علائم و درمان آلرژی سگ ها | عسل برای درمان آلرژی و حساسیت حیوانات | درمان خارش در سگها | سفیدانه

محصولات زنبور عسل برای سگ‌ها معنای خاصی دارد. عسل، گرده گل، موم، بره‌موم و … تمام محصولات زنبور هدیه ویژه‌ای برای سگ‌ها دارد. مخصوصا اگر سگی آلرژی داشته باشد. درست است که زنبورها نیش می‌زنند اما مفیدترین و باارزش‌ترین و پرکاربردترین محصولات جهان را تولید می‌کنند.

عسل طبیعی،گرده گل، ژل رویال، موم، بره موم و حتی نیش زنبور همگی برای سلامتی انسان کاربرد داشته‌اند و بسیاری از کارشناسان معتقدند که همان مزایا را برای سگ‌ها نیز خواهد داشت. مقاله درمان آلرژی با گرده گل را از دست ندهید.

آیا به راستی عسل برای درمان آلرژی و حساسیت حیوانات خانگی و درمان خارش در سگها کاربرد دارد؟

در مورد گرده گل بیشتر بدانید

آیا عسل خوردن سگ‌ها چیز جدیدی است؟

ژولیت دوبرکالی پوی در تمام کتاب‌هایش با موضوع مراقبت از حیوانات مصرف عسل را توصیه می‌کند. او در کتاب خود با عنوان «complete herbal handbook for dog & can» می‌گوید: «من باور دارم هیچگاه نمی‌توانستم بدون کمک این غذای مهمِ ضد عفونی کننده حیوان خانگی را پرورش بدهم».

عسل یکی از انرژی‌زاترین غذاهای طبیعی است. غذایی فوق‌العاده برای نیرو بخشیدن به قلب و اعصاب که از پیش توسط تولیدکنندگانش یعنی زنبورها هضم شده است و به سرعت در جریان خون مصرف‌کننده جذب می‌شود.

ترکیب عسل و شیر به تنهایی زندگی را هم برای انسان‌ها و هم برای حیوانات، برای مدت‌ها امکان‌پذیر می‌کند.

از گذشتگان دور ثابت شده که از عسل برای مصارف درمانی استفاده می‌شده و مانع رشد باکتری‌های مضر در دستگاه گوارش می‌شود و سموم طبیعی را نابود می‌کند.

درمان آلرژی در حیوانات با عسل طبیعی

عسل برای سگ
عسل برای سگ

اغلب سگ‌ها طعم عسل را دوست دارند و معمولا عسل دادن به آنها راحت است. بعضی سگ‌ها مستقیما با قاشق عسل می‌خورند، بعضی دیگر در شام خود و تعداد معدودی هم از خوردن عسل روی نان تُست به همراه کره لذت می‌برند. در دنیسون، تگزاس، 50 مایل شمال دالاس، زنبورداران و مربی همراه سگ‌ها خانم میشل کروس عسل را بهترین دارو برای بونی، سگ چهار ساله از نژاد تریر استافوردشایر آمریکایی و کرکر، سگ پنج ساله خود از نژاد لابرادور رتریور می‌داند.

بونی همیشه به دلیل ابتلا به آلرژی سختی‌های زیادی کشیده است. علائم آلرژی این سگ در بهار و اوایل فصل بهار به بدترین حالت می‌رسید، و در فصل پاییز هم ادامه داشت.

صورت خود را می‌مالید، خودش را لیس می‌زد، مخصوصا از ناحیه پا و داخل ران و دیوانه‌وار شکم خود را می‌خراشید که منجر به ایجاد زخم‌های کوچکی می‌شد. انقدر خود را خاراند تا دامپزشک نوعی دیفن هیدرامین و پردنیزولون به او تجویز کرد.

