آیا عسل چاق کننده است؟ | آیا عسل باعث چاقی می‌شود؟ | عسل برای کاهش وزن | سفیدانه

احتمالا اگر کمی استعداد چاقی داشته باشید این سوال را از خود پرسیده‌اید که آیا عسل چاق کننده است یا خیر؟ چرا عسل برای کاهش وزن در برنامه‌های رژیمی گنجانده شده است؟ آیا واقعا کاهش وزن با عسل امکانپذیر است؟ تفاوت شکر با عسل در چیست؟ چرا شکر چاق کننده است و عسل نه؟

افراط در مصرف هر چیزی قطعاً مُضر است. مصرف عسل طبیعی اغلب در برنامه‌های کاهش وزن گنجانده شده است. اگر در تلاشید وزن خود را کم کنید، عسل می‌تواند بسیار کمک کند. اما قبل از هر چیز باید تفاوت عسل و شکر را بدانید.

آنکه به مزایای عسل طبیعی بپردازیم به برخی از نگرانی‌های مردم اشاره می‌کنیم.

خرید عسل با چشمان باز

در ادامه 4 تفاوت عمده عسل طبیعی و شکر را می‌خوانید و پاسخ اینکه آیا عسل چاق کننده است یا نه را خواهید یافت. امیدواریم با درک این واقعیت‌ها بتوانید در انتخاب خود تجدید نظر کنید و به تدریج و با روند ثابتی تغذیه سالم را جایگزین عادات بد غذایی کنید. در این صورت می‌توانید به راحتی بیماری رایج امروزی که به دیابت پنهان معروف است را تحت کنترل خود بگیرید.

فواید عسل طبیعی و مضرات شکر

عسل و شکر شیرین‌کننده و هر دو دارای گلوکز

فواید عسل طبیعی و مضرات شکر
فواید عسل طبیعی و مضرات شکر

و فروکتوز هستند. در مراحل تولید شکر اسیدهای ارگانیک، پروتئین، نیتروژن، آنزیم‌ها و ویتامین‌های موجود در نیشکر نابود می‌شوند. در حالی‌که عسل به عنوان یک شیرین‌کننده طبیعی فقط در معرض گرمای متوسط قرار می‌گیرد. همچنین عسل دارای خواص آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریایی است که در شکر وجود ندارد.

 

 

1- تفاوت عسل و شکر در کالری:

تفاوت شکر و عسل طبیعی
تفاوت شکر و عسل طبیعی

عسل چقدر کالری دارد؟ یک قاشق سوپخوری شکر که حاوی ساکاروز است، 46 کالری تولید می‌کند. در حالی‌که یک قاشق سوپخوری عسل طبیعی دارای 64 کالری است. درست متوجه شدید، عسل طبیعی کالری بالاتری دارد. اما چون شیرین‌تر از شکر است مقدار کمتری از عسل برای شیرین کردن استفاده می‌کنید. در نتیجه ممکن است حتی کالری کمتری نسبت به کالری شکر استفاده کنید. اگر چه عسل گران‌تر است اما مقرون به صرفه‌تر از شکر است. یادتان نرود که استفاده از عسل طبیعی نوعی سرمایه‌گذاری در سلامتی است.

 

2- تفاوت عسل و شکر در جذب انرژی:

هنگامی که شکر مصرف می‌کنید معده شما مجبور است برای جذب انرژی از آنزیم‌های خودش استفاده کند تا دو مولکول چسبیده به هم در ساکاروز شکر را جدا کند. اما ساختار عسل طبیعی کاملا متفاوت است. زنبورها آنزیم خاصی را به شهد گل اضافه می‌کنند که ساکارز را شکسته و به گلوکز و فروکتوز تقسیم می‌کند. این دو نوع شکرِ ساده مستقیما جذب بدن می‌شوند. عسل دارای شاخص گلیسمیک (GL) است. این شاخص مقدارِ تاثیر منفی غذا را در سطح گلوکز خون اندازه گیری می‌کند. هر چه میزان گلیسمیک خون پایین‌تر باشد میزان جذب و تزریق قند به جریان خون آرام‌تر بوده و بنابراین فرایند هضم غذا آرام‌تر و سالم‌تر خواهد بود.

