سوآرم چیست؟

اگر با پدیده سوآرم یا همان اصطلاح رایج آن «بچه‌دهی زنبورها» مواجه شده‌اید و قصد کمک دارید باید خیلی سریع به این پدیده واکنش نشان دهید.

1- اگر زنبورداری در محل خود می‌شناسید خیلی سریع ارتباط برقرار کنید و به او اطلاع دهید.

2- اگر هیچ زنبورداری نمی‌شناسید می‌توانید فرم مقابل را تکمیل کنید و این پدیده را به ما گزارش دهید.

یک زنبوردار متخصص دقیقا می‌داند برای حفظ زنبورها چه اقدامی لازم است انجام شود. سوآرم‌ها معمولا جمع‌آوری می‌شوند و در خانه جدید خود که کندوی زنبوردار است به زندگی خود ادامه می‌دهند.

3- به هیچ عنوان با مرکز کنترل آفات تماس نگیرید چراکه اینکار به منزله قتل عام زنبورهاست.

4- اگر شما زنبوردار هستید و در زنبورداری تخصص دارید با ثبت اطلاعات خود در فرم زیر به کمک زنبورها بیایید. (مشاهده فرم)

پدیده بچه‌دهی (Swarm) در فصل بهار کاملا طبیعی است. وقتی کلنی رشد می‌کند، بزرگ می‌شود و زنبورها متوجه شلوغی و کم جایی در کندو می‌شوند این پدیده رخ می‌دهد.

در یک لحظه خاص حدود نصف جمعیت کلنی به همراه ملکه جدید کندو را ترک می‌کنند. اما آنها هیچ مکانی برای سکنی گزیدن ندارند. بنابراین در یک محل بصورت خوشه جمع می‌شوند و زنبورهای پیش‌آهنگ به دنبال پیدا کردن جای جدید برای ساخت کلنی و شروع زندگی جدید می‌روند. وقتی زنبورهای پیش آهنگ مکان جدید را پیدا کردند کل سوآرم در یک لحظه به سمت محل جدید پرواز می‌کنند.

قبل از آنکه این پرواز رخ دهد انسان می‌تواند کمک کننده باشد. اگر سوآرم یافت و به کندو منتقل شود، زنبوردار می‌تواند به کلنی غذا بدهد و از سلامت آن اطمینان حاصل کند. زنبورها در حالت سوآرم خطرناک نیستند چرا که هیچ خانه و غذایی ندارند که بخواهند از آن دفاع کنند. کلنی سریعا به غذا احتیاج دارد تا ساخت کندو را شروع کند. سوآرم نوعی پدیده طبیعت است که منجر به افزایش کلنی‌های زنبور می‌شود. متاسفانه تنها 25% از سوآرم‌ها نجات پیدا می‌کنند.

گزارش سوآرم
  • حداکثر اندازه فایل: 512 MB.

keyboard_arrow_up