استفاده از عسل برای سگ ها

برای جلوگیری از بروز چنین علائم بدی، خانم کروز روزی دو قاشق عسل به سگ خود داد. او می‌گوید: «عسل طبیعی را با غذایشان مخلوط می‌کنم و یا اینکه مستقیم به آنها عسل می‌دهم. گاهی اوقات به آنها اسنک توت مخلوط با عسل می‌دهم. هم بونی و هم کِرَکر طعمش را خیلی دوست دارند. سگ دیگر ما به نام اوتیس علاقه‌ای به طعم عسل ندارد و خوشبختانه هیچ یک از علائم آلرژی را ندارد».

خانم کروس از عسل خام برای سگ‌های خود استفاده می‌کند. او می‌گوید: «تا وقتی که بونی روزانه عسل می‌خورد از علائم آلرژی هیچ خبری نیست. اما اگر برای یک هفته فراموش کنم تمام علائم مجددا برمی‌گردند. من تعدادی سگ دیگر را می‌شناسم که واکنش مشابهی را نشان داده‌اند. آنها تا وقتی که عسل می‌خورند علائم آلرژی ندارند اما به محض اینکه عسل آنها قطع شود علائم برمی‌گردد».

خانم کروس با زنبورداران و کارشناسانی که می‌گویند عسل خام برای درمان علائم آلرژی بهترین راهکار است کاملا موافق است. او می‌گوید: «کاملا توجیح دارد. وقتی عسل خام می‌خورید شما کمی گرده گل هم خورده‌اید، و زمانی که بدن شما تنظیم شود دیگر به گرده گل واکنش نشان نمی‌دهد و شما می‌توانید در معرض مقدار بیشتری گرده گل که حاصل گرده افشانی گیاهان است قرار بگیرید بدون اینکه تحت تاثیر آن باشید».

استفاده از عسل برای شستشوی حیوان خانگی

آلرژی در حیوانات
آلرژی در حیوانات

خانم کروس علاوه بر اینکه از عسل در غذای سگ‌های خود استفاده می‌کند از عسل برای شستشوی آنها هم استفاده می‌کند.

او می‌گوید: «کار خود را ابتدا با یک شامپوی ارگانیک شروع می‌کنم. و به همان مقدار عسل را به همراه آلوورا و روغن‌های ضروری مانند علف لیمو، پرتقال، لیمو، اسطوخدوس، درخت چای، سترونلا و گیاه دارویی آسیایی به نام (litsea cubeba) مخلوط می‌کند. همه این گیاهان خاصیت ضد عفونی، ضد میکروبی و ضد حشره‌ای دارند. روغن‌های ضروری حدود 5 درصد از این فرمول را تشکیل می‌دهند، بنابراین برای سگ‌های بالغ و کمی سن‌دارتر مناسب است.برای استفاده راحت‌تر و رقیق کردن شامپو حدود 25% آب به آن اضافه کنید».

کروس می‌گوید این شامپو خیلی کف نمی‌کند اما پوست بدن سگ را تمیز و نرم می‌کند. اجازه دهید شامپو یک دقیقه یا حتی بیشتر روی پوست باقی بماند، سپس آن را بشویید و دوباره شامپو بزنید. من سگ‌ها را همراهی می‌کنم و اگر سگی خارش داشته باشد یک حمام با شامپوی عسل برایش فراهم می‌کنم که همیشه کمک می‌کند.

درمان زخم حیوانات خانگی با عسل طبیعی

در روستای جکسونویل اورگان، مشاور ارشد طبیعی به نام مارینا زاکاریاس به سگ‌هایش عسل می‌خوراند و زخم‌ها و بریدگی‌ها را نیز با عسل درمان می‌کند.

زاکاریاس می‌گوید: «میزان قند بالا در عسل یکی از عواملی است که عسل را تبدیل به ماده‌ای عالی برای مبارزه با میکروب‌ها و زخم‌ها می‌کند. گلوکز اکسید می‌شود و آنزیم‌های موجود در عسل هیدروژن پراکسید تولید می‌کند که باعث از بین رفتن باکتری‌های مضر می‌شود. علاوه براین مواد شناخته نشده‌ای که زنبور از روی گل‌ها جمع می‌کند نیز وجود دارند که خاصیت ضد میکروبی به عسل می‌دهد. برای کسب بهترین نتیجه خیلی مهم است که از عسل طبیعی خام استفاده کنید».