3- تفاوت عسل و شکر در فواید و مضرات:

تفاوت عسل و شکر
تفاوت عسل و شکر

برخلاف عسل طبیعی، قند و شکر از مواد معدنی و ویتامین‌ها تُهی هستند و از مواد مغذی بدن برای متابولیسم استفاده می‌کنند. هنگامی که مواد مغذی بدن تمام می‌شوند متابولیسمِ کلسترول و چربی نیز متوقف می‌شود.  این خود منجر به کلسترول بالا و مرض چاقی در بافت‌ها و ارگان‌های بدن می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از افراد چاق از سوء تغذیه رنج می‌برند. عسل طبیعی حاوی مواد معدني همچون منيزيم، پتاسيم، كلسيم، كلريدسديم، گوگرد، آهن و فسفات است. همچنین ویتامین‌های B1 ، B2 ، B3 ، B5 ، B6 ، C و K نيز براساس كيفيت و نوع عسل به نسبت‌هاي متفاوت در آن ديده مي شود. است اگر مراقب اضافه وزن و چاقی خود هستید شک نکنید عسل طبیعی انتخاب عاقلانه‌ای است.

4- تفاوت عسل و شکر در طعم:

شکر و عسل هر دو شیرین هستند اما طعم شکر هیچ‌گاه قابل مقایسه با عسل نیست. عسل طبیعی دارای طعم منحصر به فردی است. عسل می‌تواند مفیدتر و عالی‌تر از بسیاری از غذاها و جایگزین بسیاری از نوشیدنی‌های مضر باشد. تنوع شهد گلهای موجود در عسل طبیعی و مزه آنها آنقدر زیاد است که تجربه طعم هرکدام از آنها می‌تواند قدرت چشایی شما را تقویت کند.

افراد بسیاری از ما می‌پرسند: مگر عسل نوعی قند نیست؟ آیا باعث افزایش وزن نمی‌شود؟ آیا کالری موجود در عسل زائل کننده تمام تلاش‌ها برای کاهش وزن نیست؟

عسل قند دارد. اگرچه برخلاف شکر تصفیه شده، عسل حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز هست. شکر تصفیه شده، که اغلب مردم برای شیرین کردن غذایشان از آن استفاده می‌کنند، حاوی کالری بی‌خاصیت است و خوردن آن هیچ منفعتی برای ما ندارد.

چربی‌ها چطور آب می‌شوند؟

بدن ما برای از بین بردن چربی و کلسترول، از ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن استفاده می‌کند. از طرفی هضم شکر هم نیاز به همین مواد مُغذی دارد. بنابراین وقتی شکر زیادی بخورید بدن‌تان از ذخیره ویتامینی شما استفاده می‌کند و دیگر چیزی برای آب شدن چربی باقی نمی‌ماند. در نتیجه شما چاق می‌شوید. چاق شدن نه بخاطر کالری بلکه به علت کاهش و کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای از بین بردن چربی‌ها رخ می‌دهد. عسل طبیعی این تأثیرات را متعادل می‌کند چرا که حاوی این منابع مُغذی است که به افراد در کاهش وزن کمک می‌کند.

عسل حاوی پروتئین، آب، انرژی، فیبر، شکر، ویتامین‌ها و مواد معدنی همچون آهن، سدیم، پتاسیم، فسفر، زینک و کلسیم است. عسل طبیعی برای کسانی که اضافه وزن دارند نه تنها ریسک‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد بلکه باعث افزایش وزن هم نمی‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف عسل طبیعی سطح کلسترول را، در قیاس با شکر، پایین می‌آورد. همچنین بطور نسبی باعث کاهش رشد سطح گلوکز پلاسما می‌شود.

