آلرژی

شرایطی که در آن دچار مشکلات تنفسی می‌شوید از نشانه‌های بیماری آسم است. ترکیب روغن سیاه دانه و عسل اثرات ضد آسمی دارد و جایگزین خوبی برای این نوع بیماری مزمن است. همچنین برای رهایی از آلرژی نیز مفید است. از خواص گرده گل برای درمان آلرژی نیز غافل نشوید.

6- ترکیب عسل و سیاه دانه در بهبود عملکرد سیستم گوارش

برخورداری از سیستم گوارش سالم به این معناست که بدن از بروز بیماری‌های مرتبط به دستگاه گوارش همچون یبوست و نفخ جلوگیری کند. از آنجایی که سیاه دانه بادشکن است می‌تواند جایگزین خانگی بسیار خوبی برای درمان مشکلات مربوط به هضم باشد. همچنین برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌توانید مصرف میوه و سبزیجات را در برنامه خود قرار دهید.

7- محافظت در مقابل MRSA

بیماری استافیلوکوک اورئوس یا MRSA مقاوم به متی‌سیلین نوعی عفونت باکتریایی است که در مقابل بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها مقاوم است. از اولین نشانه‌های این بیماری بروز زخم‌های جزئی در پوست یا کورک مانند است، که بطور بالقوه آسیب‌رسان هستند. در نتیجه با مصرف منظم ترکیب عسل و سیاه‌دانه بدن در مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌هایی همچون MRSA بسیار مقاوم می‌شود.

8- محافظت در مقابل اعتیاد به مواد مخدر

خاصیت ضدباکتری سیاه دانه به درمان اعتیاد و کاهش وابستگی به مواد مخدر کمک می‌کند.

9- جلوگیری از بروز عفونت‌های قارچی

عسل و سیاه دانه ترکیبی فوق‌العاده برای جلوگیری از بروز عفونت قارچی است. سیاه دانه حاوی تیموکینون است که عنصر ضد قارچ موثری در مقابل درماتوفیت‌ها و مخمرهاست. مشخص شده است که این ویژگی‌ها در مقابله با بیماری کاندیدا و عفونت قارچی در سیستم گوارشی و پوست موثر هستند.

10- محافظت از کبد

خواص ترکیب عسل و سیاه دانه
خواص ترکیب عسل و سیاه دانه

مهم‌ترین عنصر موجود در سیاه دانه تیموکینون است. این عنصر مُغذی آنزیم‌های آنتی اکسیدان گلوتاتیون پراکسید و گلوتاتیون ترانسفرS  تولید می‌کند که نقش حفاظت از کبد در مقابل سموم را برعهده دارند. بنابراین ترکیب عسل و سیاه دانه را در برنامه خود بگنجانید و با سموم بدن خود خداحافظی کنید.

11- جلوگیری از آسیب‌ تشعشعات

یکی از خواص ترکیب سیاه دانه و عسل این است که از بافت مغز در مقابل تشعشعاتی که از استرس نیتروزآمنی ایجاد شده است محافظت کند.

12- کاهش حملات صرعی

بین حملات بیماری صرع و مصرف روغن سیاه دانه رابطه وجود دارد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که سیاه دانه در کودکانی که دچار حملات سخت صرعی می‌شوند، موثر است. روغن سیاه دانه توانایی کاهش شدت و دفعات بروز حملات صرع را داراست.

13- درمان پسوریازیس

همانطور که پیشتر اشاره کردیم ترکیب عسل طبیعی و سیاه دانه پکیج کاملی از خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد التهابی است که تاثیر آرام بخش‌کننده‌ای بر روی این مشکل پوستی دارد. بنابراین ترکیب عسل طبیعی و روغن سیاه دانه برای مشکل پسوریازیس که باعث خارش پوست سر می‌شود و ظاهری همچون دایره قرمز، خشک و کچل گونه دارد بسیار موثر است.

14- منبعی از مواد مُغذی

سیاه دانه و عسل هر دو منبعی کامل از مواد مُغذی مورد نیاز بدن هستند. در حالی که روغن سیاه دانه حاوی ویتامین B1، B2، B3، مواد معدنی، فیتواسترول، تیموکینون، میریستیک اسید، پالمیتیک اسید، اسید استئاریک است. عسل طبیعی نیز حاوی ویتامین B6، آمینو اسید، منیزیم، کلسیم، مس، منگنز، پتاسیم، سدیم، زینک، آهن و فسفر است. درواقع همه این مواد مفید و برای بدن لازم هستند که با مصرف‌شان می‌توانید امیدوار باشید از بدن سالم‌تری برخوردار خواهید بود.

15- بهبود سیستم ایمنی بدن

تمام مزایایی که پیشتر نام بردیم ثابت کرده است که روغن سیاه دانه و عسل گنج‌هایی هستند که مزایای فوق‌العاده‌ای برای سلامت بدن شما دارند. سیاه دانه با برخورداری از آنتی‌اکسیدان‌ها، اسیدهای مفید و ویتامین B عملکرد سیستم دفاعی بدن را بهبود می‌بخشد، چرا که هر آنچه بدن شما برای عملکرد به آن نیاز دارد را شامل می‌شود.

16- بهبود سلامت پوست

با وجود آنتی اکسیدان در عسل و سیاه دانه، ترکیب این دو ماده برای لایه‌برداری، افزایش رطوبت و مراقبت از پوست بسیار مفید است. تمام سلول‌های مرده پوست را می‌زداید و درمانی موثر برای آکنه است. علاوه بر این عسل و سیاه دانه در کنار هم، به دلیل خاصیت آنتی باکتریایی، از آسیب‌های احتمالی محیط زیست بر پوست انسان محافظت می‌کنند. می‌توانید از ترکیب عسل، سیاه دانه و روغن نارگیل برای زیبایی و سلامت پوست خود استفاده کنید.

17- بهبود سلامت مو

از ترکیب عسل و سیاه دانه بطور منظم به عنوان شامپو و حالت‌دهنده برای افزایش رشد موهای خود استفاده کنید. درواقع این ترکیب به افزایش قدرت فولیکول مو کمک می‌کند. علاوه بر این می‌توانید با اضافه کردن روغن زیتون یا سرکه سیب از ریزش موهای خود نیز جلوگیری کنید. بخوانید: «خواص عسل برای پوست»

نحوه مصرف عسل و روغن سیاه دانه:

می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن سیاه دانه و یک قاشق چایخوری عسل طبیعی را مستقیم در دهان بگذارید و قورت دهید و یا در آب یا شیر بریزید و بنوشید. همچنین روی نان یا شیرینی بصورت اسپری بپاشید و میل کنید. بهترین زمان مصرف قبل از وعده غذایی و دو بار در روز است.

راهنمای تشخیص عسل
راهنمای طبع عسل‌ها
راهنمای خواص عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up