درمان آلرژی در حیوانات
درمان آلرژی در حیوانات

آزمایشات بالینی جراحات و سوختگی بیماران نشان می‌دهد که استفاده از عسل طبیعی روی زخم‌ها به سرعت عفونت، سوزش، ورم، درد و بو را از بین می‌برد در حالی که سرعت پوست انداختن بافت نکروتیک (پوست مُرده) و ایجاد پوست جدید را سرعت می‌بخشد. زخم مرطوب می‌ماند، پوست پیوند می‌خورد و از زخم در برابر هوا محافظت می‌کند. چرک‌ها را جذب می‌کند، جای زخم را کاهش می‌دهد و از چسبیدن زخم به پانسمان جلوگیری می‌کند. بر خلاف سایر ضد عفونی کننده‌های موضعی، عسل طبیعی بدون اینکه آسیبی به بافت پوست برند از رشد میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.

برای درمان آلرژی در سگ ها، عسل خام یا خالص؟

عسل خام بالاخره رُس می‌کند و سفت می‌شود که باعث سخت‌تر شدن کار می‌شود. علاوه بر این دانه‌های عسلِ رُس ممکن است برای پوست لطیف یا ملتهب کمی حس تیز بودن ایجاد کند. برای کسب بهترین نتیجه بهتر است از عسل مایع و نرم استفاده کنید. برای برگرداندن عسل رُس به حالت عادی و روان، شیشه عسل را در یک ظرف آب داغ قرار دهید تا کم کم رُس از بین برود. استفاده از مایکروویو اصلا توصیه نمی‌شود چراکه علاوه بر از بین رفتن آنزیم‌ها و خواص عسل، ماده HMF تولید می‌شود که برعکس عمل می‌کند.

درمان زگیل با عسل طبیعی

علاوه بر کاربرد عسل برای بهبود زخم‌ها، زاکاریاس بطور موفقیت‌آمیزی از آن برای درمان گونه‌های زگیل مانند استفاده کرده است. او می‌گوید: «وقتی روزانه از عسل استفاده کنید، در نهایت ناپدید می‌شوند. ژولیت از عسل برای درمان سوختگی استفاده می‌کند، من خودم دیدم که واقعا جواب می‌دهد و بهبودِ آن قابل توجه است. در یک مورد سگ چند نژادی پا کوتاه با صاحبش که در حال ریختن آب جوش در قوه خود بوده برخورد می‌کند و کمرش می‌سوزد. پوستش تاول نمی‌زند اما بسیار دردناک می‌شود. به لطف عسل، سگ خیلی زود بهبود پیدا می‌کند و موهای بدنش مثل روز اول به زیبایی رشد می‌کنند.

روش کار زاکاریاس اینگونه است که محل سوختگی را با سرکه بشورید و هر 10 دقیقه عسل را بطور ضخیم روی پوست بمالید تا درد کاهش یابد، سپس پانسمان سبکی روی محل ببندید. زاکاریاس می‌گوید: «متاسفانه باید موهای محل سوختگی را باید ببُرید و دور بریزید. و اگر سگ شما با پانسمان مشکل داشته باشد لازم است که از قلاده گردنی استفاده کنید».

زاکاریاس می‌گوید: «برای سایر زخم‌ها  می‌توانید عسل را مستقیم روی پوست بمالید و از پانسمان هم استفاده نکنید. برای جلوگیری از لیس زدن سگ او را به مدت 20 دقیقه یا بیشتر سرگرم کنید تا عسل زمان کافی برای جذب شدن در پوست را داشته باشد. این روش را می‌توانید 3 الی 4 مرتبه در روز استفاده کنید. کیستِ بازی که بسته نمی‌شد با بکار بردن عسل دو بار در روز، به سرعت بسته شد و دیگر نیازی به جراحی پیدا نکرد.

راهنمای خرید عسل خام
خواص عمومی گرده گل
راهنمای طبع عسل‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up