کاربردهای عسل برای کاهش وزن

عسل و آب ولرم:

چربی‌ها معمولاً به عنوان ذخایر استفاده نشده در بدن باقی می‌مانند و باعث اضافه وزن می‌شوند. اما عسل توانایی به حرکت در آوردن این چربی‌ها را دارد. این چربی‌ها در فعالیت‌های روزانه‌تان تبدیل به انرژی می‌شوند و شاهد کاهش وزن خواهید بود.

همچنین عسل بطور مثبتی روی سطح HDL یا همان کلسترول خوب تأثیر می‌گذارد و از فشارهای قلبی و عروقی هم می‌کاهد. این به معنای داشتن زندگی‌ای پر از فعالیت و سلامت بیشتر است؛ که همین امر نیز به کاهش وزن بیشتر کمک می‌کند و دیگر نیازی نیست نگران تصلب شریان عروقی، سکته قلبی یا مغزی باشید.

تحقیقات نشان می‌دهد نوشیدن یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به همراه مقداری آب ولرم می‌تواند محرک این فرایند سودمند باشد.

ترکیب عسل و لیموی تازه:

عسل به همراه آب ولرم و لیموی تازه یکی از فرمول‌های کاهش وزن است. بسیاری از افراد روز خود را با نوشیدن این ترکیب آغاز می‌کنند. عسل حاوی 22 نوع اسید آمینه است و مقدار با ارزشی ویتامین و مواد معدنی دارد که همه این موارد به متابولیسم بدن کمک می‌کند. با تنظیم متابولیسم، غذاها بدرستی استفاده می‌شوند، چربی تبدیل به انرژی قابل استفاده می‌شود و سطح عمومی سلامت بدن بهبود می‌یابد.

از آنجایی که لیموی تازه حاوی ویتامین C است (که به عنوان اسید اسکوربیک شناخته می‌شود) عملکرد کبد و در نهایت متابولیسم چربی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این ویتامین C عملکرد گلوتاتیون، که آنتی اکسیدان اصلی برای سم زدایی و لاغری سریع است، را افزایش می‌دهد. نوشیدن روزانه این ترکیب شما رو به نتایج هیجان انگیزی می‌رساند.

ترکیب عسل و دارچین:

ترکیب دیگری که خیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد ترکیب عسل، دارچین و آب ولرم است. تحقیقات زیادی از تأثیر دارچین در کاهش وزن گفته‌اند. یک قاشق غذاخوری پودر دارچین را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک فنجان آب ولرم مخلوط کنید و با شکم خالی بنوشید. نشان داده شده که دارچین نقش بسزایی در تنظیم سطح قند خون و متابولیسم گلوکز دارد. سطوح بالای قند خون منجر به ذخیره چربی در بدن می‌شود. تحقیقات هنوز نتوانسته‌اند ثابت کنند که چگونه این ترکیب در کاهش وزن نقش دارد اما افراد زیادی به تأثیر آن اذعان داشته‌اند.

 

کلام آخر را بخوانید و خودتان نتیجه گیری کنید.

سرانه مصرف شكر براي هر ايراني 30 كيلوگرم است در حالي كه اين ميزان در جهان 13/5 كيلوگرم و بدون احتساب چين 8 كيلوگرم است. این یعنی در یک خانواده 4 نفره ایرانی 120 کیلوگرم شکر با هزینه 384،000 در سال مصرف می‌شود. این در حالی است که سرانه مصرف عسل در کشور تنها 900 گرم اعلام شده است. به ظاهر فکر می‌کنید شکر کمتر از عسل طبیعی برای شما هزینه دارد. اما اگر آسیب‌هایی که به سلامتی شما وارد می‌شود و هزینه‌های درمانی را حساب کنید ترجیح خواهید داد پول خود را صرف خوراکی‌های سالم کنید. هر چقدر هم برای سلامتی خود هزینه کنید کم است. ضمن آنکه هر ارزانی بی دلیل و هر گرانی بی‌حکمت نیست.

راهنمای تشخیص عسل
راهنمای طبع عسل‌ها
راهنمای عسل درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up